Щоб не було яєць по 17 грн: система Prozorro почала показувати незбройові закупівлі для української армії

Оборонні замовники та військові частини мусять публікувати інформацію про ціни при закупівлях харчів, одягу та інших товарів, крім зброї

система  Prozorro
Міністр оборони тепер зможе стежити за своїми підлеглими онлайн і вчасно реагувати на зловживання

У системі Prozorro від неділі, 23 квітня, стала доступною нова функція. Тепер кожен охочий зможе побачити інформацію про беззбройові оборонні закупівлі. Такий обов'язок передбачає нова редакція закону "Про оборонні закупівлі", який вступив у дію. Його прийняли для того, щоб у Міноборони не закуповували за завищеними цінами харчі, одяг та інші речі. 

Про це повідомляє Міністерство економіки України на своєму офіційному сайті. 

"З нашого досвіду, тільки сам факт того, що інформація про ваші закупівлі буде публікуватися в Prozorro, є стимулом більш ретельно підходити до їх проведення", - вважає Надія Бігун, заступниця міністра економіки України 

Вона наголосила, що оборонні замовники звітуватимуть лише про беззбройові закупівлі: харчування, речове майно, пальне. Йдеться про суми від 200 тис. грн для товарів і послуг, і 1,5 млн грн - для послуг "виконання робіт".  У звітах вказуватимуть обмежену, але достатню інформацію - назву замовника, предмет закупівлі та ціну за одиницю. 

"У разі закупівель послуг харчування замовникам необхідно буде відзвітувати про ціну за одиницю кожного продукту, що входить до цієї послуги. Для цього вони можуть завантажити в систему Prozorro файл із відповідними розрахунками. Але це тільки перший крок. Ми працюємо над створенням нової процедури рамкових угод для потреб оборони, завдяки якій захисники зможуть проводити конкурентні відбори постачальників через систему Prozorro, і при цьому не публікувати чутливу інформацію в систему", - сказала Бігун.

Замовникам дозволено не публікувати дані про загальну суму та обсяги закупівель, місця доставки, найменування постачальника. Закон передбачає, що оборонні замовники та військові частини мають публікувати звіти в систему Prozorro упродовж 10 робочих днів із дня підписання контракту. Крім того, до 22 червня вони мають відзвітувати за всіма договорами, укладеними з 24 лютого 2022 року, тобто з початку повномасштабного вторгнення, підсумували в Мінекономіки.

У законі все ж є "поле для маневру"

У січні завдяки журналістському розслідуванні упіймали на зловживаннях високих посадовців Міністерства оборони України. Вони закуповували продукти для потреб армії за космічними цінами - у 3-5 разів вищими, ніж в супермаркетах Києва. Цей скандал в народі назвали "яйця по 17 гривень" - саме стільки коштували вони для армії, тоді як у магазинах ціна на той час не перевищувала 6 гривень за штуку.

Заступнику міністра оборони Шаповалу ДБР оголосило про підозру, а підприємців, причетних до справи, заарештували. Як зізнався пізніше очільник відомства Олексій Резніков, він теж написав заяву на звільнення. Але президент України Володимир Зеленський переконав його залишитись на посаді, бо попри скандал вважав роботу Резнікова ефективною на міжнародній арені. 

Депутати вирішили, що треба унеможливити подальші зловживання в армії під час закупівель та 24 лютого прийняли новий закон "Про оборонні закупівлі". Втім, шпаринки у ньому є.

Як писав Інформатор, Анастасія Радіна, голова Антикорупційного комітету у ВР та одна з ініціаторів цього закону, сказала, що у ньому залишили "поле для маневру". Якщо у майбутньому Міноборони запровадить ще одну послугу з іншим формулюванням, наприклад закупівлю “меню” чи “раціону” харчування, то закупники можуть спробувати уникнути оприлюднення цін за одиницю товару у цій послузі. Радіна пообіцяла пильно стежити, щоб цього не сталося. 

 Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube