Росіянин, нардеп, любитель відпочити у Криму - хто увійшов до наглядової ради Київського авіаційного інституту

У Київському авіаційному інституті, який очолює депутатка Київради від "Слуги народу" Ксенія Семенова, обрали новий склад наглядової ради

Роман Грищук, Петро Чернишов, Київський авіаційний інститут
Роман Грищук, Петро Чернишов, Київський авіаційний інститут

Комісія з українських та закордонних експертів обрала новий склад наглядової ради для Київського авіаційного інституту (раніше - Національного авіаційного університету). Обранці погоджуватимуть призначення  керівництва закладу та стратегічні документи. До нової наглядової ради увійшли у т.ч. нардеп-телеведучий Роман Грищук, колишній президент Київстару росіянин Петро Чернишов та випускник КПІ Андрій Бродецький, який 11 років тому був позитивно вражений організацією "референдуму" про приєднання Криму до РФ. 

5 лютого 2025 року Міністерством освіти і науки України була затверджена нова наглядова рада Київського авіаційного інституту (до розділення на 2 заклади - Національний авіаційний університет) терміном на 2 роки. Її обирали за результатами співбесід з кандидатами, на YouTube є записи. Ці люди у державному закладі вищої освіти визначатимуть напрямок розвитку КАІ та рекомендуватимуть і погоджуватимуть призначення керівних посад КАІ, залучатимуть інвестиції. Це особливо важливо ще й тим, що КАІ займається розробками авіаційної техніки та є одним з ключових закладів для підготовки інженерних кадрів. До нової наглядової ради увійшло 6 осіб: 

  • Петро Чернишов; 
  • Роман Грищук; 
  • Ганна Гвоздяр; 
  • Тарас Чмут; 
  • Євгенія Беспалова; 
  • Андрій Бродецький;
  • Антон Сененко. 
Новий склад наглядової ради Київського авіаційного інституту
Новий склад наглядової ради Київського авіаційного інституту

А далі зупинимося на кожному з них окремо. Найбільш неоднозначне призначення у наглядову раду КАІ народного депутата України від партії "Слуга народу" Романа Грищука. До свого обрання у 2019 році до Верховної Ради від Києва був телеведучим та керівником студії гумористичного шоу "Мамахохотала". За своєю спиною депутат має освіту біомедичного інженеру Київського політехнічного інституту (КПІ) та співпрацю з "Квартал 95". Грищук - член парламентського комітету з освіти, науки та інновацій.

Разом з тим Роман Грищук є членом політради партії "Слуга народу". А нинішня керівниця КАІ Ксенія Семенова - депутатка Київради від слуг народу з 2020 року та екс-помічниця депутата Грищука. Цим порушується принцип незалежності закладу вищої освіти від політичних сил.

Роман Грищук, Ксенія Семенова
Народний депутат України Роман Грищук (праворуч) та в.о. ректорки КАІ Ксенія Семенова (по центру)

Додамо, що у квітні 2024 року Семенова з приставкою "в.о." стала ректоркою Національного авіаційного університету. Її призначення Міністерству освіти рекомендувала тодішня наглядова рада НАУ, а попри тривалу роботу в університеті до того освітянка досі не має наукового ступеня навіть кандидатки наук - а це порушення норм закону "Про вищу освіту" (як і брак необхідного досвіду роботи протягом 10 років). До речі, заступник міністра освіти Андрій Вітренко також є депутатом Київради від "Слуги народу".

Попередню наглядову раду з листопада 2023 року очолював Петро Чернишов, який рекомендував призначити Семенову очільницею НАУ. Він народився у російському Єкатеринбурзі, вищу освіту отримав у Росії та Великобританії. У 2006-2014 роках працював топменеджером пивоварної компанії Carsberg в Україні, у 2014-2018-му - президент Київстару, а у 2018 році був призначений у VEON Євразія - у цих структурах основним власником був російський олігарх Михайло Фрідман.

Чернишов членом ради директорів Київської школи економіки (KSE) у 2015-2024-му. Віднедавна колишній очільник найбільшого мобільного оператора є й радником Міністра освіти та науки України Оксена Лісового. Обіцяє зробити КАІ одним з найкращих закладів вищої освіти у Східній Європі. А ще він пропонує, щоб випускники робили внески на користь університету, що дасть йому кошти для розвитку. 

"Зараз НАУ – це збитковий «бізнес» і дуже складне питання, чи можна зробити його прибутковим. Я не маю на нього простої відповіді. Бо можна бути збитковим бізнесом by design («за задумом» – прим. ред.). Наприклад, Міносвіти дає нам кошти на навчання бюджетних студентів. Тому, можливо, це нормально, що ми збиткові – а, можливо, і ні. Я не знаю", - каже Чернишов.

Експрезидент Київстару Петро Чернишов
Експрезидент Київстару Петро Чернишов

У 2015 році Петро Порошенко надав Петру Чернишову українське громадянство. Втім, як зазначають телеграм-канали, топменеджер досі залишається громадянином Російської Федерації (при набуванні громадянство іншої країни, паспорт РФ не анулюють), - і наводять скріни з російської бази даних.

Перевірка паспорту Петра Чернишова у російському реєстрі
Перевірка паспорту Петра Чернишова у російському реєстрі

Сам Чернишов заявляє, що у 2014 році він та його родина здали російські паспорти у консульстві. Вже більше 10 років він не був на батьківщині. Також він зазначив, що у його власності є квартира у Росії, де живуть його далекі родичі. А ніякі штрафи у Росії він не оскаржував, про що є запис у російському реєстрі від 2022 року. Відсутність запису про припинення громадянства пояснює бюрократією.

"Є такий парадокс, що росії дуже складно “відпустити” людину зі свого громадянства. Скажу одне – росія може вважати мене ким завгодно: своїм громадянином чи інопланетянином. Ця країна має цікаву позицію з низки питань, наприклад вони вважають, що Крим належить їм, а не Україні", - прокоментував ситуацію Петро Чернишов. 

Ксенія Семенова
Для Ксенії Семенової дані з російський реєстрів не відповідають дійсності

Ще одне доволі контроверсійне призначення до наглядової ради КАІ, яке розхитало мережу, це Андрій Бродецький. Він є інвестиційним аналітиком у Horizon Capital. За спиною має освіту з комп'ютерної інженерії у Київському політехнічному інституті, а також магістратуру Київської школи економіки з економіки бізнесу та фінансів. Має досвід роботи у журналістиці про технології - був головредом видання Apparat, створював сайт Vector, працював у Liga.ua, має свій Telegram-канал на понад 20 тисяч людей, записує подкасти.

 

Під час навчання у КПІ Андрій створив у мережі "Вконтакті" інститутський паблік, а потім ще й зробив сайт з новинами про студентів. І зараз сплив на поверхню один матеріал, опублікований Андрієм у 2014 році у студентському виданні. 

Матеріал Бродецького
Матеріал Бродецького

У березні 2014 року він разом з трьома іншими КПІшниками відвідали український Крим, де на той час відбувалася повзуча окупація та процес "приєднання до Росії". Про це Бродецький написав статтю у студентському онлайн-виданні. 

Роздуми журналіста-любителя з КПІ
Роздуми журналіста-любителя з КПІ

Зокрема, там є така теза, як "Крим повертається додому", де автор хоч і шкодує, що Україна втрачає контроль над півостровом, але надає перевагу думці місцевого населення, якому "видніше". Та каже, що "Крим зробив свій вибір", хоча легітимність цього референдуму та його результати доволі сумнівні. Можна сказати, що журналіст-початківець Бродецький тоді був політично не свідомим. Навряд чи він був якимось прихильником Росії, іронією тут теж не пахне. 

Бродецький
Хотіли причаїтися між проросійськими кримчанами

Але "по приколу" з друзями купував прапорці з Путіним та Медведєвим у Балаклаві. А, напившись "як справжній русскій", ходив на концерт гурту "Любе". Під час розпиття вина дійшли висновків, що Україна з початку незалежності нехтувала правами російськомовних громадян, через що Крим і відділяється.

