Схоже, у президента США своя математика
Цифри військової допомоги від США в Україні розходяться. Американський президент Дональд Трамп нещодавно повідомив, що підтримка Києва обійшлася американським платникам податків у $350 мільярдів. У Пентагоні свої підрахунки — в оборонному відомстві США запевняють, що мова йде про значно меншу суму асигнувань у $183 мільярди. На прохання журналістів "Голосу Америки" пояснити таку шалену розбіжність - кореспондентам порадили звернутися до слів Трампа.
Як повідомили в VOA, з моменту повномасштабного вторгнення Росії у лютому 2022 року Конгрес США виділив Україні приблизно $183 мільярди. Пентагон підтвердив "Голосу Америки", що США надали Україні $65,9 мільярда військової допомоги, а ще $3,9 мільярда доларів, які Конгрес схвалив для військової допомоги Києву, залишаються невикористаними.
Приблизно $58 мільярдів із загальних $183 мільярдів допомоги Україні було витрачено в США, безпосередньо сприяючи розвитку американської оборонної промисловості. Це включає як заміну старого американського озброєння, переданого Києву, на нове, так і закупівлю нової зброї для України та здійснення прямих індустріальних інвестицій.
VOA звернулося до Білого дому із запитом про роз’яснення заяв Трампа, зокрема щодо будь-яких документальних підтверджень такої розбіжності в цифрах. Білий дім відповів, що "слід звернутися безпосередньо до слів президента".
Водночас за даними Кільського інституту світової економіки (Німеччина), який відстежує військову, фінансову та гуманітарну допомогу Україні, загальна підтримка України з боку Європейського Союзу, Великої Британії, Ісландії, Норвегії та Швейцарії становить близько $140 мільярдів, тоді як Сполучені Штати виділили близько $120 мільярдів.
Як зазначає інститут, США справді надали приблизно на $2 мільярди більше військової допомоги, ніж Європа, але саме європейські донори з 2022 року є основним джерелом загальної допомоги Україні, особливо у фінансовому та гуманітарному аспектах.
Експертка із питань Європи у Раді з міжнародних відносин (CFR) Ліана Фікс також додала, що сума допомоги США, заявлена Трампом, не відповідає дійсності.
"Сума, яку США витратили на допомогу Україні, піддається точному підрахунку", — наголосила вона.
Спецпосланник президента США Дональда Трампа по Україні Кіт Келлог заявив, що в Україні та США буде проведено аудит витрат на війну для забезпечення ефективного використання ресурсів. Він підкреслив важливість контролю за фінансовими потоками. Додав, що таким чином можна буде гарантувати правильне спрямування виділених коштів.
Водночас президент США Дональд Трамп опублікував доволі гучний допис, в якому назвав українського лідера Володимира Зеленського "диктатором без виборів". За його словами, він нібито може втратити Україну, якщо ці самі вибори не проведе. Водночас вважає, що Зеленський буцімто хоче, щоб "фінансовий потік" від американців продовжувався.
"Уявіть собі, скромний успішний комік Володимир Зеленський вмовив Сполучені Штати Америки витратити 350 мільярдів доларів на війну, яку неможливо виграти, яка ніколи не повинна була початися, але яку він, без США і "Трампа", ніколи не зможе закінчити. Сполучені Штати витратили на 200 мільярдів доларів більше, ніж Європа, і гроші Європи гарантовано повернуть, тоді як Сполучені Штати не отримають нічого назад", - йшлося у його дописі.
Тим часом Зеленський у розмові з українськими журналістами заявив, що загальна вартість війни з лютого 2022 року становить приблизно $320 мільярдів/
"120 мільярдів із цієї суми – це внесок українців, платників податків, а 200 мільярдів – кошти від США та Європейського Союзу. Це витрати на зброю. Це пакет озброєнь – 320 мільярдів доларів", — сказав Зеленський.