Вкрали дані для кредитів з декларації з лікарем: як чоловік боровся проти мікрозаймів

Читать на русском

У 2020 році приватний підприємець дізнався, що хтось від його імені оформив три кредити. Він звернувся до поліції та до суду, щоб скасувати ці угоди

Читать на русском
Вкрали дані для кредитів з декларації з лікарем: як чоловік боровся проти мікрозаймів
Чоловік вважав, що дані про нього могли викрасти з декларації з лікарем

У 2020 році приватний підприємець дізнався, що хтось від його імені оформив три кредити. Він звернувся до поліції та до суду, щоб скасувати ці угоди

На початку серпня 2020 року чоловік у розмові з представником ПриватБанку дізнався, що йому знизили кредитний ліміт через погану історію займів. Нібито у нього були прострочені заборгованості. Щоб це з’ясувати, чоловік направив запит до «Українського бюро кредитних історій» та з подивом дізнався, що має три кредити в «ЗАЙМЕР», «ЕКВІФІН УКРАЇНА» та «СС ЛОУН».

Чоловік був впевнений, що до цих компаній не звертався та гроші від них не отримував. Тому він пішов до поліції та розповів їм про те, що сталося. В поліції відкрили кримінальне №12020085020000089 від 6 серпня 2020 року за двома статтями про шахрайство.

Також чоловік звернувся до кредитних компаній та попросив їх скасувати угоди. Тільки в «ЗАЙМЕР» визнали, що шахраї використали персональні дані чоловіка для того, щоб отримати гроші. Тому в цій компанії анулювали договір. Однак інші дві фірми наполягали, що гроші повертати має саме ця людина.

Що було у суді

Чоловік просив скасувати інші угоди про кредити та оплатити замість нього судовий збір. Жертва обману наполягав, що фінансові злочинці могли використати копії його паспорту та ідентифікаційного номера, які наприкінці грудня 2019 року він надав при підписанні декларації з лікарем. Крім цього, чоловік мав рахунок у ПриватБанку як підприємець та часто використовував свої дані при укладанні договорів. Тому звідти також могли поцупити інформацію про нього.

На це в «СС ЛОУН» та «МІСТЕР КЕШ» (попередня назва - «Еквіфін Україна») відповіли, що це все дуже цікаво, проте гроші потрібно повертати. Кожна з цих компаній чекала на понад повернення 6 тисяч гривень, з яких тільки кредит складав по 4 тисячі гривень від кожного позичальника.

Виявилося, що в фінансових фірмах ретельно не перевірили, хто саме бере від них позики. По одному кредиту кошти переказали до «Укргазбанку, де в чоловіка ніколи не було рахунків. Для цього використовували контрактний номер Vodafone, хоча чоловік не мав угод з цим мобільним оператором. Крім того, кошти за іншим кредитом отримали за допомогою сервісу LiqPay на рахунок у ПриватБанку. Однак в банку підтвердили, що у 2020 році таким способом їх клієнт перекази не отримував.

Ці нестиковки впевнили суддю, що перед ним одна з історій про шахрайство з даними. Він розібрав її на складові та зробив висновок, що угоди потрібно скасувати. Таке рішення у травні 2022 року прийняв суддя Жовтневого районного суду Запоріжжя Максим Антоненко.

Чи скасували кредитні борги

З цим не погодилися в компаніях «СС ЛОУН» та «МІСТЕР КЕШ». Адвокат просив рішення судді Антоненко скасувати та ухвалити нове, в якому чоловіку повністю відмовити.

Проте цього не сталося. Судді погодилися, що кредитори погано перевірили кому вони дають гроші. Тому чоловік не укладав ці договори та не має повертати за ними борги. Остаточно це затвердили у листопаді 2022 року, коли судді Запорізького апеляційного суду Олена Крилова, Сергій Кухар та Олександр Поляков вирішили не змінювати рішення свого колеги.

Тоді компанії пішли до Верховного Суду. Але там судді знайшли помилки в скарзі та надали час, щоб їх виправити. Проте ми не знайшли продовження цієї історії у судовому реєстрі.

Як скасувати борг по фейковому кредиту

Якщо ви виявили, що на ваше ім’я уклали договір про займ, необхідно дізнатися, в якій саме організації шахраї взяли кредит та яку суму ви начебто винні. Це можна зробити, подавши запит до "Українського бюро кредитних історій". Тоді:

  • зверніться до організації з вимогою надати завірені в установленому порядку копії кредитного договору, що має містити номер, дату укладення, реквізити кредитора, а також документів, які підтверджують, що саме ви укладали договір. Крім того, варто зазначити у зверненні до мікрофінансової організації (МФО), що особисто ви ніяких кредитних договорів з МФО не укладали, коштів не отримували (за наявності навести необхідні докази) та вимагаєте скасувати заборгованість, що начебто рахується за вами;
  • записуйте всі телефоні розмови зі співробітниками МФО чи колекторськими компаніями, що будуть намагатися стягнути з вас заборгованість. Їх в майбутньому можна використати як докази неправомірних дій таких організацій;
  • зверніться до поліції із заявою про шахрайство. Це робиться задля того, щоб правоохоронний орган зміг зафіксувати факт правопорушення та внести відомості щодо нього до Єдиного реєстру досудових розслідувань;
  • за бажанням повідомте про укладення на ваше ім’я онлайн-кредиту сторонньою особою Департамент кіберполіції;
  • зверніться зі скаргою щодо укладення договору онлайн – кредиту на ваше ім’я сторонньою особою з використанням підроблених документів до Національного банку України з метою проведення перевірки та відібрання пояснень від МФО.

"Якщо всі вищеперераховані дії не призвели до бажаного результату, варто звернутися до суду з позовною заявою про визнання недійсним кредитного договору. Дана позовна заява розглядається за правилами загального позовного провадження. В ході розгляду справи необхідно буде надати докази, що договір ви не укладали, про його існування не знали, на вебсайті МФО не реєструвались і листування з ними взагалі не вели", - кажуть у Мін'юсті.

Також Мін'юст рекомендує подати клопотання до суду на банк та мобільного оператора, номер якого було зазначено для отримання кредиту, щоб ті надали відомості про місцеперебування мобільного пристрою за номером телефона та видрук смс, а також картку, на яку перерахували кредитні кошти. Після того, як вам вдалося довести факт шахрайства, Мін'юст рекомендує звернутися в Бюро кредитних історій з вимогою вилучити запис про оскаржену кредитну заборгованість з вашої кредитної історії.

Інформатор розповідав, що загадкова жінка з Кривого Рогу отримала гроші за кредитами, а платити змусили жертву з Полтавщини.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.