Що розповіли звільнені бійці з “Азовсталі” про смерть Дугіної, “суд” в Маріуполі та російську пропаганду

Тезисно про головне - в матеріалі

Що розповіли звільнені бійці з “Азовсталі” про смерть Дугіної, “суд” в Маріуполі та російську пропаганду

Сьогодні бійці “Азову”, які перебували в полоні, дали прес-конференцію. Вони розвіяли міфи російської пропаганди, розповіли про утримання в неволі та засвідчили чергові злочини росіян в Маріуполі.

Всі троє отримали важкі поранення. Їх вдалося звільнити. Це Владислав Жайворонок (позивний “Вікіпедія”). Він 1,5 місяця провів у лікарні в Донецьку. Денис Чепурко (“Манго”) втратив руку та отримав осколкове поранення, перебував в Оленівській колонії. Дмитро Усаченко (“Вишня”) добровільно десантувався в Маріуполь, отримав там два поранення. Тезисно про головне - в матеріалі Інформатора

Смерть Дугіної

Росіяни вже звинуватили Україну у вчорашній смерті доньки пропагандиста Дугіна. Більше того - українські журналісти знайшли інформацію, ніби ФСБ звинувачує в цьому співробітницю полку “Азов” Наталію Вовк. За словами Владислава Жайворонка, це “нашвидкоруч зліплений фейк”.  І пояснив, чому.

По-перше, документи, які демонстрували російські інформаційні видання, не можуть належати людині з полку “Азов”, адже у них форма мультикам, а жінка на документах вдягнена у парадну форму Національної гвардії. У службовому посвідченні, яке демонструють росЗМІ, це написано і вказано, що вона служить у частині №3057. Так, до неї відносяться призначенці “Азов”. Але не всі, хто служить в цій частині, є військовослужбовцями “Азову”. 

По-друге, Жайворонок залишив відкритим питання, а звідки взагалі взялись у противника ці документи. Він розповів, що нещодавно бачив, як противник видавав його документи за документи загиблого бійця. Однак він живий. 

Також “Вікіпедія” сказав, що всі жінки, які служать в “Азові” займаються тиловою або штабною роботою. Серед них немає снайперів чи гарантометників. 

““Полк “Азов” - це військовий підрозділ. Ми не займаємось політикою взагалі. Ми займаємось війною на полі битви. Подія з донькою Дугіна виглядає як подія, яка має вплинути в першу чергу на російське населення. Бо я взагалі не знав про її існування до цієї новини, але там, в рф ця новина подається як величезна трагедія. Тобто вони грають на емоціях простих людей”, - сказав Жайворонок. І додав, що йому все одно щодо Дугіної і її батька, але не все одно до людей, які прийшли зі зброєю і знищили десятки тисяч мирних маріупольців. Запевняє, що бачив все це на власні очі. 

Російська пропаганда та “міжнародний суд” над бійцями “Азов”

Владислав Жайворонок розповів, як уявляє собі майбутній “суд” над “азовцями”. Най ого думку, росія вже вважає їх винуватцями а протягом  процесу буде підтягнувати невідомих нікому свідків - некомпетентних людей і громадян інших країн. Відповідно, подаватиме це як міжнародний процес. Можливо, це будуть представники Сирії, Північної Кореї, Білорусі. Припускає, що сюди ж додасть факт вбивства Дугіної. Можедолучити свідчення бранців з “Азову”, які під катуванням підпишуть свідчення, немов, знають цю Вовк. 

“Уявіть, що вони вже знають, який висновок хочуть написати. І будуть туди приплітати якісь низькосортні факти”. - сказав Жайворонок. Він також відзначив, що залучені “факти” буде неможливо перевірити. 

За словами бійця, росія звинувачує українську армію в тому, що вона знищила місто. Однак спікер свідчить, що у сил оборони Маріуполя не було стільки вогневих засобів, щоб зробити з містом те, що з ним сталося. 

Суб’єктивне ставлення до “азовців” виявлялося навіть у формулюваннях питань на допитах. Владислав Жайворонок навів приклад. Вони питали не “Чи бачили ви, хто стріляв у цивільних?”, а “Навіщо ви стріляли у цивільних?”.

Окупанти застосовували психологічний тиск і у лікарнях. За словами “Вікіпедії”, їм казали про те, що українські військові обстріляли Оленівку, переконуючи, що полонені не потрібні своїй владі. Коли вони вийшли з полону, то дізналися, що це брехня. А вже потім стався теракт в Оленівці. 

Міжнародні організації

“Представників “Червоного хреста” ми бачили, коли нас евакуювали 17 числа. Вони зайшли в автобус, давали листівки і питали, кого можна попередити (про полон - ред.) - рідних чи державу. Хтось ставив рідних, хтось ставив державу. І після того ми представників “Червоного Хреста” ніде не бачили”, - розповів Денис Чепурко. 

Після звільнення Владислава Жайворонка здивували заяви “Червоного Хреста” та інших організацій про те що вони нібито контролюють перебування полонених і що все добре. Хоча вони не мали доступу до того місця, де знаходився боєць. 

Нагадаємо про статтю, де “Червоний Хрест” коментує пов’язані з ним скандали та розповідає про свої функції

Злочини в Маріуполі та перебування на “Азовсталі”

“Я бачив, як противник спалював цивільне населення не сім’ями, не квартирами, навіть не будинками, а кварталами”. 

Жайворонок розповів, що росіяни завдавали артилерійські удари по житлових будинках, внаслідок чого вони вигорали цілими кварталами з населенням. Він не розуміє, як зараз на відео деякі маріупольці радіють “асвабаждєнію”, якщо кожен має знайомих або сусідів, які загинули чи пропали безвісті. 

За словами Дениса Чепурка, росіяни стріляли в будинки, навіть коли там не було військових. Він став свідком, як вулицею бігла родина, і окупанти пустили кулеметну чергу і потрапили в ногу дитині. 

Дмитро Усаченко засвідчив, що хлопці, які вже були в місті, не впізнали його. 

Що стосується умов на “Азовсталі”, то Владислав Жайворонок розповів, що в деяких зонах заводу води було багато, а в деяких - дуже мало. Для того, щоб перенести її туди, треба було йти зруйнованою будівлею під обстрілом. Часом відстань сягала кілометра. Їжі також було обмаль. Він навів приклад - у медичному бункері, де переховувались медики і важкопоранені, на одну добу людина могла розраховувати на склянку каші та маленький шматок сала. Її теж приносили під обстрілами. 

Як мінімум один військовослужбовець під час цього загинув, чотирьох поранило. 

Втім бійці зізнаються - зброя їм була потрібніша. 

Софія Єлагіна



Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube