Що відбувається з коштами, які вилучають у корупціонерів - відповідь адвокатів

Вилучення коштів у осіб, які ймовірно вчинили корупційний злочин здійснюється під час обшуку в межах відповідного кримінального провадження

Корупція
Після конфіскації кошти, вилучені у корупціонерів, набувають статусу речових доказів і зберігаються в сторони кримінального провадження

Під час обшуків у корупціонерів зазвичай вилучаються кошти, які отримують статус речових доказів. Вони зберігаються у сторони обвинувачення до закінчення кримінального провадження. Однак, коли мова йде про значні суми, то їх передають Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів. Про це Інформатору розповів керуючий партнер адвокатського об'єднання EvrikaLaw, голова комітету Національної асоціації адвокатів із питань інвестиційної діяльності та приватизації Андрій Шабельніков.

Адвокат наголошує, що вилучення коштів у осіб, які ймовірно вчинили корупційний злочин здійснюється під час обшуку в межах відповідного кримінального провадження. Після вилучення ці кошти отримують статус речових доказів та зберігаються у сторони кримінального провадження.

"Перш за все варто зазначити, що вилучення коштів у осіб, які ймовірно вчинили корупційний злочин здійснюється під час обшуку в межах відповідного кримінального провадження. Після вилучення ці кошти отримують статус речових доказів. Відповідно до ч. 1 ст. 100 Кримінального процесуального кодексу України, вилучені речові докази зберігаються у сторони кримінального провадження, якій він наданий. тобто вилучені в ході обшуку кошти зберігаються в сторони обвинувачення до закінчення кримінального провадження. Поряд з цим коли мова йде про значні суми коштів, а саме понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (605 600 гривень), то вони передаються на зберігання Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів", - пояснив Шабельніков. 

Процес зберігання вилучених у корупціонерів коштів 

Адвокатка Анна Даніель зазначає, що вилучені (отримані) стороною обвинувачення речові докази зберігаються разом з матеріалами кримінального провадження в індивідуальному сейфі (металевій шафі) слідчого, дізнавача, який здійснює таке провадження. Відповідальним за зберігання речових доказів, що зберігаються разом з матеріалами кримінального провадження, є слідчий, дізнавач, який здійснює таке провадження. Відповідальною за зберігання речових доказів в обладнаному приміщенні чи спеціальному сейфі є посадова особа органу, у складі якого функціонує слідчий підрозділ або підрозділ дізнання, що призначається наказом керівника такого органу або наказом керівника слідчого підрозділу, підрозділу дізнання відповідно до повноважень. Згідно із зазначеним наказом з-поміж посадових осіб органу, у складі якого функціонує слідчий підрозділ або підрозділ дізнання, призначається також особа, яка заміщує відповідальну особу в разі її відпустки, відрядження чи тривалої відсутності з інших причин, та особа, в якої на відповідальному зберіганні знаходиться дублікат ключів від обладнаного приміщення чи спеціального сейфа.

Для обліку речових доказів у кожному органі, у складі якого функціонує слідчий підрозділ або підрозділ дізнання, відповідальною особою ведеться книга обліку речових доказів за формою згідно з додатком 1, яка нумерується, прошнуровується, засвідчується підписом керівника слідчого підрозділу або підрозділу дізнання і скріплюється печаткою органу, у складі якого функціонує слідчий підрозділ або підрозділ дізнання. Книга обліку зберігається у відповідальної особи. Взяття на облік речових доказів проводиться не пізніше наступного дня після їх вилучення (отримання) шляхом внесення відповідного запису до книги обліку. Запис про вилучені (отримані) речові докази робиться у книзі обліку відповідальною особою на підставі протоколу, в якому зафіксовано факт їх вилучення (отримання), поданого слідчим, дізнавачем, який здійснює кримінальне провадження. Відповідальна особа заповнює квитанцію про отримання речових доказів для зберігання в обладнаному приміщенні чи спеціальному сейфі за формою згідно з додатком 2, яка долучається до матеріалів кримінального провадження.

Речові докази у вигляді грошей (у готівковій формі) у національній валюті України або іноземній валюті передаються для зберігання, крім зберігання в індивідуальних сейфах, уповноваженому банку, що обслуговує орган, у складі якого функціонує слідчий підрозділ або підрозділ дізнання, з їх описом із зазначенням найменування та номіналу, номерів банкнот, який додається до супровідного листа. У разі коли гроші (у готівковій формі) у національній валюті України чи іноземній валюті не містять слідів кримінального правопорушення, вони можуть передаватись уповноваженому банку без зазначення їх номіналу та номерів банкнот та зараховуватися на спеціально визначені для цієї мети депозитні рахунки або у разі письмової відмови банку передаватися для зберігання в індивідуальних сейфах уповноваженого банку.

"Узагалі кошти мають зберігатися та зберігаються у банківських установах. Утім можуть кошти за рішенням суду передаватися в АРМА. Ці кошти розміщають на депозитних рахунках, отримуючи за це відсотки від банківських установ, а також купуються військові облігації", - каже заступник голови адвокатського об'єднання "Алібі" Олексій Бебель. 

Після закінчення кримінального провадження, доля речових доказів, вирішується судом під час ухвалення судового рішення, а саме:

  1. Гроші, цінності та інше майно, які підшукані, виготовлені, пристосовані або використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення та/або зберегли на собі його сліди, конфіскуються, крім випадків, коли власник (законний володілець) не знав і не міг знати про їх незаконне використання.
  2. Гроші, цінності та інше майно, які призначалися (використовувалися) для схиляння особи до вчинення кримінального правопорушення, фінансування та/або матеріального забезпечення кримінального правопорушення або винагороди за його вчинення, конфіскуються.
  3. Майно, що було предметом кримінального правопорушення, пов’язаного з незаконним обігом, та/або вилучене з обігу, передається відповідним установам або знищується.
  4. Майно, яке не має ніякої цінності й не може бути використане, знищується.
  5. Гроші, цінності та інше майно, що були предметом кримінального правопорушення або іншого суспільно небезпечного діяння, конфіскуються.
  6. Гроші, цінності та інше майно, що одержані фізичною або юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від нього, а також майно, в яке їх було повністю або частково перетворено, конфіскуються.

"Отже, кошти, які вилучаються під час розслідування корупційних злочинів надалі підлягають конфіскації та переходять у власність держави", - резюмує Шабельніков. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube