Шантаж більше не працює: Європа повністю зіскочила з російської газової голки

Читать на русском

ЄС зробив висновки з російського газового шантажу, диверсифікував постачальників "блакитного палива", та активно переходить на альтернативні джерела енергії

Читать на русском
Скраплений газ
Євросоюз повністю зіскочив із російської газової голки

ЄС зробив висновки з російського газового шантажу, диверсифікував постачальників "блакитного палива", та активно переходить на альтернативні джерела енергії

Європейські країни адаптували свою економіку до відмови від використання російського газу й диверсифікували свої джерела, ставши більш незалежними. Вони не відчувають проблем навіть з підвищення цін на енергоносії попри всі негаразди з перевезеннями скрапленого газу через Червоне море та значне похолодання. У 2023 році ціни на газ в ЄС впали майже на 60 %, а від початку 2024 — ще на 12 %.

Атаки хуситів змусили перевізників користуються довшим торговим шляхом понад мисом Доброї Надії в Африці, але ціни на енергоносії, у тому числі на електроенергію залишаються стабільними, повідомляє Bloomberg. Це означає, що газ із Катару не перетворився на критично важливий ресурс, у той час, як Захід відмовився від російських джерел постачання.  Одна мегават-година електроенергії коштує менш як 30 євро. Це приблизно 10 % від цін, які були в серпні-вересні 2022 року, коли Європа переживала кризу через газовий шантаж рф.

Країни ЄС зробили висновки й серйозно підготувалися до можливих кризових сценаріїв, накопичивши вдосталь енергоносіїв, а відносно тепла зима знизила потреби в газі. Крім того, енергетичний шантаж прискорив перехід Заходу до відновлювальних джерел енергії. Мляве зростання світової економіки також є стабілізуючим фактором.

Наразі повторення ситуації зі зростанням цін на енергоносії та стрімким ростом інфляції не очікується. Але залишається проблема низької прогнозованості, адже енергетична стабільність Заходу стала більш залежною від геополітичних викликів, які впливають на поставки скрапленого газу з різних куточків світу, зокрема з Азії та США, а також від природніх умов.

Російський газовий шантаж

До війни 40 % блакитного палива в ЄС мало російське походження. Кремль використовував залежність європейського ринку від російських енергоносіїв, як зброю. Після початку повномасштабної війни, рф заявила про проблеми на основних газогонах — «Північний потік» та «Дружба», намагаючись створити штучний попит, спровокувати енергетичну кризу та колапс економіки ЄС, зокрема Німеччини. Ціни на газ сягнули понад тисячі доларів за тисячу кубометрів.

Але це спонукало Європу до змін, тож уже за 2022 рік 25 % усієї виробленої в ЄС електроенергії припало на зелену енергетику, що дало можливість зекономити 11 млрд євро на закупівлях енергоносіїв. Крім того, європейські країни почали активно запасати газ, використовуючи для цього, зокрема, українські газосховища.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.