Бродецький
Тут кортіло б заволати пісню Shaman "Я русскій", але її тоді ще не існувало

Загалом, під час прочитання, може скластися враження, що цей текст з якогось проросійського журналу, власник якого Віктор Медведчук. Сподіваємося, за цей час у Бродецького додалося розуміння політичних процесів. А статтю видалили лише у 2022 році.

"Якщо ж говорити про мій рідний КПІ, то хай Бродецький краще розповість як він виконував функцію відбілювання ректорату у КПІшних пабліках", - коментує активіст Олег Симороз минуле нового члена наглядової ради КАІ.

До наглядової ради Київського авіаційного університету увійшла також заступниця Міністра стратегічних галузей промисловості України Ганна Гвоздяр. Має освіту бакалавра з менеджменту у КНЕУ ім. В. Гетьмана. Має досвід роботи у готельному бізнесі США. З 2014 року була волонтеркою, допомогаючи військовим. У 2015-2016 роках була радницею голови Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Георгія Туки. У 2020-2023 роках очолювала благодійній фонд Сергія Притули.

Ганна Гвоздяр
Ганна Гвоздяр. Фото: lb.ua

Є і випускник НАУ у наглядовій раді. Це Тарас Чмут, який з 2020 року очолює один з найбільших благодійних фондів України "Повернись живим". Тарас закінчив НАУ у 2015 році за спеціальністю "Авіоніка". У 2015-2017 роках Чмут служив у ЗСУ, брав участь в АТО/ООС, має звання сержанта. Також відомо, що він колись працював координатором у Житомирській області організації "ОПОРА", основною задачею якої є спостереження на виборах. Співзасновник онлайн-видання "Мілітарний".

Тарас Чмут
Тарас Чмут

Також випускницею НАУ є Євгенія Безпалова, щоправда вивчилася вона на магістра мистецтв. Після завершення університету працювала у маркетингу. У 2012-2021 роках працювала стратегом в IT-компанії We Challenge, співзасновницею якої була. Зараз працює в середовищі для айтівців UNIT.City,  яке належить бізнесмену Василю Хмельницькому, очолює наглядову раду Асоціації випускників НАУ та є членом наглядової ради Фонду Президента України з підтримки освіти, науки та спорт. 

Євгенія Беспалова
Євгенія Беспалова. Фото з її Facebook

Єдиний науковець, який увійшов до наглядової ради КАІ - це Антон Сененко.  Він кандидат фізико-математичних наук. Працює старшим науковим співробітником Інституту фізики НАН України, а також є співзасновником волонтерського проєкту "42 тачки на ЗСУ". 

Антон Сененко
Антон Сененко

Сподіваємося, новообрані члени наглядової ради сприятимуть підвищенню якості освіти у стінах КАІ та модернізації закладу до потреб воюючої країни. Реформа НАУ з розділенням на Київський авіаційний інститут та Українську державну льотну академію з наданням пріоритету КАІ у підготовці спеціалістів для оборонних галузей - ідея віце-прем'єра Михайла Федорова, міністра освіти Оксена Лісового та його заступника Михайла Винницького.

З попереднього складу наглядової до нового не увійшли Володимир Цой, Владислав Власик і Наталія Кушнерська. Склад наглядової ради визначила комісія, в яку увійшли 3 українські представники і 3 міжнародні представники:

  • Яак Аавіксоо — колишній міністр освіти і міністр оборони Естонії, колишній ректор університету Тарту і Технічного університету Талінна,
  • Корі Джонстон - заступник директора відділу сприяння розвитку демократії та врядування USAID в Україні,
  • Чарльз Кормак — голова CCG, засновник проєкту Twinning,
  • Тарас Кицмей — президент корпорації SoftServe,
  • Костянтин Невядомський — керівник EY Ukraine Digital,  
  • Ірина Тулякова — голова Ради Фонду Президента України з підтримки освіти, науки та спорту.  

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube