Шанувальниця люксових брендів та суперечок з військовими: що відомо про Олену Шуляк

Читать на русском

Очільниця партії "Слуга народу" проштовхувала сумнівний закон про містобудівництво, через що встрягла в скандал за участі українського захисника.

Читать на русском
Олена Шуляк
Олена Шуляк: що відомо про очільницю "слуг народу"

Очільниця партії "Слуга народу" проштовхувала сумнівний закон про містобудівництво, через що встрягла в скандал за участі українського захисника.

Олена Шуляк - 47-річна народна депутатка та очільниця партії "Слуга народу". У Верховну Раду колишня топменеджерка у девелопменті та будівництві пройшла за неформальною квотою екс-прем'єр-міністра Олексія Гончарука. З тих пір політикиня потрапляла у ряд скандалів, повʼязаних, зокрема, з неповагою до військових, офшорами та законом про містобудівництво.

Інформатор розібрав найсуперечливіші епізоди з карʼєри Олени Шуляк.

Проблемний закон Шуляк

13 грудня Верховна Рада мінімальною кількістю у 228 голосів прийняла скандальний законопроект 5565 про містобудівництво, авторкою якого виступила, зокрема, Олена Шуляк.

Рух "Чесно" звернув увагу, що жодного голосу не дали "Європейська солідарність" та "Батьківщина". У "Голосу" лише один депутат проголосував "за". "Слуги народу" зібрали голоси по суті завдяки народним депутатам, які були обрані від проросійської політичної сили ОПЗЖ, а також тих, то входить у депутатські групи "За майбутнє" і "Довіра. 

В Асоціації міст України повідомили, що законопроект порушує права власників земельних ділянок через те, що дає можливість будувати без обовʼязкового дозволу власника землі та документів на землю. Таким чином ініціатива стимулюватиме масове самовільне будівництво, оскільки перевірка обʼєктів будівництва з боку держави забороняється. 

У той же час законопроект унеможливлює право активістів та спеціалістів на ініціювання перевірок дотримання законодавства у сфері будівництва - при тому активістів зобовʼязують обґрунтувати їхній інтерес до захисту об'єктів містобудування, йдеться в поясненні.

Також законопроектом, на думку Асоціації міст, обмежуються права місцевого самоврядування - планові перевірки будівництва згідно з ініціативою мають проводитися виключно приватною компанією.

Окрім того, в поясненні організації йде мова про те, що законопроект узаконює безвідповідальність приватних контролерів - за невинесення припису про зупинення робіт покарання для них – лише 67 100 грн ($1700), за підписання акта готовності об'єкта, збудованого з порушеннями – 281 820 грн.

Проти закону 5565 виступили, зокрема, мер Львова Андрій Садовий, мер Києва Віталій Кличко, заступниця голови Архітектурної палати України Анна Кирій, лектор Харківської школи Архітектури Павло Федорів та багато інших.

На сайті президента України Володимира Зеленського петиція з проханням ветувати цей закон зібрала необхідну кількість голосів за 2 дні - до 14 грудня. Відповіді від голови держави на звернення поки не надходило.

Представники руху "Чесно" стверджували, що законопроект лобіюють нардепка і голова партії "Слуга народу" Олена Шуляк, віце-прем’єр з питань відновлення України Олександр Кубраков і його заступниця Наталія Козловська, яка раніше працювала в секторі забудовників одночасно з чинним нардепом Дмитром Ісаєнком, якому, у свою чергу, НАБУ вручило підозру саме через будівельну схему. Також Ісаєнка називали "неформальним автором" цього закону.

Окрім цього Шуляк наголосила, що реформу підтримує Всеукраїнська асоціація громад, однак рух "Чесно" стверджує, що проголосований законопроект "викликав в Асоціації запитання і негатив". 

Скандал з пораненим військовим

Український військовий та юрист Олег Симороз у ході бойових дій підірвався на протитанковій міні і втратив обидві ноги. 13 грудня він написав в своєму Facebook пост з критикою Олени Шуляк через її законопроект 5655 щодо реформування сфери містобудівної діяльності. За словами військового він був обурений тим, що документ, який, за його словами, має на меті обслуговувати "інтереси будівельної мафії", було прийнято в цілому мінімальною кількістю голосів за допомогою нардепів із забороненої партії ОПЗЖ.

"Не такий мав бути перший допис після поранення... 228 голосів у ВР за законопроект 5655 в інтересах будівельної мафії - прийнято в цілому. Немає слів, відчуваю щось гірше ніж підрив на протитанковій міні... Але ми як боролися, так і будемо боротися за життєвий простір. Олено Шуляк, я трохи не за це воював та віддав дві ноги, але обіцяю, що ти мразота та твої петушині соратники зі слуги народу та ОПЗЖ відповісте!" - йдеться в дописі.

17 грудня Шуляк особисто прийшла у палату до пораненого в Київський військовий госпіталь щоб обговорити його допис у соціальній мережі.
 
"Мені досі складно повірити, що голова правлячої партії "слуг" увірвалася до мене у військовий госпіталь, щоб з’ясовувати стосунки з військовослужбовцем, який залишив свої дві ноги на Донбасі й перебуває у важкому стані. Але це сталося!.. "На злодії шапка горить", так виглядає цей випадок, коли лобістка будівельної мафії прибігає у військовий госпіталь з’ясовувати стосунки, після того, як мій допис про її антинародний законопроект і домовленості з ОПЗЖ широко розійшовся в соціальних мережах", - відреагував на візит Шуляк Симороз.
 
Після цього скандалу народна депутатка Галина Янченко, заступниця голови фракції "Слуги народа" у ВР, написала заяву на вихід із партії.
 
Згодом Шуляк написала, що "просить вибачення" у військового.
 
"І якщо якісь мої вчинки або слова чимось образили бійця, я прошу вибачення. Я точно цього не хотіла, не планувала і не прагнула. А якщо це так було сприйнято — перепрошую", - заявила голова партії.
 
Вибачення Шуляк військовий назвав "огидним фарсом і знущанням" і звернувся до президента Володимира Зеленського з вимогою ветувати прийнятий закон та "позбутися одіозної "слуги" будівельної мафії Олени Шуляк".

Пристрасть до брендів

Олена Шуляк відома своєю любовʼю до дорогих брендових речей. Журналістка Ганна Стешенко писала, що нардепка була помічена із сумкою Versace, модель Virtus, за близько 1 тис. долларів, сережками Van Cleef & Arpels – Alhambra загальною вартістю під 7 тис. євро.

"(І це) за середньої зарплати нардепа 40 тис. грн на місяць", - написала Стешенко.

В свою чергу Шуляк відповіла, що вважає це лицемірством, "якщо в звичайному житті ти носиш бренди, а потім приходиш в Раду, все різко знімаєш і починаєш грати іншу роль".

Шуляк у Версаче

"Або ще гірше - купуєш спеціальний гардероб для Ради, показуючи свою простоту і скромність. Мені здається, так нечесно. Знаю масу випадків, коли перед ефірами депутати знімали дорогі прикраси, одягали просту біжутерію і виходили в ефір з дивовижними популістськими гаслами про захист пенсіонерів", - заявила представниця "Слуги народу".

Шуляк і бренди

Але любов до відомих брендів і коштовностей нардепа зацікавила і НАЗК. Комп’ютерна система логічного та арифметичного контролю визнала її декларацію ризикованою. Втім згодом регулятор повідомив, що за результатами перевірки в декларації Шуляк ніяких неточностей виявлено не було.

"Офшор - абсолютно законна історія"

3 жовтня 2021 року Міжнародний консорціум журналістів опублікував розслідування за підсумками наймасштабнішого "зливу" документів з офшорів під назвою Pandora Papers. Серед 336 політиків, бізнесменів і олігархів, які фігурували у цьому розслідуванні була і Олена Шуляк - там міститься згадка про офшорну компанію InfrairAssets LTD, яку парламентарка зареєструвала на Британських Віргінських островах. При цьому ця компанія була вказана і в декларації Шуляк за 2020 рік.

Офшорна компанія Шуляк

Очільниця "слуг народу" в інтервʼю виправдовувалася, що офшор був створений, "щоб захистити свої активи від різних рейдерських втручань" і "жодна копійка з України" начебто "не виводилася". Окрім цього Шуляк визнала, що не бачить в офшорах нічого поганого:

"Для звичайних людей показали, що офшори - це щось погане, щось, що не можна використовувати. Це абсолютно законна історія", - підкреслила Шуляк.

Чоловік за кордоном?

30 серпня 2022 року, на сьомому місяці повномасштабної війни в Україні, бізнесмен Сеяр Куршутов, фігурант санкційних списків РНБО, у своєму Facebook повідомив, що чоловік та брат голови партії "Слуга народу" Олени Шуляк нібито покинули територію України через пункт пропуску "Краковець" 9 березня о 23:46.

За його інформацією, Олександр Шуляк та Олексій Заремба виїхали на автомобілі Toyota Land Сruiser AA8853XK без декларування матеріальних цінностей. При цьому бізнесмен стверджував, що родичі політикині заїхали до Польщі нібито з 1,3 млн доларів, 5 годинниками, колекцією ікон та трьома шубами.

У свою чергу сама Шуляк заперечила цю інформацію і розповіла ЗМІ, що знаходиться у судовому процесі "з людиною, яка про це написала".

"Мій чоловік вдома. В мене немає колекції ікон, про шуби дуже смішно, про мільйони доларів також. Не смішно тільки моїй мамі. Ми з чоловіком сміялися, а мама дуже переживає, тому що вона також це читає і каже: "Чому ви не даєте якесь спростування?". Я зараз знаходжусь в судовому процесі з тією людиною, яка про це написала. І зараз ми вже в апеляції. Першу інстанцію ми виграли. І я сподіваюсь, що коли вже буде остаточне рішення суду, я обов'язково це оприлюдню", сказала Шуляк.

Статки Шуляк

Відповідно до даних декларації Олени Шуляк, вся нерухомість сім'ї перебуває у спільній власності з чоловіком Олександром Шуляком, директором юридичної компанії "Енжіай груп", яка займається купівлею та продажем нерухомості, а також комплексним обслуговуванням об'єктів.

З 2000 року подружжя в Києві володіє квартирою площею 84,36 кв. м, з 2006 року – двома квартирами 59,1 кв. м та 155 кв. м, а також двома паркомісцями; з 2017 року – квартирою 19,9 кв. м та з 2019 року – квартирою 42,5 кв. м.

З 2012 року Олена Шуляк володіє автомобілем Land Rover Range Rover того ж року випуску.

Range Rover 2012

Олена Шуляк також вказала володіння корпоративними правами, переданими нею в управління:

  • з 1999 року – 70% у ТОВ "Аудиторська фірма "Стандарт" (діяльність у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, консультування з питань оподаткування);
  • з 2017 року – 38,57% у ТОВ "Кріейтор" (надання в оренду та експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна).
  • з 2019 року – 50% у ТОВ "Мідленд Девелопмент Україна" (управління нерухомим майном, комплексне обслуговування об'єктів).

Згідно з декларації за 2020 рік, Олена Шуляк отримала тоді дохід у розмірі 1 млн 35 тисяч 249 гривень: 503 тисячі 245 грн – депутатська зарплата та 462 тисячі 440 грн – компенсація витрат від Управління справами Верховної Ради; 10 тисяч 914 грн – відсотки у "ПриватБанку" та 58 тисяч 650 грн – страхові виплати у ПрАТ "Страхова компанія "Арсенал страхування".

Чоловік політикині отримав 450 тисяч 596 грн у якості зарплати в ТОВ "Енжіай груп" та 1 млн грн від продажу корпоративних прав.

До кінця 2020 року Олена Шуляк зберігала 29 тисяч 62 гривні, 2 тисячі доларів США та 6 тисяч 830 євро – на банківських рахунках, а також 552 тисячі гривень та 415 тисяч доларів США – готівкою. 756 тисяч 112 грн вона вказала, як авансовий платіж за попереднім договором на квартиру та 45 тисяч доларів США, як позичені.

Олександр Шуляк зберігав 27 тисяч 471 гривню на банківських рахунках, а також 30 тисяч євро та 50 тисяч доларів США – готівкою. 1 мільйон 752 тисячі 918 грн він вказав як внесок до КУА "Портофон" (ІФ "Еверест").

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.