Що робити, якщо у спадок дістався борг

Не можна прийняти в спадщину квартиру і відмовитися від кредиту

Що робити, якщо у спадок дістався борг

Після смерті людини спадкоємці ділять не тільки майно, а й борги померлого. Серед них можуть бути зобов’язання по виплаті кредиту на велику суму. Часткове прийняття спадщини, а саме — відмова від прийняття її боргової частини — не допускається. Доведеться або відмовлятися повністю, або вступати у володіння заповіданим майном і брати на себе зобов’язання по погашенню боргів.

Зменшити вартість спадщини не вийде

 В разі, якщо за життя громадянин взяв кредит в банку, не застрахований на випадок смерті позичальника, то за Цивільним кодексом України - в разі загибелі по боргах доведеться розплачуватися його спадкоємцям. При цьому їх відповідальність обмежена ринковою вартістю спадщини. Тобто, якщо борги перевищують вартість майна спадкодавця, то спадкоємці не будуть доплачувати зі своєї кишені кошти, яких не вистачить на виплату боргу.

 Будь-яким чином зменшити ринкову вартість спадщини, щоб зменшити пропорційно зобов’язання по боргах, не вийде. Вартість перейденого до спадкоємців майна, межами якої обмежена їх відповідальність за боргами спадкодавця, визначається його ринковою вартістю на час відкриття спадщини незалежно від її подальшої зміни. Тому від спадщини, вартість боргів якої більше, ніж самого майна, простіше відмовитися (стаття 1273 Цивільного кодексу). Але відмовлятися доведеться повністю, закон не допускає, щоб спадкоємець відмовився від частини заповіту — не можна прийняти в спадщину, наприклад, квартиру і відмовитися від зобов’язань по виплаті кредиту.

 Якщо спадкоємців декілька

Якщо у померлого боржника кілька спадкоємців, які погодилися прийняти спадщину за заповітом або за законом, то вони будуть нести солідарну відповідальність за його борги. Це означає, що банк, вимагаючи виконання боргових зобов’язань, має право звернутися до суду з позовною заявою і вказати всіх спадкоємців в якості відповідачів за позовом. При цьому відповідати буде кожен в повному обсязі, тобто навіть якщо весь борг погасить один із спадкоємців, він має право стягнути з інших спадкоємців сплачене (за винятком своєї частки боргу) в порядку регресу.

Якщо кредитор затягнув процес пред’явлення спадкоємцям вимог по виконанню боргових зобов’язань, не маючи на це поважних причин, то суд відмовить йому у стягненні відсотків за прострочення за весь період з дня відкриття спадщини, оскільки спадкоємці не зобов’язані знати про боргові зобов’язання спадкодавця і відповідно відповідати за несумлінні дії кредиторів.

 Можуть стягувати борг у судовому порядку

Заборгованість померлого спадкодавця може бути стягнуто з спадкоємців, які прийняли спадщину, в судовому порядку. Терміни позовної давності за вимогами кредиторів спадкодавця продовжують текти в тому ж порядку, що і до моменту відкриття спадщини. Вимоги кредиторів можуть бути пред’явлені протягом решти терміну позовної давності, якщо цей термін почав текти до моменту відкриття спадщини. За вимогами кредиторів про виконання зобов’язань спадкодавця, термін виконання яких настав після відкриття спадщини, терміни позовної давності обчислюються в загальному порядку.

Ставши боржником, спадкоємець повинен виплачувати борг і відсотки по ньому, якщо мова йде про банківський кредит. Причому платити доведеться не з дня прийняття спадщини, а з дня його відкриття, тобто з дня смерті спадкодавця. За невиконання цих зобов’язань з боржника-спадкоємця також можуть бути стягнуті відсотки, що підлягають сплаті. Остаточно розмір заборгованості, що підлягає стягненню зі спадкоємця, визначається на час винесення рішення суду.

 Якщо є бажання прийняти кредит у спадщину

 Що робити з кредитом, що дістався разом зі спадщиною, якщо є бажання прийняти такий спадок:

  1. Отримати свідоцтво про смерть позичальника;
  2. Повідомити банк про смерть позичальника. Передати банку копію свідоцтва про смерть;
  3. Написати в нотаріальній конторі заяву про ухвалення спадку;
  4. Через шість місяців після смерті позичальника вступити в права спадку;
  5. Врегулювати відносини з банком — прийняти борг і оформити новий графік погашення кредиту;
  6. За підсумками року, в якому прийнятий спадок, оформити податкову декларацію та сплатити податок зі спадку.

  Якщо немає бажання прийняти такий спадок

  1. Написати в нотаріальній конторі за місцем відкриття спадку заяву про відмову від спадку;
  2. У разі претензій банку, повідомити про свою відмову і порадити звернутися за підтвердженням цього факту в нотаріальну контору.

 Нагадуємо, що кредити в нашій країні успадковуються. Проте завжди можна відмовитися від спадку або прийняти його, але при цьому не платити відсотки, штрафи та пеню по кредиту протягом перших шести місяців після смерті позичальника.

Як змінилися правила прийняття спадщини в Україні під час війни

Згідно з відповідним положенням постанови КМУ на час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється. Таким чином, час дії воєнного стану фактично не враховується у встановлені 6 місяців на прийняття спадщини. Тобто спадкоємець може прийняти спадщину протягом дії воєнного стану, незалежно від його тривалості, та додатково, після його скасування, у строк, що залишався станом на 24 лютого 2022 року зі встановлених 6 місяців. 

Раніше ми писали про правила оформлення спадщини на квартиру.

Тетяна Самойлова

 

 

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube