Що означає технічний дефолт росії та які наслідки він буде мати

Читать на русском

Що чекає на економіку країни-агресора?

Читать на русском
Що означає технічний дефолт росії та які наслідки він буде мати

Що чекає на економіку країни-агресора?

У росії вперше з 1918 року стався дефолт суверенного боргу в іноземній валюті через введені санкції, які унеможливили платежі закордонним кредиторам, повідомив Bloomberg 27 червня.

Інформатор вирішив розібратись, що стало причиною цього та які будуть наслідки для економіки країни-агресора.

Що відбулось

Після запровадження санкцій через повномасштабне вторгнення росії в Україну, частина золото-валютних резервів країни-агресора, розміщена у західних фінансових установах, була заморожена. Через це у рф виникли проблеми з обслуговуванням зовнішнього боргу. У відповідь путін запровадив нові правила, згідно з якими зобов'язання росії щодо валютних облігацій виконуються в рублях. Міністерство фінансів навіть спробувало це зробити. Але кредитори не погодились на таку заміну. 

26 червня був останній день пільгового періоду із виплати відсотків за єврооблігаціями у розмірі близько 100 мільйонів доларів. Країна-боржник мала виплатити ці кошти ще 27 травня, але перш ніж оголосити дефолт, мав пройти місяць. 

Це маркер стрімкого перетворення країни на економічного, фінансового та політичного ізгоя. Єврооблігації країни торгуються на проблемних рівнях з початку березня, валютні резерви центрального банку залишаються замороженими, а найбільші банки відокремлені від світової фінансової системи. Але, враховуючи збитки, вже завдані економіці та ринкам, дефолт поки що носить в основному символічний характер і мало що означає для росіян, які переживають двозначну інфляцію та найгірший економічний спад за останні роки”, - пише Bloomberg.

Під час фінансової кризи в росії та обвалу рубля у 1998 році уряд президента Бориса Єльцина оголосив дефолт за своїм внутрішнім боргом у розмірі 40 мільярдів доларів, оголосивши при цьому мораторій на зовнішній борг. Востаннє росія терпіла дефолт стосовно своїх іноземних кредиторів понад сто років тому, коли більшовики під керівництвом Володимира Леніна відмовилися від боргового тягаря царської епохи в 1918 році.

Як зміниться життя росіян

На думку економічних експертів, з якими поспілкувався Інформатор, майже ніяк. Цей дефолт стане ще однією з великою кількості сходинок, якими росія спускається до економічного колапсу. 

Міжнародна спільнота своїми санкціями вже майже ізолювала економіку росії, дозволивши їй продавати лише ті товари, які конче потрібні Заходу: нафту та газ. І навіть на ці товари є обмеження. Вчора закінчилась зустріч лідерів “Великої сімки”, де затвердили новий список санкцій, серед яких “максимальна ціна на нафту та газ”. Тобто Європа буде купувати російські енергоносії лише за тою ціною, яку сама встановить. І ціна ця буде нижче ринкової. 

Те, що росія увійшла в дефолт, сильно на її економіці, яка й так швидко падає, не відіб’ється. Рубль уже майже не конвертована валюта. Зовнішні надходження вони отримують (крім нафти, газу), від продажу дорогоцінних металів і каменів. Але ці товари вже теж потрапили під санкції. 

Чекаємо на результати переговорів з технічного дефолту, внаслідок яких може бути укладена угода про погашення боргу. Кредитори можуть погодитись на відтермінування або на отримання боргу в натуральній формі (нафтою, зерном тощо). Якась угода може буде досягнута, а може й не буде. У другому випадку розпочнеться арешт російських іноземних активів, але їх і так арештовують по всьому світу. Росія самотужки загнала себе у стан фактичного дефолту раніше, ніж це було офіційно визнано,” - пояснив економіст Михайло Крапівко.

Все у руках кредиторів

Щодо країни, яка допустила дефолт, розпочинаються судові розгляди. Кредитори не просто судяться з приводу боргових зобов’язань, а й на етапі виконання судового рішення ініціюють арешт активів за кордоном, наприклад, дипломатичної власності (будівлі посольств та консульств), відзначає радник міністра МВС України Віктор Андрусів. 

Якщо держава оголошує дефолт – це підстава для пред’явлення вимог щодо всіх облігацій та інших боргів, що є в обігу. Тобто, замість 234,85 млн дол., що мають бути виплачені 23 червня 2022 року до погашення, можуть бути пред’явлені вимоги на весь обсяг державного боргу росії, а це вже 40 млрд дол. (3% ВВП Росії). Щоправда, це можливо лише на ту суму, яку контролюють іноземні кредитори”, - відзначив Віктор Андрусів.

У інвесторів є час, щоб спокійно обрати стратегію дій щодо російських боргів. Адже вимоги стають недійсними лише через три роки з дати платежу (точніше, неплатежу). Поки не ясно, чи будуть інвестори вимагати повернення своїх грошей через суд. Але така перспектива турбує російських чиновників.

За словами міністра фінансів рф Антона Сілуанова, кредиторам не має особливого сенсу добиватися оголошення дефолту через суд, оскільки для росії рішення жодного іноземного суду не має ніякої ваги.

"Якщо ми зрештою дійдемо до того, що будуть затребувані дипломатичні активи, то це рівносильно розриву дипломатичних відносин і вступу в прямий конфлікт. І це помістить нас в інший світ із зовсім іншими правилами. У цьому випадку ми мали б реагувати інакше — і не законними каналами», - відзначив Антон Сілуанов.

Що мав на увазі російський чиновник і які канали після 24 лютого він вважає незаконними, ми побачимо, якщо чинні кредитори вирішать позиватися до рф. Або якщо з’явиться інвестор рівня Сороса, готовий скупити проблемні борги та відкрити справжнє полювання за будь-яким російським майном по всьому світу.

Ольга Палій

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.