Російські війська біля кордонів України. Навіщо це Путіну та чи готові українці захищати свою країну

Читать на русском

Україна має, що протиставити російським агресорам

Читать на русском
Російські війська біля кордонів України. Навіщо це Путіну та чи готові українці захищати свою країну

Україна має, що протиставити російським агресорам

У другій половині грудня знову набули актуальності обговорення можливого масштабного вторгнення бойових підрозділів армії РФ в Україну. Міжнародні спостерігачі та медіа рясніють публікаціями на цю тему з міркуваннями про те, як можна допомогти тим, хто чинитиме опір російській агресії.

Інформатор також не міг оминути цієї теми своєю увагою, оскільки нас усіх вона стосується безпосередньо.

Міжнародна преса про російську агресію

Британська Daily Star всерйоз розбирає сценарій початку російського вторгнення, яке «вже повністю підготовлене і може розпочатися 24 грудня» – у день, коли 42 роки тому розпочалася радянська окупація Афганістану.

«За словами керівників розвідки, вторгнення є «цілком реальною можливістю». Сили вторгнення Росії складаються з тисяч наземних військ, танків, ударних вертольотів, артилерійських та зенітних полків. І Великобританія, і США попереджають Путіна, що він зіштовхнеться із серйозними наслідками, якщо ризикне розпочати агресію. Найімовірніший варіант реагування Заходу – дипломатичні та економічні санкції», - пише видання у редакційному матеріалі.

Втім, англійські медіа не наводять жодного прикладу з історії, коли економічні санкції проти агресора змогли зупинити війну.

А ось американська преса йде в цій темі далі і публікує інформацію про те, як США зможуть підтримати українських партизанів після гіпотетичної поразки Києва у війні з Кремлем. Автор впливового американського видання The Washington Post Девід Ігнатіус повідомляє про плани адміністрації Джо Байдена щодо всілякої підтримки Збройних сил України – для успішнішого опору можливому російському вторгненню.

«Але також розглядається і підтримка (Білим домом - Ред.) партизанських груп у тому випадку, якщо Росія доб'ється усунення українського уряду або окупує значну частину території України», - пише Девід Ігнатіус.

Американський журналіст при цьому зазначає, що основу партизанського опору в Україні можуть становити близько півмільйона українських військових, які здобули бойовий досвід у війні на Донбасі. Вони зможуть завдати відчутної шкоди окупантам, якщо Штати нададуть їм у достатній кількості сучасні види озброєння.

Експертна думка в Україні

Інформатор поставив декільком військовим експертам питання про те, наскільки довгий час потенціал ЗСУ дозволяє чинити опір російській агресії, і чи може українська армія відстояти Київ та інші великі міста від російської окупації?

Генерал-лейтенант, заступник начальника Генштабу ЗСУ (2006-2010 рр.) Ігор Романенко у своїй відповіді констатував відчутну перевагу військового потенціалу російської армії під час можливої ​​повномасштабної війни РФ проти України. Це є серйозним викликом для Збройних сил України, особливо якщо Росія зважиться на широке використання ракетних та авіаційних видів зброї. І ще особливо, якщо Кремль вдасться до загрози застосування тактичної ядерної зброї (як це вже було навесні 2014 року).

Романенко

«У разі широкого застосування Росією проти України всіх видів своїх збройних сил, включаючи ракетні та військово-космічні (крім сухопутних військ), російські військові мають три-чотирикратну перевагу в потенціалі ведення бойових дій – проти Збройних сил України. Путін готував свою армію для такої агресивної війни майже 20 років. Вони випробували і навчали своїх військових під час воєн на Близькому Сході, у Грузії, у нас на Донбасі, в інших військових конфліктах у всьому світі. У Росії зараз сформовано вздовж наших кордонів потужне наступальне угруповання з більш ніж сотні тисяч бійців. І це угруповання – за потреби – Путін може ще більше наростити за короткий час, використовуючи свою військово-транспортну авіацію, залізниці», - повідомив військовий експерт Інформатору.

Проте готовність до бойових дій цього угруповання ще не означає неминучості війни, наголосив Ігор Романенко. Оскільки Кремлю не потрібна повністю знищена та розорена війною економіка України; йому потрібна підлегла, але здатна забезпечити себе країна. І дислокація біля кордону з Україною десятків російських батальйонно-тактичних груп, готових атакувати нашу країну, розглядається кремлівською верхівкою насамперед як інструмент шантажу міжнародної спільноти та тиску на Київ.

У крайньому разі Путін може зважитися на короткострокові бойові дії як елемент екстремального тиску – у цій же логіці він діяв у серпні-вересні 2014 року та взимку 2015 року.

«Розглядаючи варіант реального бойового застосування своїх військ проти України, Путін розраховує виключно на бліцкриг. І це його слабке місце. Оскільки затяжна військова кампанія погіршить його позиції у своїй країні і може призвести до значного зниження боєздатності військ РФ, якщо вони опиняться у статусі окупаційних на тривалий час.

На боці України також є надзвичайно висока мотивація наших військ до опору. І вміння застосовувати сучасні методи ведення війни, отримані на Донеччині.

Тому не можу сказати, що у разі початку широкомасштабних бойових дій Росії бої швидко закінчаться. Зовсім не так! Здатність українців до ефективного опору агресору, мотивація наших солдатів зведе нанівець нинішню потенційну військову перевагу армії РФ. А ще є сумніша для Кремля перспектива, як «народна війна», яка без сумніву розгорнеться у нас, якщо Росія зважиться на масштабну окупацію України», - вважає Ігор Романенко.

У вигляді узагальнення генерал звернув увагу на те, що хоча зараз військовий потенціал Росії і об'єктивно вищий, ніж у України, але якщо терміново продовжити переоснащення ЗСУ сучасною бойовою технікою та якісно піднімати рівень бійців, їх готовність до застосування нової зброї, то це може виявитися вирішальним чинником протидії російської агресії.

Також Романенко зазначив, що Україні необхідно бути готовою до оголошення воєнного стану у разі подальшої ескалації ситуації.

Про причинно-наслідковий зв'язок запланованого Путіним загострення в Україні розповів Інформатору директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський.

Сунгуровский

«Навіщо це потрібно Кремлю? Путін відчуває так: якщо «больовий поріг» (для російської влади – авт.) ще не подолано і морально, і економічно, і психологічно, то десь уже на межі у них ситуація… І санкції їх б'ють, і реальні зміни в економіці . Тобто він відчуває, що під ним почало хитатися. Недарма він дає Лаврову сьогодні вказівки, мовляв, що-небудь дізнайся про гарантії. Тому що ми так далі не можемо, не витримаємо. Тобто все це складається у єдину картинку.

Єдине, від чого Путін не готовий відмовитись – так це від України. І ми бачимо, що своїх цілей він не скасував і продовжує продавлювати цю тему. Ось його проєкт Новоросія зовсім не закритий - просто відкладений. І як ми бачимо, якщо всерйоз говорити про наступальні плани Росії, то це якраз відродження цієї самої «Новоросії», яку виношує Кремль. Скажу, що це основна мрія Путіна – знову підпорядкувати Кремлю Україну», - вважає Микола Сунгуровський.

Також військовий експерт припустив, що для Кремля зараз вигідно скоротити тимчасовий лаг прийняття рішень щодо «українського питання». Тому що авторитарний режим завжди має більше можливостей провести якісь оперативні рішення та дії, ніж демократичний режим. І тому «Україну чекають важкі часи найближчим часом. І одна з ознак підготовки передбачуваного наступу Росії – це розгойдування ситуації всередині країни».

Громадянська готовність, позиція та опір

Тезу Ігоря Романенка щодо неминучості «народної війни» у разі широкомасштабної агресії Кремля проти нашої країни, підтверджують соціологи. В опитуванні КМІС, проведеному 3-11 грудня 2021 року, повідомляється, що кожен другий українець заявляє про свою готовність до силового опору російській військовій машині. А кожен третій візьме до рук зброю у разі вторгнення Росії.

Зокрема, соціологи поставили жителям кількох різних регіонів України питання «якими будуть ваші дії у разі вторгнення російських військ до вашого населеного пункту?». У відповідях 50,2% українців зазначили, що чинитимуть опір, при цьому 33,3% опитаних готові взяти до рук зброю, а 21,7% — виходити на демонстрації, акції протесту, страйки та бойкоти.

Серед чоловіків про готовність взяти до рук зброю для захисту від агресорів заявили 58% опитаних, ще 17% готові до участі у акціях протесту. Серед жінок 12,8% опитаних готові озброїтися, а 25,5% брати участь у різноманітних протестах.

Водночас 14,8% планують виїхати до безпечнішого регіону України, 9,3% поїдуть за кордон, а 18,6% опитаних готові залишитися і жити звичайним життям.

Такі суспільні настрої в Україні вселяють обережний оптимізм щодо того, чим може завершитись нинішній етап ескалації протистояння Києва та Кремля. Громадська діячка та блогерка Олена Кудренко припустила, що зараз Росії загалом страшніше, ніж Україні.

Російські війська біля кордонів України. Навіщо це Путіну та чи готові українці захищати свою країну 3

«Це нам вони нагнітають паніку, говорять про ракетні обстріли та дати наступу. А ви уявляєте, які перспективи у Росії? Вона ж у цій розпочатій нею війні практично одна. Їй скоро «наступати», а в неї кораблі палають, заводи вибухають. У неї перспективи злиднів та злиднів, навіть якщо вона нібито перебудується на роботу без SWIFT (міжнародна міжбанківська система передачі інформації та здійснення платежів – Ред). А як і без інвестицій? А з корупцією? З наркотою та алкоголізмом? У Путіна зараз цугцванг, він уже програв. А Україна скуштувала крові. Почитайте про настрої ветеранів. Вони його вже чекають: з байрактарами, снайперською зброєю, з джавелінами та з бажанням помсти», - відреагувала Олена Кудренко на своїй сторінці у соцмережах на розвиток ситуації.

Раніше Інформатор повідомляв, чому РФ ніколи не відмовиться від планів щодо повернення України у свою орбіту впливу.

Також писали, що великомасштабний конфлікт може розпочатися вже у січні, а також писав, чому Україна не глушить російські телеканали у прикордонних областях.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі «Інформатор Live». Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.