Уроки сексуальної освіти: правила спілкування з незнайомими, безпека в Інтернеті, контрацепція, запобігання венеричним захворюванням - чи справді дітям не треба усього цього знати
Сьогодні сексуальна освіта в Україні несистемна та точкова. Головне через те, що як тільки про це починають говорити, підіймається «нездоровий шум». Через відсутність системних знаннь з цього делікатного приводу трапляються випадки, які шокують суспільство, на кшталт того, як на Закарпатті група хлопців зґвалтувала свою 14-річну однокласницю. Але навіть петиція до Зеленського, що набрала більш ніж достатню кількість голосів, спонукнула голову держави висловитися вкрай обережно. Він усього лише доручив уряду "вивчити питання". То чим так лякає українців сексуальна освіта дітей та підлітків?
На початку лютого 2023 року на сайті президента Україні була зареєстрована петиція щодо обов’язкового статевого виховання у школах та вишах.
«В умовах величезної кількості інформаційних джерел та безмежних можливостей інтернету діти самотужки отримують доступ до відео, яке є часто викривленим і пропагує насильство. Через відсутність навичок аналізу інформації, діти сприймають усе за чисту монету і не розуміють, яку відповідальність за свої діяльність та бездіяльність вони можуть нести», - наголошують автори звернення - громадський альянс «Політична дія жінок» та експертний ресурс «Гендер в деталях».
За думкою ініціаторів петиції, «учні та учениці повинні знати про фізіологічні та психологічні зміни, пов’язані зі статевим дозріванням, про методи контрацепції, незаплановану вагітність, особисту безпеку, знати законодавство і розуміти базові принципи культури згоди».
«Статеве виховання дітей і молоді значно знижує ризики насильства, рівень злочинності, кількість підліткових вагітностей, а також підвищує вік першого статевого акту, - йдеться у зверненні до президента. - Закликаємо запровадити обов’язковий курс статевого виховання, базований на культурі згоди, у початковій освіті, середній школі, а також у вищих і професійно-технічних закладах освіти. Наша країна, яка нині є світовим прикладом боротьби за людські цінності, за людську гідність, має також стати суспільством згоди, взаємоповаги і безпеки».
Після того, як петицію підтримали понад 25 тисяч українців, голова держави Володимир Зеленський відповів на звернення.
«Я звернувся до Кабінету Міністрів України з проханням опрацювати викладені в електронній петиції пропозиції та поінформувати про результати розгляду мене та автора звернення», - сказано у відповіді голови держави.
Автор петиції – це керівниця ресурсу «Гендер в деталях» Тамара Злобіна. Вона вважає, що «статеве виховання і сексуальна освіта молоді – це про створення безпечного освітнього середовища» та про запобігання насильству.
Автори звернення чекають на реакцію міністра освіти Оксена Лісового та його відомства.
Ставлення до сексу в Україні з часом змінювалося. Проте в деяких українців є побоювання, що після сексосвіти «заради сміху та щоб спробувати» діти почнуть одностатеві стосунки.
У будь-якому випадку сексуальна освіта починається з родини. Добре, якщо батьки відверто та відповідно віку дитини говорять з нею про те, як тіло людини змінюється, звідки беруться діти та чому важливо захищатися під час сексу. Такі розмови мають не залякати, а надати гідні відповіді дівчині чи хлопцю, які так чи інакше будуть цікавитися сексом. Шкода, якщо вони у дорослому віці будуть думати, що дітей «знаходять у капусті».
В цих поняттях сплітаються статеве виховання і сексуальна освіта. Якщо вам пощастило з батьками, які не цураються розмов про секс, то можливо вам також щастило з вчителями, які доповнювали інформацію про статеве життя.
Ще наприкінці 2020 року в міністерстві освіти України відповіли, що обов'язкового предмета «Сексуальна освіта» у школах немає.
«Натомість елементи комплексної сексуальної освіти включені в зміст обов’язкових навчальних предметів («Основи здоров’я», «Біологія», «Громадянська освіта») та факультативних курсів («Я – моє здоров’я – моє життя», «Захисти себе від ВІЛ»/«Школа проти СНІДу», «Дорослішай на здоров’я», «Повага. Любов. Секс», «Усвідомлене та відповідальне батьківство»)», - йдеться у матеріалі «Радіо свободи».
Але уявіть випускний клас, в якому вчителька у віці, не називаючи частини тіла, намагається розповісти про таку важливу тему! Звісно, що без жартів та незручності тут не обійдеться. Тому якщо йде мова про важливість таких занять, то їх мають проводити підготовлені спеціалісти, які знаються на дитячій та підлітковій психології та можуть зацікавити учнів.
«Статеве виховання має бути обов’язковим предметом, бо рівень необізнаності в цих питаннях – це дуже великі ризики для майбутньої долі молодого покоління. Вони мають поважати право людини на вибір, на повагу до її особистості та тіла. Ці теми треба дуже ретельно опрацьовувати. Це має бути обов’язковим», – заявив освітній омбудсмен Сергій Горбачов у коментарі для сайту «Українська правда».
Після низки досліджень та конференцій ЮНЕСКО випустило «Міжнародний технічний посібник із сексуальної освіти», ВООЗ – «Стандарти сексуальної освіти в Європі». Всі рекомендації призначалися не молоді, а педагогам та фахівцям у галузі охорони здоров'я для правильного висвітлення цієї теми.
Автори рекомендацій склали таблицю для шести вікових категорій – від 0 до 4 років, від 4 до 6 років, від 6 до 9 років, від 9 до 12 років, від 12 до 15 років, та від 15 років та старших. Йдеться про прийняття свого тіла та прояв своїх почуттів, пошану чужих особистих кордонів та захист власних, розуміння своїх прав та їх необхідності.
Важливість розмовляти з дітьми про секс визнали в багатьох країнах світу. В Нідерландах про особливості людського тіла, оголеність, різницю між хлопчиками й дівчатками, про особливості дружніх стосунків голландські діти починають дізнаватися вже з чотирьох років. Про це писало видання «Гендер в деталях».
«Разом із сексуальною освітою Нідерланди впроваджують інші ініціативи для статевого здоров’я молоді. Скажімо, протизаплідні пігулки тут безкоштовні до 21 року, а в шкільних автоматах продається контрацепція», - йдеться у дослідженні.
У Швеції для дітей віком 3–6 років створили відеоролик з назвами статевих органів.
Найбільша частина курсу секс-освіти у Швеції припадає на 5, 8 і 9-й класи. Відео – матеріал «Гендер в деталях»
«У 5 класі, коли більшості дітей 11 років, їм розповідають про статеве дозрівання, розвиток тіла і мастурбацію. На восьмому році навчання більше уваги приділяють функціональності тіла та хворобам, які передаються статевим шляхом. А от у 9 класі уроки частіше присвячують стосункам», - йдеться у тексті сайту «Гендер в деталях».
Нагадаємо, що в Україні вік сексуальної згоди дорівнює 16 рокам. До цього віку будь-які дії сексуального характеру щодо дитини вважаються злочином. За це можна сісти у тюрму до восьми років.
Перше – це небажана рання вагітність. Коли учениця приходить на заняття в школу після аборту, то це не є нормально. Будь-який професійний гінеколог скаже, що аборти у цьому віці можуть призвести до неможливості мати дітей у майбутньому. Тому головна мета такої просвіти – щоб всі новонароджені були бажані!
По-друге – це запобігання захворюванням, які передаються статевим шляхом. З ВІЛ вже навчилися жити, але краще йому запобігти й для цього треба знати як це зробити.
У листопаді 2020 року стали відомі результати дослідження аналітичного центру Cedos у партнерстві з агенцією Info Sapiens на замовлення Фонду ООН у галузі народонаселення (UNFPA) щодо запровадження сексуальної освіти в українських школах.
Згідно з результатами, цю ідею повністю підтримували по 60% опитаних батьків та вчителів. Певною мірою підтримували секс-освіту 24% батьків й 23% учителів. І лише 8% батьків та 9% вчителів були проти цього.
Більшість опитаних підтримують, що розпочинати говорити з дітьми про секс потрібно з першого класу (12% батьків та 16% вчителів) або п'ятого класу (25% батьків та 18% вчителів). При цьому частина опитаних заявила про більш ранній вік для формальної сексуальної освіти – з дитячого садка.
Окрім батьків та вчителів говорити про секс з дітьми у школах можуть ще шкільні психологи, медпрацівники та соціальні педагоги.
Найважливіші теми у сексуальній освіті:
Тобто, здається все ясно. Але є ризик, що й цю тему «заговорять» ті, хто раніше роздмухував історії навколо маніпуляції про православних українців та греко-католиків, що важливіше «русский язык» чи українська мова, та чи потрібно залишатися із росією чи йти в НАТО.
Якщо до росії думка українців вже сформована, то можна «впитися» в тему секс-освіти. Та розхитувати українське суспільство з новою силою.
Інформатор писав, що в Україні хочуть перевести школи на 12-річну систему освіти.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.