Агресивна війна путіна впливає на стан російської економіки та розхитує віру в «хорошого царя»
Російська національна валюта впала до психологічної позначки сто рублів за долар, що змушує Центробанк рф вдаватися до стабілізаційних заходів. Причиною відтоку є зменшення надходжень від експорту та відтік капіталу. Обидва фактори спровоковані політикою вождя росіян володимира путіна проти України. Тепер він перебуває в скруті, адже продовження війни вимагає коштів та поповнення армії, а розвиток економіки потребує припинення відтоку робочих рук, що є взаємозаперечним. Ситуація ще далека від кризової, але вона може набрати обертів.
Національна валюта країни-окупанта 12 серпня досягла рекордного мінімуму — сто рублів продавали за один долар. Щось подібне росіяни бачили в обмінниках лише після проголошення «спеціальної військової операції», коли всі очікували, що рф опиниться в міжнародній ізоляції, як свого часу Іран чи КНДР. Під кінець дня, коли паніка вляглася, рубль дещо відновив позиції. Однак, є підстави вважати, що ситуація розвиватиметься, адже російська валюта падає сьомий місяць поспіль і це на тлі того, що продажі нафти у світі сягнули історичного максимуму.
Як повідомляє Bloomberg, Банк росії припинить купівлю іноземної валюти на внутрішньому ринку до кінця 2023 року. Так кремль намагається допомогти рублю, оскільки це дасть можливість зменшити попиту на іноземну валюту, а значить, здешевить її всередині країни.
«Рішення про призупинення закупівель має істотно полегшити падіння рубля. Попит на валюту з боку Міністерства фінансів був невеликим, але впродовж наступних чотирьох місяців він досяг би такої суми, з якою дедалі крихкіший валютний ринок росії не міг би дуже впоратися», — сказав експерт Bloomberg Economics Олександр Ісаков.
За рік рубль послабився приблизно на 24 % відносно долара, тепер він є однією з трьох найгірших у світі валют, після турецької ліри та аргентинського песо. Рішення Центробанку виправить курс для росіян, однак загалом ситуацію це навряд чи врятує.
Частково падіння курсу пояснюється тим, що росія за перші сім місяців цього року експортувала товарів лише приблизно на 25,2 мільярда доларів більше, ніж імпортувала. За цей же період у 2022 році експорт був на 165,4 мільярда доларів більшим, ніж імпорт. Профіцит поточного рахунку, який і є, грубо кажучи, різницею між сумою експорту та імпорту, за липень-місяць упав ще більше — майже в десять разів.
Приплив валюти до країни знижується: імпорт залишається стабільно високим, у той час, як експорту зменшується. Цю негативну тенденцію не змінило, навіть те, що в червні флагманська російська нафта марки Urals перевищила ціновий ліміт, встановлений країнами Великої сімки. Якщо рівень цін на російську нафту збережеться, це однак покращить стан справ рубля, але не докорінно.
Перераховуючи причини падіння курсу рубля, очільниця російського Центробанку Ельвіра Набіулліна вказує на погіршення умов зовнішньої торгівлі, а також на «втечу капіталу». Чиновниця звертає увагу на падіння доходів від експорту енергоносіїв, у тому числі через встановлення граничної ціни, та «збільшення державних витрат». Але, як повідомляє Bloomberg, головною причиною слабкості рубля є відтік капіталу: бізнес та громадяни остерігаються затяжної війни та бояться путінської внутрішньої політики. Ніхто не хоче зберігати гроші в країні, яка третину бюджету витрачає на війну.
Домогосподарства перевели близько 40 мільярдів доларів заощаджень в іноземні банки, оскільки, якщо розмістити їх на депозит у рублях, відсоток прибутку не покриватиме, або ледь покриватиме інфляцію. Крім того, більшість банків рф відключена від глобальних платіжних систем, як та ж SWIFT. Вклади російських громадян в іноземних банках зросли в червні більш ніж на пів трильйона рублів — найбільше з грудня. Обсяг російських грошей за кордоном станом на 30 червня досяг 6,4 трлн рублів (66 млрд доларів).
Аналітики Bloomberg вважають, що росія може надати національній валюті більшу підтримку, адже у 2023 році очікує надходжень від продажу енергоносіїв у розмірі 11 мільярдів доларів. Для цього центральний банк мав би також підвищити облікову ставку до 9,5 %, а, найголовніше, влада мала б сповільнить витрати. Важко уявити, що путін дійсно готовий на такий рішучий крок.
«Я б не очікував, що тенденція до ослаблення припиниться», — сказав Георгій Ващенко, заступник керівника відділу досліджень Freedom Finance Global
Російська економіка відновлюється. Як вважає Bloomberg, вона зуміла адаптуватися до санкцій і може повернутися до довоєнного рівня вже наступного року. Війна підштовхнула виробництво, збільшилася кількість замовлень у ВПК, а соціальні видатки для населення, як, до прикладу, виплати інвалідам війни, спровокували ріст споживання. ВВП у другому кварталі зріс на майже 4,9 %.
Брак робітників може стати головною причиною спаду економіки рф. У липні 2023 року 42 % промислових підприємств відчували брак працівників. Через війну гинуть, у тому числі кваліфіковані робітники, а значна частка молоді втікла за межі країни. Згідно з офіційними даними кремля, у 2022 році емігрували близько 100 000 працівників однієї лише сфери ІТ.
Загалом ситуація заганяє путіна в замкнуте коло: щоб залишатися при владі, йому потрібна війна, щоб її вести далі, потрібні гроші та «гарматне м’ясо», а щоб економіка процвітала, потрібно, щоби були працівники. При тому, якщо Україна зараз цілковито покладається на підтримку міжнародних партнерів, то головний союзник росії в боротьбі проти Заходу, Китай, сам переживає не найкращі часи.
Не варто мати завищених очікувань, адже запас міцності у рф ще великий, але падіння курсу рубля є гарним симптомом. Це означає, що нестабільність підвищується і що кремль змушений буде вдаватися до різких рухів.
Ситуація може прискоритися, адже падіння курсу рубля є також потужним психологічним тригером. Важко доводити населенню, що знецінення національної валюти є частиною переможного плану верховного вождя. Рубль за цент — ще одна причина пересічному росіянину згадати, як промахнувся «Акела». Вкупі з «блискавичною» СВО, бунтом Пригожина та мобілізацією у рф, яка знову, очевидно наближається, це може спровокувати рекордне падіння рейтингу підтримки путіна.
«У мене питання до всіх депутатів Державної Думи, членів Ради Федерації. Скажіть, будь ласка: а ви не помічаєте, який зараз у нас курс у країні? Скажіть, ви хоч один запит до Центробанку відправили? Щоб ці люди прийшли й пояснили, що в країні відбувається. Що таке сталося, що такий курс?… Навіть не пояснюють, якого хріна курс так скаче, що над нами весь закордон тепер сміється!», — верещав Володимир Соловйов, вимагаючи пояснень від Набіулліної, яку, до слова, вважають гарним фахівцем.
Якщо падіння курсу зберігатиметься, існує ймовірність, що кремль вирішить «увімкнути станок». Тобто збільшить виплати населенню, наростивши обсяг грошей, що тільки більше підштовхне реальну інфляцію. Але в росіян цар» має бути хорошим, а «бояри» — поганими. Якщо ж лідер Московії витрачає підтримку, нові неприємності тільки питання часу. Христо Грозєв, журналіст-розслідувач видання «Bellingcat», який одного разу вже спрогнозував бунт Пригожина, вважає, що ситуація може повторитися.
«Він (путін — ред.) хоче бачити його (Пригожина — ред.) мертвим. Наразі він цього зробити не може. Через пів року Пригожин або помре, або відбудеться другий переворот. Я не знаю, як розвиватимуться події між цими двома варіантами, але я не бачу шляху розвитку подій, щоб не відбулося одного з двох», — заявив журналіст в інтерв’ю Financial Times.
Раніше ми писали про те, як економічні чинники стримують Китай від безоглядної підтримки рф. А ще ми розповідали, як упав російський рубль.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.