До списку цілей для далекобійних ударів територією РФ, який розробила Україна, у партнерів виникли великі питання
У плані перемоги, який президент України Володимир Зеленський представив партнерам, є запит на крилаті ракети Tomahawk. Про це йдеться у пункті про "пакет неядерного стримування", подробиці якого публічно не оголошувалися. У США назвали пропозицію Зеленського про Томагавки "цілком нездійсненним запитом", з'ясувало видання The New York Times.
Американські чиновники приватно висловили у розмові з NYT "деяке роздратування" планом перемоги Зеленського. План вони вважають нереалістичним і майже повністю залежним від західної допомоги. Посадовці говорили на умовах анонімності, щоб обговорити конфіденційну військову інформацію, пояснює видання.
Наприклад Зеленський запропонував "пакет неядерного стримування", в якому Україна мала б отримати ракети Tomahawk, а це "абсолютно нездійсненне прохання", сказав високопосадовець. "Томагавк" має дальність 1500 миль (2400 км), що в сім разів більше від дальності далекобійних ракетних систем ATACMS, які Україна отримала цього року. І навіть ATACMS Сполучені Штати відправили лише в обмеженої кількості, нагадали NYT високопосадовці. Пункт про запрошення України до НАТО теж не викликав захоплення найбільших союзників, і в цілому план перемоги Зеленського Захід не переконав.
Чотири американські чиновники повідомили The New York Times, що Зеленський був "приголомшений" тим, що президент США Джо Байден не дав йому дозволу використовувати американські ракети великої дальності для удару по глибокій території Росії, коли вони зустрілися у Вашингтоні у вересні. У минулому Байден зазвичай поступався після початкової відмови від прохань України про постачання такої зброї, як танки Abrams, винищувачі F-16 та ATACMS - але не цього разу.
Офіс Зеленського, як стверджує NYT, підтвердив, що його "приголомшили". Українці, можливо, сподіваються, що Байден зробить щось після виборів, щоб зміцнити свою спадщину в Україні - наприклад, схвалить використання ракет великої дальності або швидший шлях до НАТО, припускає видання.
Україна також не надала переконливих доказів Вашингтону щодо того, як вона використовуватиме далекобійну зброю, заявили американські чиновники. Список цілей усередині Росії набагато перевищує кількість ракет, які США чи будь-який інший союзник могли б поставити, додали вони.
Серед українців звинувачення Заходу - рідкісні у перший рік війни - набирають обертів після затримок із військовою допомогою та відчуття, що союзники України надають Україні рівно стільки зброї, щоби вона не програла, визнає The New York Times. На передовій відчувається розчарування у США та їх союзниках. При цьому, за даними Кільського інституту світової економіки в Німеччині, Європа та США вже витратили солідні 220 мільярдів доларів на допомогу та військову техніку для України.
Tomahawk – родина американських дозвукових крилатих ракет виробництва компанії Raytheon. Tomahawk є стратегічною та тактичною ракетою великої дальності, що долає шлях на гранично малих висотах з обходом рельєфу місцевості. Ракета випускається у багатьох модифікаціях, що включають різні боєголовки (зокрема ядерні), запуск із різних платформ тощо.
Після підписання угоди 1987 року між США та СРСР про ліквідацію ракет середньої та малої дальності було знято з озброєння наземні пускові установки та ракети наземного базування, які були знищені у 1991 році згідно з розпорядженням президента США Джорджа Буша.
Починаючи з 2020 року, ВМС США проводять повторну сертифікацію та модернізацію ракет, продовживши термін її служби на 15 років, у результаті чого з’явилася нова серія "Томагавк" Block V.
Ракети серії Block V мають модернізовану навігацію та звʼязок TACTOM. Модифікація Block Va може вражати рухомі цілі в морі, а Block Vb може вражати різноманітні наземні цілі.
Ці боєприпаси можуть бути запущені як з вертикальних контейнерів на кораблях, так і з підводних човнів. Передбачено, що на ракетах буде модернізовано бортовий радар та засоби зв'язку з метою зменшення сигнатури та захисту від придушення. Ракета також здатна вражати цілі навіть у випадку відсутності GPS.
План перемоги Зеленського був представлений українському парламенту 16 жовтня, а в ЄС та НАТО - 17 жовтня. План включає: запрошення України до вступу в НАТО, посилення оборони України та розворот війни в бік Росії, стримування російської агресії, спеціальні стратегічні та економічні угоди з партнерами Києва. П'ятий пункт стосується післявоєнного періоду – Київ пропонує замінити американські війська в Європі українськими після війни.
Президент оприлюднив цей план, коли багато медіа писали, що партнери у США та Європі ключові пункти відхилили. Навіщо він тоді потрібен? Інформатор має дві версії. Перша у тому, що відмова Заходу - це добрий привід, аби почати переговори з Росією на невигідних умовах. А критикам казати - ми могли перемогти, але нам не дали.
Друга – про те, що відмови – ніщо, коли є план. Протягом 2,5 років великої війни ми вже отримували негативні відповіді стосовно ППО, танків, HIMARS, ракет, літаків F-16. То й що? Ми також поговорили про це з експертами.
23 жовтня з'явилися відомості, що Зеленський готує ще один "план перемоги", цього разу - "для внутрішнього користування". Президент задумав, що на відміну від плану перемоги, який націлений на Захід, цей план визначить (нарешті!) кроки для самої України. Його мають підготувати до кінця 2024 року. Йдеться про документ, який стосуватиметься внутрішніх рішень в багатьох сферах. Зокрема, йдеться про ВПК, оборону, економіку, соціальну політику та інші.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.