У Верховній Раді сьогодні працювали над посиленням боротьби з корупцією
У п'ятницю, 8 грудня, Верховна Рада прийняла ряд законопроєктів щодо удосконалення боротьби з корупцією в Україні. Зокрема, нардепи підтримали збільшення кількості працівників НАБУ, а також погодились на значно більшу самостійність Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Втім, депутати "забули" скасувати так звані "правки Лозового", які допомагають уникнути відповідальності усім, кого упіймали на фактах корупції.
Детальніше про голосування та прийняті ініціативи у телеграм-каналі розповів нардеп Ярослав Железняк. Він також підтвердив, що "правки Лозового" скасовані лише частково.
Українські нардепи проголосували за збільшення штату працівників НАБУ. Погодились з розширенням штату 332 народні обранці. Мова йде про зростання чисельності працівників до тисячі на кінець 2026 року (станом на зараз їх сім сотень). Передбачається, що, відповідно до проголосованого законопроєкту №10203-1, штаб НАБУ щороку збільшуватиметься на сотню працівників, починаючи з 2024 року. Таким чином збільшення штабу НАБУ виглядатиме так:
Працівники Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) відтепер матимуть ще більше незалежності у розслідуванні корупційних справ. Цю ініціативу, виражену законопроєктом №10060, підтримали 298 народних обранців. Втім, депутати скасували не всі "правки Лозового", а лише частину з них, що залишає можливість маневру для тих, кого вже затримали на фактах корупції. Такі громадяни можуть уникнути відповідальності. Незалежність САП, як наголосив Железняк, була вимогою МВФ, Євросоюзу та послів "Великої сімки" (G7).
Правки Лозового – це низка змін до Кримінально-процесуального кодексу України, що суттєво ускладнили процес досудового розслідування корупційних злочинів. Зокрема, ними обмежуються терміни досудового розслідування корупційних злочинів до двох років, надається право прокурору зупиняти досудове розслідування корупційних злочинів на термін до одного року та збільшено кількість доказів, які слідчий зобов'язаний зібрати до закінчення досудового розслідування. 5 грудня посли G7 рекомендувати взяти за основу поточний проєкт реформи САП та скасувати так звані "поправки Лозового".
"Посли G7 уважно стежать за реформою САП. Для зміцнення антикорупційних зусиль ми радимо взяти за основу поточний проєкт та скасувати "поправки Лозового", захистити юрисдикцію САП/НАБУ та дозволити САП запитувати екстрадицію + ініціювати розслідування проти парламентарів", —йдеться у повідомленні.
Законопроєкт № 10060 частково скасовує так звані норми "правок Лозового". Як зазначили у Центрі протидії корупції, законопроєкт не скасовує ключову норму "правок Лозового", яка дозволяє закривати провадження після повідомлення особі про підозру у разі закінчення строку досудового розслідування.
Ця норма була використана для закриття таких резонансних справ, як "Роттердам+", "Альперін" та інших. За даними ЦПК, під ризиком закриття перебувають ще десятки справ ТОП-корупції. Таким чином, законопроєкт, який був ухвалений Верховною Радою України 8 грудня 2023 року, не дає повного ефекту від скасування "правок Лозового".
У ВР достроково припинили повноваження трьох народних обранців. Йдеться про Віталія Данілова з "Батьківщини", співголову "Відновлення України" Максима Єфімова та позафракційного Дмитра Шпенова. Заяви про складання мандатів парламентарі подали протягом останніх двох тижнів.
Таким чином, у Верховній Раді залишився лише 401 народний депутат з 450. Це новий антирекорд.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.