У Трампа шукатимуть розтрати, маніпуляції та неточності
Всю військову допомогу, передану Україні США, будуть ретально аналізувати і перевіряти щодо можливих зловживань. Про це повідомив держсекретар США Марко Рубіо під час слухань у комітеті із закордонних справ палати представників Конгресу США, трансляція яких велася на YouTube-каналі Associated Press.
Рубіо запевнив, що адміністрація США планує приділити особливу увагу таким випадкам. Він наголосив, що США надали Україні значний обсяг підтримки, проте зазначив, що війну слід завершувати.
"У нас є генеральні інспектори, у нас є спеціальний генеральний інспектор з цього питання, який розглядатиме всі ці витрати, і якщо ми коли-небудь виявимо незаконне привласнення або маніпуляції, то ми обов'язково цим займемося", — заявив посадовець.
Держсекретар також вказав на відсутність можливості військового вирішення війни, наголосивши, що завершення конфлікту можливе лише через переговори та дипломатичне врегулювання. Крім того, він підтвердив, що в рамках угод щодо корисних копалин Вашингтон не надавав Україні гарантій військового характеру.
Раніше, 16 травня, видання Financial Times повідомило, що Україна втратила сотні мільйонів доларів під час закупівлі зброї у недобросовісних постачальників та трейдерів. За даними газети, в деяких випадках авансові платежі спрямовувалися маловідомим компаніям за боєприпаси, які так і не були доставлені.
В інших ситуаціях оплачені за високою ціною через збільшення попиту озброєння надходили у несправному стані. Деякі компанії вказували на випадки корупції серед українських чиновників та державних посередників у торгівлі зброєю. У матеріалі наголошується, що це може пояснити зникнення частини виділених коштів.
Раніше Зеленський заявив, що США надали Україні допомогу за час повномасштабного вторгнення на 100 мільярдів доларів. І це був саме американський грант, а не борг. А загальні витрати на війну склали 320 мільярдів доларів.
Президент США Дональд Трамп теж визнав, що його країна надала допомогу не на 350 млрд доларів, як заявляв раніше. Він зазначив що Вашингтон передав Києву $67 мільярдів військової допомоги та $31,5 мільярда прямої бюджетної підтримки. Таким чином мова йде $98,5 млрд.
Нещодавно у США відкинули ідею щодо нової військової допомоги Україні. У Трампа заявили, що Вашингтон "не має апетиту" щодо цього. Американська сторона прагне, щоб війна в Україні завершилась й у ЄС з цим також погоджуються.