Ризик наступу Росії у Сумській області: про що свідчить ситуація у Рижівці і заяви про захоплення села кадировцями

Читать на русском

Збільшення активності російських військових на Сумщині викликає побоювання щодо можливого масштабного наступу, який може загрожувати центральним регіонам України

Читать на русском
Сумська область
Російські війська вивісили на одній з будівель замінований російський прапор, який ЗСУ збили дроном

Збільшення активності російських військових на Сумщині викликає побоювання щодо можливого масштабного наступу, який може загрожувати центральним регіонам України

Нещодавно лідер Чечні Рамзан Кадиров заявив про захоплення села Рижівка в Сумській області, чия сільрада розташована всього у 700 метрів від російського кордону. Однак, Збройні сили України (ЗСУ) категорично заперечують ці твердження, наголошуючи, що жодного захоплення не відбулося. Президент України доповів, що у Рижівці "була пропагандистська операція, а російський прапор - вже знищено".

Розглянемо, що насправді відбувається в цьому регіоні. І чому ситуація в Рижівці є вкрай важливою.

Рижівка за 3 дні: що не так з заявами Кадирова

Село Рижівка знаходиться в смузі державного кордону, що робить його стратегічно важливим. І саме близькість селища до кордону і російського горезвісного селища Тьоткіно в Курській області РФ - натяк на нібито доступність форпосту для російських диверсійно-розвідувальних груп (ДРГ). Саме тому, за твердженням українських військових, відео або фото, на яких видно російських військових біля сільради чи бібліотеки Сумщини, є результатом рейдів ДРГ. А всі слова глави Чечні Рамзана Кадирова, який розписався у "захопленні українського села за 3 дні" не відповідають дійсності.

Кадирівці фотографуються з триколором навпроти сільради Рижівки
Кадирівці фотографуються з триколором навпроти сільради Рижівки

Так само зауважимо, що територія України і села Рижівка відділена річкою Сейм та лісами. Це дозволяє інколи ворожим диверсантам оперувати в цьому районі. 

Ворожі ДРГ облюбували селище Рижівку. Фото: deepstatemap.live
Ворожі ДРГ облюбували селище Рижівку. Фото: deepstatemap.live

ЗСУ запевняють, що всі диверсійні групи, які намагаються перетнути кордон, були знищені або вигнані, і наразі в Рижівці ситуація стабільна. Зокрема, у смузі також проводять контрдиверсійні заходи, а також евакуацію населення. Однак, ситуацію слід моніторити і регулярно перевіряти через постійні загрози.

"Це (евакуація, - ред.) проводиться по всій лінії державного кордону з країною агресором. І Україна контролює кордон, тим паче контролює кордон у Сумській області. Підстав для паніки немає. І всі заяви окупантів, всі відео, які вони розповсюджують нібито говорячи, що це Рижівка є просто спробою підірвати спокій громадян, посіяти паніку і нібито заявити про присутність там російських військ. Це не відповідає дійсності", - сказав речник Генштабу Андрій Ковальов в ефірі телемарафону.

Він додав, що російську ганчірку, яку ворог вивісив на одній з будівель Сумщини 9 червня, попередньо її замінувавши, було збито із застосуванням дронів.

"Більше у Рижівці російської ганчірки немає. Інформація про те, що нібито у Рижівку заходили якісь підрозділи російських військ не відповідає дійсності. Зараз йдуть перевірки й з'ясування", - додав Ковальов.

Голова Білопільської громади Юрій Зарко спростував заяву Рамзана Кадирова про захоплення села Рижівка в Сумській області. В інтерв'ю для "Суспільного" він підкреслив, що російські військові у Рижівці відсутні. Заступник міського голови Білопілля Володимир Відуєв повідомив, що станом на 22 травня 2024 року в Рижівці залишилося лише семеро мешканців.

У понеділок Рада національної безпеки і оборони України також прокоментувала ситуацію в Рижівці, заявивши, що на Сумщині наразі відсутні активні бойові дії. За їхніми даними, російські військові намагалися перевірити оборону українських сил у цьому регіоні. За словами керівника Центру протидії дезінформації РНБО Андрія Коваленка, це не повторення ситуації на Харківщині. Фактично російські сили намагалися перевірити оборону ЗСУ в напрямку Рижівки, яка розташована поблизу російського Тьоткіно.

"Наразі активних бойових дій у прикордонному районі немає. Наші сили оборони контролюють ситуацію, і ворог зазнав вогневого ураження", - зазначив він у своєму телеграм-каналі.

Скриншот посту Андрія Коваленка
Скриншот посту Андрія Коваленка

Голова Сумської обласної військової адміністрації (ОВА) Володимир Артюх також підтвердив інформацію щодо контролю Сил оборони на Рижівкою. Інформація, яку вкинули російські терористи - не відповідає дійсності і є елементом для стабілізації ситуації в регіоні, зауважив він.

Регулярні рейди ДРГ на Сумщині

Рижівка стала об'єктом регулярних нападів ДРГ, які намагаються проникнути на українську територію, щоб створити напруженість і паніку. Незважаючи на постійну загрозу, українські військові ефективно борються з цими групами, забезпечуючи безпеку села. Тим не менш, частота таких рейдів сигналізує про можливу підготовку Росії до більш масштабного наступу в цьому регіоні.

Військовий експерт Петро Черник в ефірі "1+1" зазначив, що російські війська на Сумщині націлені здобути хоч якусь "перемогу" для диктатора РФ Путіна перед самітом миру. І тут, за його словами, є декілька причин таких дій ворога.

"Перше - відволікати наші сили і засоби, що цілком логічно. Друге і найважливіше - Путін хоче показати усьому світу, особливо так званому Глобальному півдню перед самітом у Швейцарії, що він щось може. Йому потрібен якийсь позитивний результат. І не забуваємо: будь-яка тиранія тримається виключно на пропаганді. Якщо немає пропаганди, тиранія може рухнути. Пам'ятаємо, що їх бидломасу треба нескінченно годувати якимось успіхами. І оцей триколор, який вони начебто вивісили, вони подали так, що це ледь не Берлінська операція і ось-ось підуть на Київ. Тому що, головне їх завдання - окупувати Часів Яр - на цю хвилину вони вирішити не можуть", - пояснив Черник.

Зруйнована обстрілами школа у Рижівці, березень 2024 року. Фото Юрія Зарка
Зруйнована обстрілами школа у Рижівці, березень 2024 року. Фото Юрія Зарка

Активність на Сумщині як сигнал можливого наступу

Збільшення активності російських військових на Сумщині є тривожним сигналом. Експерти вважають, що ці дії можуть бути прелюдією до спроби наступу, який очікується з середини травня. Президент України Володимир Зеленський та військове командування уважно стежать за ситуацією на Сумщині, тому агресія ворога на цій ділянці навряд чи зможе призвести до серйозних наслідків для центральних регіонів України, зокрема для Полтави та Києва.

Валерій Рябих, військовий експерт, директор з розвитку інформаційно-консалтингової компанії Defense Express зазначив, що окупанти зацікавлені розширити географію наступу. І, звісно, що це спрямоване на те, що б розтягнути війська Сил оборони України, змусити наше командування вводити додаткові резерви або перекидати з інших небезпечних напрямків. 

"І попри активізацію дій противника на тому ж Харківському напрямку, підвищення диверсійної активності на Сумському напрямку, у противника зараз залишається завдання без змін: основним ударом є Донецький напрямок (Покровськ, Курахове - ред.) для того, щоб вирішити те завдання, над яким вони б'ються вже 3 роки - вийти на адміністративні кордони Донецької області", - зазначив він.

На відповідь, чи є в цьому разі Сумщина більш стратегічно важливішою ніж Харківщина для ворога (через свій вихід на центральні регіони України та вплив на центральну частину країни - Київ і Полтаву) Рябих відповів заперечно. Але додав, що українські військові приділяють особливу увагу цьому напрямку, зміцнюючи оборонні позиції.

"Як стверджують у Силах оборони України, у противника немає достатніх сил і засобів для того, щоб розвивати ще й Сумський напрямок. Тим більше, що за задумом противника, він мав бути трохи раніше активізований. І в разі коли вони б змогли досягти якихось успіхів на Харківському напрямку, у них би не було необхідності введення додаткових резервів, які зараз їм потрібні. Вони зав'язли на Харківському напрямку. Тому, в принципі, ми бачимо просто підвищення диверсійної активності. І це, в першу чергу, лише спроба противника створити для нас труднощі. Говорити про те, що російські війська можуть повноцінно розгорнути широкомасштабний наступ, поки не йдеться", - додав Валерій Рябих.

Раніше анонсований наступ і сучасні ризики

Раніше з'являлися повідомлення про те, що Путін планує вторгнення в Сумську область у середині травня. Хоча тоді ці плани не були реалізовані, подібні заяви не можна ігнорувати й зараз, бо фактично минуло менше місяця. І це може означати лише несподівану зміну планів російського командування.

Зауважимо, що зміни планів РФ стосовно Сумщини здивували навіть ЗСУ, які були готові до можливого наступу. Військовий експерт Олександр Мусієнко розповідав про плани ворога розширити фронт, потенційні напрямки атаки і як українські сили готуються зривати ці плани. Щоправда, шанси росіян спробувати розтягнути сили ЗСУ на цьому напрямку розцінюються як мінімальні. Зокрема, про це повідомляв речник Держприкордонслужби Андрій Демченко. Він зауважив, що українські сили готові до будь-яких сценаріїв поблизу кордону з Росією, в чисельність ворога на цій ділянці є недостатньою для ефективного наступу. До того ж, довжина кордону між Україною та Росією в Сумській області становить більше 560 кілометрів.

Незважаючи на те, що наступ з Сумської області більшість експертів визнають як російське ІПСО, а ЦПД розцінило всі новини про це як фейкові, західні ЗМІ продовжують писати про те, що така ймовірність існує. Навіть з урахуванням дозволу Штатів і Німеччини давати вогневу відповідь на атаку РФ, росіяни все ще тримають свої угруповання біля північних кордонів України. Протягом останніх декількох днів ВС РФ встановили на кордоні зі свого боку супутникові термінали звʼязку, підвищили активність розвідгруп та переговорів між батальйонами.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.