Наш головний пріоритет — забезпечення енергетичної стійкості України шляхом збільшення імпорту електроенергії та відновлення інфраструктури - йдеться в заяві
Секретаріат Енергетичного Співтовариства відреагував на поширену 14 жовтня 2024 року у ЗМІ інформацію про загрозу імпорту електричної енергії в Україну у зв’язку з можливою втратою системним оператором НЕК «Укренерго» сертифікації та зробив важливу заяву, яка була опублікована 15 жовтня.
“Сертифікація «Укренерго» як незалежного оператора системи передачі (TSO) розпочалася ще до початку війни для приведення управління у відповідність до стандартів ЄС. Заяви про те, що цей процес вплине на здатність України імпортувати електроенергію взимку, є хибними. Імпорт енергоресурсів залишається критично важливим для забезпечення стабільного енергопостачання, особливо під час зимового періоду, коли наявність електроенергії життєво необхідна для підтримки основних потреб населення. Ми шкодуємо, що внутрішній лист Секретаріату Енергетичного Співтовариства, адресований НКРЕКП, був використаний для поширення таких помилкових тверджень. Наш головний пріоритет — забезпечення енергетичної стійкості України шляхом збільшення імпорту електроенергії та відновлення інфраструктури", - йдеться в заяві.
14 жовтня директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко у колонці для УП написав, що на початку зими "Укренерго" може втратити сертифікацію, яка підтверджує спроможність оператора мереж працювати за європейськими стандартами. Про це Секретаріат Енергетичного Співтовариства листом повідомив український уряд. У НКРЕКП на це відповіли, що будь-яка інформація у ЗМІ щодо загрози імпорту електроенергії є відвертою маніпуляцією напередодні опалювального сезону з метою дестабілізації суспільства.
“Причина – відсутність повноцінного корпоративного управління в компанії (два незалежних члени Наглядової Ради "Укренерго" подали у відставку, заявивши про політичний тиск), а також надмірна концентрація контролю на державними енергетичними компаніями з боку міністерства енергетики, що суперечить європейським правилам і може призвести до позбавлення сертифікації. Якщо це трапиться, то майже одночасно Україна скоріш за все втратить можливість імпорту електроенергії, а заодно ця ситуація завдасть величезної шкоди процесу інтеграції ринку електроенергії України до Європи. Залишитись без імпорту електроенергії з Європи взимку буде для української енергетики важким ударом. Без перебільшень – наслідки від можливого відключення або жорсткого обмеження нашого з’єднання з європейською енергосистемою відчує кожен українець. У вигляді додаткових годин відключень”, - пише Олександр Харченко.
9 жовтня 2024 року Регулятор отримав лист Директора Секретаріату Енергетичного Співтовариства Артура Лорковскі, в якому наголошується на необхідності збереження відповідності українського оператора системи передачі НЕК «Укренерго» вимогам щодо відокремлення Директиви (ЄС) від 05 червня 2019 року № 2019/944 про спільні правила внутрішнього ринку електроенергії, адаптованої та прийнятої («Директива про електроенергію»).
Так, Секретаріат Енергетичного Співтовариства інформує НКРЕКП, зокрема, про необхідність доформування Наглядової ради оператора. Слід зазначити, що всі необхідні для цього процедури вже відбуваються у встановлені строки та у визначеному порядку.
“Будь-яка інформація у ЗМІ щодо загрози імпорту електроенергії є відвертою маніпуляцією напередодні опалювального сезону з метою дестабілізації суспільства. Наголошуємо, що станом на сьогодні жодних підстав для зупинки сертифікації оператора системи передачі або неможливості використання транскордонних перетоків для залучення імпорту електроенергії немає”, - зазначили в НКРЕКП.
За оголошеним Урядом конкурсом обиратимуть трьох незалежних членів наглядової ради Укренерго. Четвертого незалежного члена держкомпанії обиратимуть за раніше запущеною процедурою. Їх мають призначити до 9 грудня 2024 року.
Вимоги до кандидатів можна знайти в оголошенні за посиланням. Документи подаються з 10 жовтня 2024 року до 31 жовтня 2024 року (18:00 за київським часом) українською та англійською мовами на електронну адресу: cv.ukrenergo@me.gov.ua.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.