Саботаж місцевої влади, штрафи і плутанина: як пройшли перші карантинні вихідні в Україні

Читать на русском

До України повернувся жорсткий карантин у суботу та неділю, але зі скрипом

Читать на русском

До України повернувся жорсткий карантин у суботу та неділю, але зі скрипом

На цьому тижні уряд вирішив "розірвати ланцюг" поширення коронавірусу в Україні, і не допустити колапсу системи охорони здоров'я, через що був запроваджений жорсткий карантин "вихідного дня".Не всі влади в великих містах сприйняли нові правила, намагаючись протистояти витонченими і не дуже методами. Втім, жорсткі обмеження, хоч і зі скрипом (і не без допомоги поліції), але стали реальністю. Як пройшов перший карантину "вихідного дня" - читайте в матеріалі Інформатора .

Трошки передісторії

З настанням осені Україна почала стрімко нарощувати темпи зі щодобової захворюваності на COVID-19. Ще у вересні 1-2 тисячі випадків за добу були часом "страхітливим" показником. У листопаді ми вийшли на стабільні 10+ тисяч нових інфікованих кожен день. У МОЗ не один раз заявляли, що при такій захворюваності існує ризик колапсу системи охорони здоров'я, тому як просто не буде вистачати лікарів для лікування хворих, і нас чекає так званий "італійський сценарій" весняного типу.

Поки колапсу не спостерігається, зокрема за рахунок збільшення кількості лікарняних ліжок,але попереду зима - складний епідеміологічний період.

Уряд пояснює своє рішення посилити карантин тільки на вихідні прагненням"знайти баланс",тому що повного локдауну країна не переживе, хоча в Міністерстві охорони здоров'я це вважають за необхідне.

Таким чином 11 листопада уряд вирішив повернути жорсткий карантин, але тільки по суботах та неділях. Такі обмеження запроваджені до 30 листопада, але за інформацією ряду ЗМІ, їх продовжать до кінця року.

Мери саботують карантин

Після того як рішення Кабміну стало дійсністю, з обласних центрів та великих міст посипалася хвиля відмов запроваджувати карантин "вихідного дня". Наприклад, у Львові та Івано-Франківську вихідні дні вирішили зробити робочими,що красномовно натякає: "Немає вихідних - немає карантину".

В цілому карантин "вихідного дня" відмовилися запроваджувати у Львові, Одесі, Черкасах, Дніпрі,Мукачевому, Тернополі,Маріуполі, Житомирі, Івано-Франківську, Слов'янську і Краматорську. Місцева влада в більшості своїй пояснила таке рішення небажанням "вбивати економіку міст" або "неконституційністю" рішення уряду. У випадку з економікою аргумент зрозумілий, але з "неконституційністю" ситуація неоднозначна, якщо ми згадаємо жорсткий карантин навесні.

Втім, бажання заробити політичні дивіденди шляхом відмови виконувати непопулярні рішення також не можна виключати. До слова, у Львові та Одесі буде другий тур виборів, до яких вийшли чинні мери.

У Києві влада карантин саботувати не збиралися, але дотримувалися його не всі підприємці. Так, поліція під час рейдів встановила порушення карантинних обмежень в ресторанах "Хлібний" і "Рідкісний птах", де перебували відвідувачі. Ресторатор-нардеп Микола Тищенко зі своїм "Велюром" цього разу до скандалу не втрапив.

Зате п'ятому президентові Петрові Порошенку не вдалося уникнути карантинних проблем. Під час перевірок правоохоронці прибули до спорткомплексу "П'ятий елемент" (його власником називають Порошенка), який, незважаючи на обмеження уряду, продовжив роботу. Припинити роботу адміністрація відмовлялася. За результатами перевірки складений адміністративний протокол і розпочато кримінальне провадження.

Реакція Кабміну на такі "витівки"

Поліція заявила, що збільшить кількість рейдових груп,які влаштовують карантинні перевірки. Відзначається, що з початку тижня силовики відкрили понад 20 кримінальних проваджень за порушення карантину і склали більше 3 тисяч адміністративних протоколів.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль повідомив,що у міських голів немає повноважень дозволяти або забороняти дію рішень уряду.

"Рішення уряду діють безумовно і підлягають виконанню всіма суб'єктами господарювання, які розташовуються на території України", - заявив він на селекторній нараді з керівниками областей

В свою чергу, міністр охорони здоров'я Максим Степанов різко відреагував на рішення влади низки міст відмовитися від запровадження карантину вихідного дня. За його словами, місцева влада "займаються анархією".

"Все, що вони (влада на місцях - ред.) можуть робити - це посилювати карантинні заходи, а не цю анархію, якою вони займаються", - заявив глава МОЗ.

Поліція занадто буквально трактує карантин

Окремо варто згадати ситуацію, з якою зіткнулися ряд підприємців. І ситуація, м'яко кажучи, абсурдна.

МОЗ почало отримувати повідомлення, що поліція наказує закривати у магазинах та супермаркетах відділи з непродовольчими товарами, посилаючись на постанову уряду про карантин "вихідного дня".

Відреагувати довелося заступникові голови МОЗ Віктору Ляшку. Він пояснив, що робота непродовольчих відділів не заборонена, якщо в магазині 60% площі відведено під харчові продукти.

"Варто зазначити, що відповідним пунктом постанови про "карантині вихідного дня" дозволена робота супермаркетів та магазинів, у яких площа у 60% і більше відведена під харчові продукти, без обмеження торгового асортименту закладу", - повідомив Ляшко.

У цій ситуації можна побачити, як контролюючі органи "координують" свою роботу. Втім, ситуація не нова і стосується не тільки карантину.

Підприємці страждають не тільки через карантин

Але через рішення місцевої влади, яка сміливо оголошує, що "карантину вихідного дня не буде", підприємці не закривають свої торговельні точки, а потім можуть отримати штрафи від поліції, яка підпорядковується не місцевій владі, а урядові.

Як приклад можна навести ситуацію у Львові, де поліцейські припинили діяльність 248 об'єктів торгівлі та закладів громадського харчування, які працювали всупереч обмеженням карантину "вихідного дня". Подібні ситуації спостерігалися в інших містах, де влада відмовилася від обмежень на уїк-енд.

Зокрема, в суботу вранці у Львові поліцейські заблокували роботу не менше чотирьох ринків: "Шувар", "Краківський", "Галицьке перехрестя" та "Південний". На підприємців, які відмовилися виконувати рішення уряду, склали 54 адміністративних протоколи зі штрафами до 34 тисяч гривень.

У той же час мер Львова Андрій Садовий заявив, що якщо правоохоронці заважатимуть підприємцям працювати у вихідні, ті можуть звернутися на гарячу лінію за телефоном 1580. На дзвінки нібито будуть відповідати юристи мерії. Вони допоможуть врегулювати конфлікти.

Виходячи з вищевикладеного, схоже, що в країні назріває не тільки "конституційна", але й "карантинна" криза.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.