Що відомо про віспу мавп і чи фіксують в Україні випадки цього захворювання

Нова заразна інфекція може передаватись від людини до людини

Що відомо про віспу мавп і чи фіксують в Україні випадки цього захворювання

У світі триває поширення віспи мавп. В Україні випадків цього захворювання, як і підозр на нього, не зафіксовано. Проте українців просять бути пильними, зважаючи на міграцію та особливості епідемічних процесів. 

Як зазначили у Міністерстві охорони здоров'я України, віспа мавп — віспоподібне захворювання, що спричинюють віруси родини поксвірусів. Вона подібна до звичайної віспи, проте має меншу летальність та легші симптоми, передає Інформатор.  

До 2022 року віспа мавп фіксувалась у країнах Центральної та Західної Африки, зараз же більш ніж половина всіх зафіксованих випадків припадає на Південну та Північну Америку. 

До основних симптомів віспи мавп належать:

  • гарячка,
  • головний біль,
  • міалгія (біль у м'язах),
  • біль в спині,
  • збільшені лімфатичні вузли,
  • озноб,
  • біль у горлі,
  • закладеність носа,
  • кашель,
  • висип у вигляді пухирців.
Джерело: МОЗ
Джерело: МОЗ

Іноді у людей спочатку з’являється висип, а потім – інші симптоми. Деякі можуть мати лише висип. Захворювання зазвичай триває від двох до чотирьох тижнів. Висип у вигляді прищів або пухирів спершу з’являється на обличчі, всередині рота та на інших частинах тіла, наприклад, на руках, ногах, грудях, статевих органах. Висип проходить різні стадії до повного загоєння. 

В одних людей мавпяча віспа може викликати легкі симптоми, в інших – серйозні наслідки із потребою лікування в умовах медичних закладів. Зазвичай, у групу підвищеного ризику тяжкого перебігу цього захворювання входять вагітні, діти та люди з ослабленим імунітетом, імунодефіцитом.

Поширення

Віспа мавп може передаватись від людини до людини. Захворювання може поширюватися з моменту появи симптомів до повного загоєння висипу та утворення свіжого шару шкіри.

Профілактика 

  • Уникайте тісного контакту "шкіра до шкіри" з людьми, у яких є симптоми, схожі на віспу мавп.
  • Уникайте контакту з предметами та матеріалами, якими користувався хворий.
  • Регулярно мийте руки з милом або використовуйте дезінфекційний засіб на спиртовій основі. Особливо це варто робити перед прийомом їжі, після відвідування ванної кімнати та перед тим, як торкатися власного обличчя.
  • Дезінфікуйте та мийте поверхні, до яких зазвичай торкаєтесь, де могли бути інфіковані люди.

За останніми даними, захворіти на віспу мавп можна під час участі у масових заходах, а особливо, коли йдеться про фізичний контакт з іншими людьми. 

Вакцинація

У світі є три вакцини проти віспи мавп, проте їх виробництво та запаси обмежені. У деяких країнах вже проводять вакцинацію груп ризику, зважаючи на поширення захворювання. Раніше вакцинація проти віспи мавп здійснювалася лише в ендемічних для цієї інфекції країнах, тобто країнах Африки. 

В Україні необхідності у вакцинації проти мавпячої віспи зараз немає, зважаючи на відсутність зареєстрованих випадків та знижену ймовірність їх занесення. Окрім того, Всесвітня організація охорони здоров’я не рекомендує масову вакцинацію. 

Лікування

Зазвичай використовується симптоматичне лікування (знеболювальне, жарознижувальне). Якщо ви думаєте, що у вас віспа мавп, то варто звернутись за медичною допомогою, використовуючи засоби протиепідемічного захисту (захисну маску, рукавички), щоб не заразити інших

Перебувати на самоізоляції треба, допоки всі виразки (пухирці) не покриються кіркою, струпи не відпадуть, а під ними не утвориться новий шар шкіри. Важливо, що йдеться також про ті виразки, які знаходяться всередині тіла, до прикладу, в роті.

Нагадаємо, в Україні запустили проєкт для громадян, які через війну втратили доступ до медичної допомоги. Крім того, американські хірурги безкоштовно прооперують українців, які постраждали від війни.

Також Інформатор писав, яку допомогу можуть отримати українці безкоштовно в амбулаторних умовах.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube