Росіяни починають розуміти, хто винен у війні, навіщо вона ведеться і чим завершиться
Фонд боротьби з корупцією Олексія Навального провів опитування росіян щодо війни в Україні. Йдеться про швидке інтернет-опитування, яке повторювалося чотири рази починаючи з 25 лютого. Цікаво спостерігати, як змінювалося ставлення росіян до дій своєї держави. А ще цікавіше розібратися, чи можуть ці зміни у громадській думці вплинути на перебіг війни.
Протягом кількох днів війни настрої росіян зазнали кардинальних змін. Вони починають розуміти, хто винен у війні, навіщо вона ведеться та чим завершиться. У Кремлі теж не можуть не бачити цієї динаміки, звідси – нервозність та відчайдушне прагнення завершити війну якнайшвидше. Антивоєнні настрої у суспільстві наростатимуть, антивоєнний протест слід продовжувати. Люди готові змінювати свою думку.
"Навіть серед одурманених пропагандою, які вірять в історії про "нацистів і наркоманів", серед тих, хто підтримує Путіна, більшість за переговори, за мир, за припинення братовбивчої війни", - підсумували у ФБК.
За відповіддю на це запитання Інформатор звернувся до експертів.
Керівник дослідницької компанії Андрій Єрьоменко вважає, що справа у відсутності перемог та болючих санкціях. “Війна будь-якому народу подобається лише тоді, коли цей народ перемагає і коли робить якусь гідну справу. А коли армія програє та займається неправедною, за оцінкою цього народу, справою – війна не подобається. Дедалі більше росіян усвідомлює, що 24 лютого відбулося вторгнення, окупація. У Росії не змогли забезпечити повну інформаційну блокаду, і правда про війну проникла в російське інформаційне поле. Крім того, армія не отримує результатів, зазнає втрат, програє. Зрештою, росіяни почали безпосередньо на собі відчувати результати цієї війни. У когось зірвалася відпустка, когось попередили про звільнення, десь оголосили про закриття ресторану, десь підняли ціни, хтось помітив курс долара та євро – і починають розуміти, що війна – це не так добре та радісно і вона чимось відрізняється від параду. Відповідно, люди починають потихеньку ремствувати”, - сказав Андрій Єрьоменко.
Політтехнолог Сергій Гайдай вважає, що більшість росіян по-справжньому наслідки економічних санкцій відчують приблизно через пів року. А зараз вони відчувають скоріше моральний шок.
“Поки росіяни відчули на собі лише першу хвилю соціального шоку. Відсоток тих, хто залишився свідомим після десятиліть державної пропаганди, невеликий. Ці люди мають моральний шок. Усвідомлення того, що тепер усі їхні ментальні опори зруйновані Путіним. Тепер вони агресори. Тепер вони у ролі німців 1945 року. Тепер вони не можуть собі привласнити пісню “Вставай, страна огромная!” та поняття Великої Вітчизняної війни. Сьогодні свою Велику Вітчизняну війну проти російського агресора ведуть українці. У пісні “Синя хусточка”, яка була однією зі скріп, співається: “Київ бомбили, нам оголосили, що почалася війна”. І ось тепер Київ бомбила російська армія. Російські військові посилали ракету у Меморіал Бабин яр. Попереду друга хвиля шоку, економічного, - вважає Сергій Гайдай, - Втім, все це стосується переважно жителів великих міст, переважно Москви і Петербурга. У злиденній російській глибинці з туалетами у формі дірки у дошках, плювати хотіли на вихід Кока-Коли та інших брендів. Вони лише радіють санкціям, накладеним на олігархів. Хвиля бідності дістане і їх, коли виявиться, що звичний набір продуктів купувати буде важко. Але це питання пів року”.
У відповідь на це запитання Андрій Єрьоменко висловив обережний оптимізм: “З одного боку, на путінський режим громадська думка прямого впливу не має, бо там немає виборів. З іншого боку, Кремль раніше уважно стежив за соцопитуваннями та якось реагував на них. Чи станеться це зараз, важко сказати. Проте опосередкований вплив це виявить”, - сказав він.
Сергій Гайдай упевнений, що авторитарному режиму Путіна глибоко начхати на голос свого народу. Він там відсутній. Путін і до оточення свого не дуже дослухається.
“Сьогодні Україна може сподіватися тільки на одну структуру: Збройні сили України. ЗСУ повинні з кожним днем ставати все міцнішими, все боєздатнішими і все більше звітувати про кількість спаленої російської техніки, полонених солдатів і летальні втрати противника”, - сказав Сергій Гайдай.
Політтехнолог Гайдай провів паралелі між Путін та Гітлером та позначив роль України у боротьбі зі світовою загрозою.
“Чим був страшний Гітлер? Він отримав безмежну владу для реалізації ідей, які він виклав у “Майн Кампф”: весь світ має бути завойований арійцями, якими є справжні німці, деякі народи (наприклад, євреї) мають бути повністю знищені, території слов'ян мають стати Третім Рейхом, а слов'яни та інші унтерменші повинні стати обслуговуючим персоналом. Все це коштувало світові 50 млн загиблих під час Другої світової війни. Всім цивілізованим країнам довелося об'єднуватися, брати в союзники найнецивілізованішу країну – СРСР, щоб її руками задушити нацистську загрозу, – сказав Сергій Гайдай. – Сьогодні світ у схожій ситуації. Тільки ця дивна людина Путін, яка живе у своєму інформаційному міхурі з альтернативною історією, де немає жодної України, володіє не лише слабо боєздатною, але й величезною армією, а й ядерною зброєю. Про реальний стан цього ядерного арсеналу світ поки що нічого не знає. Це дуже небезпечна ситуація”.
За словами Сергія Гайдая, сьогодні Україна робить для світу дві брудні роботи: позбавляє світ ілюзії щодо військової сили РФ і показує усьому світові справжню особу Путіна, як людину, з якою не можна вести бізнес, не можна розмовляти. Він злочинець, якого мають судити у Гаазі, як Мілошевича. А раніше були ілюзії, що, можливо, це не так.
Про те, коли Україна переможе, Інформатор писав тут, про те, як ітиме післявоєнна відбудова України — тут, як Україна та Європа обійдуться без російських нафти та газу тут. А про те, що чекає на Росію — тут. Про те, що самі росіяни можуть зробити для повернення до цивілізованого світу - тут. Погляд психіатра на психічний стан Путіна ми описували тут.
Ольга Палій