Шахрай викрав телефон та отримав за ним кредити у Moneyveo: що вирішив суд

Читать на русском

У лютому 2023 року суддя районного суду Кривого Рогу на Дніпропетровщині вирішувала, чи дійсно жінка не брала позики, чи вона просто не хоче повертати борги

Читать на русском
Шахрай викрав телефон та отримав за ним кредити у Moneyveo: що вирішив суд
Злодій отримав кредитів на понад 12 тисяч гривень

У лютому 2023 року суддя районного суду Кривого Рогу на Дніпропетровщині вирішувала, чи дійсно жінка не брала позики, чи вона просто не хоче повертати борги

На початку вересня 2020 року у жінки вкрали мобільний телефон. Вона одразу звернулася до поліції та заявила про злочин. Також жінка зателефонувала до всіх банків, в яких в неї були відкриті рахунки, щоб заблокувати картки.

Цього ж дня вона пришла до сервісного центру «Київстар», щоб дізнатися, коли шахрай замінив SІМ-карту з її номером. В компанії відповіли, що це відбулося того ж дня, коли викрали гаджет.

Що жінка зробила в першу чергу?

Одразу у сервісному центрі жінка поновила SІМ-карту та усі свої дані в іншому телефоні. Коли вона дійшла до перевірки електронної пошти, то побачила, що на її ім`я хтось взяв онлайн-кредити. Виявилося, що використавши крадений мобільний телефон, шахрай отримав понад 12 тисяч гривень від макрофінансових сервісів «Фінтаргет», «Манівео» та «Фінансова компанія «Арагон».

Жінка звернулася до цих компаній та розповіла, що сталося. Тільки «Манівео» визнала, що договір вона не укладала, тому в компанії скасували угоду. Всі інші кредитні фірми наполягали на поверненні грошей.

Далі жертва злочинця ще раз пішла до поліції з заявою про те, що хтось не тільки вкрав її телефон, але з його допомогою отримав за неї кредити.

Що було у суді

Жінка просила анулювати кредитні угоди та видалити про них записи з даних «Українського бюро кредитних історій». Однак в мікрофінансових компаніях були впевнені, що саме жінка підписала документи одноразовими паролями. Вони, начебто, мали надходити на її телефон. Проте це відбувалося саме тоді, коли жертва шахрая заявила про його викрадення.

Зі своєю історією жінка зверталася до Криворізької міської ради та Національного банку України, але там їй нічим не допомогли, а порадили звернутися до поліції.

У січні 2021 року постраждала дізналася, що її борг перепродали, а через рік гроші стали забирати примусово. Вихід був один – звертатися до суду та оскаржувати списання коштів. Вже у серпні 2022 року суддя Довгинцівського райсуду Кривого Рогу Світлана Ткаченко вирішила, що спустошення рахунків жінки має припинитися. 

Після цього настала черга скасовувати угоди та відбілити своє чесне ім’я. Вивчивши всю історію, вже нова суддя склала пазл та зробила висновок, що жінка кредити не брала.

Річ у тому, що викрадення телефону співпадало в часі з заміною SІМ-карти. Отримавши доступ до особистої інформації, шахрай подав заявки на позики, а гроші отримав на свою картку. Тобто суддя вважала, що якщо угода не укладалася, то неможливо скасувати те, чого немає. У перекладі на звичайну мову це означає, що жінка вибрала не той спосіб захисту, щоб покласти край цій історії.

Тому у лютому 2023 року суддя Довгинцівського районного суду Кривого Рогу Дніпропетровської області Наталія Сарат ухвалила, що не може скасувати договір. Це рішення не оскаржувалося.

Як скасувати заборгованість, якщо шахрай оформив на вас онлайн-кредит

Якщо ви виявили, що на ваше ім’я уклали договір про займ, необхідно дізнатися, в якій саме організації шахраї взяли кредит та яку суму ви начебто винні. Тоді:

  • зверніться до організації з вимогою надати завірені в установленому порядку копії кредитного договору, що має містити номер, дату укладення, реквізити кредитора, а також документів, які підтверджують, що саме ви укладали договір. Крім того, варто зазначити у зверненні до мікрофінансової організації (МФО), що особисто ви ніяких кредитних договорів не укладали, коштів не отримували (за наявності навести необхідні докази) та вимагаєте скасувати заборгованість, що начебто рахується за вами;
  • записуйте всі телефоні розмови зі співробітниками МФО чи колекторськими компаніями, що будуть намагатися стягнути з вас заборгованість. Їх в майбутньому можна використати як докази неправомірних дій таких організацій;
  • зверніться до поліції із заявою про шахрайство. Це робиться задля того, щоб правоохоронний орган зміг зафіксувати факт правопорушення та внести відомості щодо нього до Єдиного реєстру досудових розслідувань;
  • за бажанням повідомте про укладення на ваше ім’я онлайн-кредиту сторонньою особою Департамент кіберполіції;
  • зверніться зі скаргою щодо укладення договору онлайн – кредиту на ваше ім’я сторонньою особою з використанням підроблених документів до Національного банку України з метою проведення перевірки та відібрання пояснень від МФО.

"Якщо всі вищеперераховані дії не призвели до бажаного результату, варто звернутися до суду з позовною заявою про визнання недійсним кредитного договору. Дана позовна заява розглядається за правилами загального позовного провадження. В ході розгляду справи необхідно буде надати докази, що договір ви не укладали, про його існування не знали, на вебсайті МФО не реєструвались і листування з ними взагалі не вели", - кажуть у Мін'юсті.

Інформатор розповідав, як шахраї вкрали дані для кредитів з декларації з лікарем. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.