Селфі біля сільради Рижівки – це все, про що може мріяти ворог: експерт оцінив дії ДРГ на Сумщині та ризики для області

Ситуація на Сумщині залишається напруженою через часті рейди російських ДРГ, однак військовий експерт Дмитро Жмайло запевняє, що можливий наступ не стане сюрпризом для ЗСУ

військовий експерт Дмитро Жмайло про ДРГ у  селі Рижівка
Військовий експерт Дмитро Жмайло вказує, що ДРГ росіян на Сумщині - це лише частина інформаційної війни

Якщо росіяни спробують організувати новий наступ на Сумщині, ЗСУ про це будуть знати заздалегідь – від 3 днів до тижня. Наразі у противника втричі менше резерву, ніж було на Харківщині. Тож попри регулярні блукання ворожої ДРГ з наміром зробити контент для ІПСО у "сірій зоні" Сумщини, навряд чи тут можемо чекати якогось потужного наступу армії РФ.

Про ситуацію на Сумщині і актуальні напрямки атаки росіян розповів співзасновник та виконавчий директор Українського центру безпеки та співпраці Дмитро Жмайло. Військовий експерт запевняє, що інформаційні операції РФ не зможуть захопити ЗСУ зненацька: про можливий наступ ворога буде відомо заздалегідь.

Чому відео «кадирівців» - це російське ІПСО

За словами військового експерта, все, що ворог звітував по Рижівці, є відносно правдивим лише в моменті їх фото біля селищної міськради. Всі обстріли і інші речі постійно фіксувалися військовими аналітиками і раніше. І відповідно, кадри "кадирівцями" були взяті для ворожого відео з іншого контенту. І тут головне навіть не те, що ворог зробив там якусь фотографію біля селищної ради Рижівки, а те, що він продовжує робити ІПСО, в яке вкладає шалені гроші, щоб посіяти паніку.

"Тобто всі ті обстріли (які є на відео "кадирівців" - ред) відбувалися навіть не в тому районі. Ми маємо класичну інформаційно-психологічну операцію, коли їхня ДРГ заскочила, сфотографувалася і так само швидко втекла. Військові, з якими ми спілкуємося, самі прямо говорили, що про факт заходження ворога дізнавалися з новин. Тобто росіяни і далі підживлюють всі ці страхи, що вони нібито посунули на Сумщину. І вони надалі будуть намагатися робити подібні провокації", - зазначив Жмайло.

Він запевнив, що лінія фронту/оборони не проходить безпосередньо по лінії кордону. А селище Рижівка стоїть прямо на кордоні, і там деякі ділянки і будівлі перерізаються з лінією державного кордону. Що означає, що населений пункт знаходиться в класичній "сірій зоні".

"І маємо розуміти, що армія не будує свої лінії оборони по лінії державного кордону. Вона будує лінію оборони по висотах, по вигідних позиціях, вона враховує місцевість. Тому ніколи не буде лінії окопів чітко по державному кордону. Всі ці прикодонні села – це класична "сіра зона". Така сама прифронтова зона. Просто там менша інтенсивність боїв", - сказав він.

За словами військового експерта, є лінія фронту, яка пролягає між окупованими і неокупованими територіями по території України, але російсько-українських кордон – така сама лінія фронту. І там постійно намагаються заходити диверсійно-розвідувальні групи, там постійно наносяться удари КАБами, удари артилерією, з прикордонних районів Сумщини і Чернігівщини постійно триває процес евакуації людей.

"І він не припиняється. Він є постійним. Тому навіть зараз те, що фіксували наші прикордонники, інші представники Сил оборони, навіть кількість заходів і боєзіткнень саме з ДРГ ворога навіть зменшилася", - стверджує Дмитро Жмайло.

Він запевняє, що те, що показали росіяни, було зроблено в першу чергу, щоб посіяти паніку серед українців. А також для того, щоб показати нібито "непереможність" і "всемогутність" російської армії.

В чому складність нападу РФ з Сумщини

Кілька тижнів тому військові фіксували інформацію про те, що на кордоні з Сумщиною стоїть максимум 10 тисяч російських військових. Загалом у резерві армії РФ є від 35 до 50 тисяч військових. І ці резерви вже зменшилися, тому що ворогу потрібно постійно поповнювати свої шалені втрати на фронті, де щодня гине більше ніж тисяча окупантів.

"Як вони можуть використати ці резерви – це питання. Так, це може бути Сумщина як один з варіантів. Але наразі вторгнення з цього боку фіксується як малоймовірне. ДРГ на Сумщині мають на меті відволікти ЗСУ від оборони Донеччини. Сил, яких вони накопичили для того, щоб рухатися до великих міст (Суми, Чернігів, Київ) чи навіть спробувати їх штурмувати, точно недостатньо, якщо вони накопичили десь біля 30 тисяч військових і застрягли на Харківському напрямку, за 10 км від кордону. Бо ми читали, готувалися до цього. І план росіян, який подлягав у тому, щоб з'єднатися зі своїм угрупованням на Купянському напрямку, провалюється. Вони змушені стояти і перекидати навіть певні резерви з Херсонщини і інших ділянок фронту. Якщо буде готуватися [наступ з Сумщини], і ворог прийме рішення атакувати Сумщину, то ми будемо знати це заздалегідь, як знали і про атаку на Харківщину за декілька тижнів. Але це все тепер ускладнюється для ворога тим, що ЗСУ отримали дозвіл бити західною зброєю по території Російської Федерації", - нагадує Жмайло.

Стосовно пріоритетів врога, то вони, за словами військового експерта,  є незмінними. Це Покровський напрямок, де вони хочуть прорвати лінію фронту після взяття Авдіївки, і вийти на більш оперативні простори, щоб далі рухатися у бік Покровська і тиснути на наші сили оборони у Костянтинівці чи Краматорську.

"Щоб рухатися на південь, може вийти десь в тили нашому угрупуванню, яке захищае Курахівський напрямок. Інше можливе для них завдання – Часів Яр, який тримається попри скептичні прогнози про те, що українські військові можуть не втримати оборону міста. Тут росіяни застосовують весь спектр озброєння. Зокрема і термобаричні снаряди для того, щоб прорвати лінію оборони. Там працює спецназ ГУР, інші спецпризначенці. Активно мінуються підходи. Часів Яр стоїть, бо це стратегічна висота після якої відкривається доступ російській артилерії на напрямок Костянтинівка-Краматорськ і інші міста Донеччини", - пояснює головний стратегічний напрямок ворога Дмитро. 

Тому така провокація на Сумщині, як дії ДРГ, не має на меті просувння чи захоплення Сум, бо у них немає стільки ресурсів, пояснює військовий експерт. А їх завдання – саме розтягнути максимально наші сили, щоб більше розтягнути нашу лінію оборони для того, щоб прорвати фронти на Донеччині, де у них поставлений пріоритет.

Більше того, за словами Дмитра Жмайла, навіть рейди російських добровольців, які діють у складі Сил оборони України, заходили набагато глибше на територію РФ, контролювали певний час території. І це були набагато потужніші операції в рази ніж те, що ми побачили у Рижівці.

РФ мали б наступати з Сумщини ще місяць тому

Раніше з'являлися повідомлення про те, що Путін планує вторгнення в Сумську область у середині травня. Хоча тоді ці плани не були реалізовані, подібні заяви не можна ігнорувати й зараз, бо фактично минуло менше місяця. І це може означати лише несподівану зміну планів російського командування.

Зауважимо, що зміни планів РФ стосовно Сумщини здивували навіть ЗСУ, які були готові до можливого наступу. Військовий експерт Олександр Мусієнко розповідав про плани ворога розширити фронт, потенційні напрямки атаки і як українські сили готуються зривати ці плани. Щоправда, шанси росіян спробувати розтягнути сили ЗСУ на цьому напрямку розцінюються як мінімальні. Зокрема, про це повідомляв речник Держприкордонслужби Андрій Демченко. Він зауважив, що українські сили готові до будь-яких сценаріїв поблизу кордону з Росією, наразі чисельність ворога на цій ділянці є недостатньою для ефективного наступу. До того ж, довжина кордону між Україною та Росією в Сумській області становить більше 560 кілометрів.

Незважаючи на те, що наступ з Сумської області більшість експертів визнають як російське ІПСО, а ЦПД розцінило всі новини про це як фейкові, західні ЗМІ продовжують писати про те, що така ймовірність існує. Навіть з урахуванням дозволу Штатів і Німеччини давати вогневу відповідь на атаку РФ, росіяни все ще тримають свої угруповання біля північних кордонів України. Протягом останніх декількох днів ВС РФ встановили на кордоні зі свого боку супутникові термінали звʼязку, підвищили активність розвідгруп та переговорів між батальйонами.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube