Також за останні тижні російські війська просунулися на північ, схід і південь від Великої Новосілки в рамках своїх зусиль щодо оточення цього населеного пункту
Ситуація на фронті залишається напруженою, але ЗСУ мають певні успіхи. Зокрема Сили оборони просунулися на Курщині. Також їм вдалося відновити раніше втрачені позиції поблизу Великої Новосілки на Донеччині. Водночас окупанти мають просування в районі Куп'янська на Харківщині та Торецька і Покровська в Донецькій області.
Про те, яка ситуація на фронті в Україні, повідомили аналітики Інституту вивчення війни (ISW). Зазначається, що нещодавно російські війська захопили Новопустинку (південний захід від Покровська та захід від Жовтого) і просунулися до південних околиць Шевченкового. Також є повідомлення, що російські війська або зайшли в північну частину Новотроїцького, або повністю захопили його. Інститут вивчення війни (ISW) не підтвердив ці заяви.
Російські блогери також повідомляють про відновлення атак східніше Мирнограда (на схід від Покровська) поблизу Гродівки та Миколаївки, а також про наступальні дії на південний схід від Покровська біля Даченського (на схід від Шевченкового). Крім того, вони заявляють про атаки за підтримки бронетехніки поблизу Сухого Яру та Лисівки (обидва населені пункти на північний схід від Даченського).
Поворот російських військ на північ у напрямку Шевченкового є суттєвою зміною орієнтації атак у цьому районі. Раніше російські сили зосереджувалися на просуванні на захід від Селидового. Перекидання частин 90-ї танкової дивізії та інтенсивніші атаки біля Даченського й східніше Мирнограда свідчать про зміщення пріоритетів на цьому відтинку фронту.
Ймовірно, російське командування вважає, що виділило достатньо сил і засобів для захоплення Курахового, обходу Великої Новосілки та вирівнювання фронту на заході Донецької області найближчими тижнями.
Окрім цього, російські війська продовжують фронтальні механізовані й піхотні штурми, поступово просуваючись у східну та центральну частини Курахового, а також на південь у напрямку Дальнього. Це підтримує ширші зусилля росіян з ліквідації останніх українських осередків опору між Дальнім і Кураховим. Російське командування також задоволене просуванням на північний захід від Вугледара в напрямку Костянтинопольського, Успенівки та Сухого Ялу. Це дозволяє їм замкнути український осередок опору від Костянтинопольського до Дальнього та вирівняти лінію фронту в західній частині Донецької області вздовж лінії Дачне-Сухий Яр.
Також за останні тижні російські війська просунулися на північ, схід і південь від Великої Новосілки в рамках своїх зусиль щодо оточення цього населеного пункту. Командування РФ, імовірно, вважає, що тактичні успіхи в ліквідації українських позицій на північ і південь від Курахового та на північ від Вугледара дозволять їм відновити наступальні дії для захоплення Покровська.
Російські війська, ймовірно, намагаються охопити Покровськ із заходу та змусити українські сили відступити з Покровська й Мирнограда, щоб уникнути необхідності проведення фронтальних атак на східних і південних підступах до цих міст. Спершу російське командування визначило прямий штурм Покровська як основний напрям своєї літньо-осінньої кампанії 2024 року, але пізніше змінило плани, оцінивши, що російські сили не зможуть захопити місто шляхом прямого наступу, вважають аналітики.
Російське командування, натомість, позначило ліквідацію українських осередків опору поблизу Курахового, Вугледара, а згодом і Великої Новосілки як передумову для охоплення Покровська з півдня через Селидове. Імовірно, російські сили планують просуватися з району Новотроїцьке–Новопустинка в напрямку Удачного (захід від Покровська) та Гришиного (північний захід від Покровська) для охоплення міста з півдня та заходу. Росіяни, ймовірно, прагнуть перехопити контроль над трасами Т-05-15, Т-04-06 і М-30 на південний захід і захід від Покровська, щоб ускладнити логістику українських військ і змусити їх відступити без необхідності проведення дорогих у плані втрат фронтальних атак.
Російське командування може перекидати війська з напрямків Курахового та Великої Новосілки, включаючи додаткові підрозділи 90-ї танкової дивізії або елементи 114-ї мотострілецької бригади (51-ї загальновійськової армії, раніше корпусу "ДНР"). Однак це, ймовірно, відбудеться лише після досягнення тактичних цілей у цих районах, щоб забезпечити більш вигідну географію для поля бою. Війська, що зараз діють у районах Курахового та Великої Новосілки, імовірно, виснажені місяцями боїв і можуть мати труднощі з використанням початкових тактичних успіхів на напрямку Покровська.
Спроби охопити Покровськ з флангів вимагатимуть значно більше часу, людських ресурсів і бронетехніки, ніж фронтальні атаки, оскільки російським військам доведеться просуватися на великі відстані та захоплювати додаткові населені пункти. Українські війська, імовірно, намагатимуться організувати активну оборону в цьому районі. Один із російських військових блогерів 7 грудня висловив стурбованість тим, що добре укріплені українські оборонні позиції та ефективна робота українських дронів поблизу Шевченкового й Новотроїцького можуть ускладнити подальший наступ росіян.
Українські дронові підрозділи відіграли критичну роль у стримуванні здатності Росії проводити механізовані операції в напрямку Покровська у середині 2024 року, що змусило російське командування відмовитися від фронтального штурму наприкінці літа 2024 року. Успішне використання дронів українськими силами може знову змусити росіян перейти до виснажливих піхотних атак у міських районах Покровська, якщо українські війська зможуть достатньою мірою затримати й зірвати російські спроби охоплення міста.
Російське військове командування, ймовірно, продовжить обмінювати матеріальні ресурси та людські резерви на тактичні територіальні здобутки під час наступу на Покровськ у 2025 році. Кремль, ймовірно, не відмовиться від дорогої кампанії щодо захоплення Покровська, яка відповідає давній російській меті встановлення контролю над рештою Донецької області. Очікується, що російські сили продовжать спроби захопити Покровськ після зими 2024–2025 і впродовж весни 2025 року. Міністерство оборони Великої Британії нещодавно повідомило, що у листопаді 2024 року російські війська зазнали рекордно високих втрат, у середньому 1523 особи на день, із загальною кількістю понад 45 тисяч втрат за місяць. Інтенсивні наступальні операції в Україні, особливо на заході Донецької області, створили неприйнятний тиск на систему мобілізації Росії та її економіку.
Російській владі, ймовірно, доведеться збалансувати зростаючі втрати особового складу і тиск щодо впровадження непопулярного часткового призову резервістів, що лише посилить дефіцит робочої сили та економічні проблеми, з бажанням захопити Покровськ і решту Донецької області.
Українські сили нещодавно просунулися вперед у головному виступі в Курській області на тлі триваючих боїв у цьому районі 7 грудня. Геолокаційні матеріали, опубліковані 7 грудня, свідчать про те, що українські війська просунулися в центральній частині села Погребки та, ймовірно, захопили Орловку, Мар’ївку, Малу Локню, Стару Сорочину й Нову Сорочину (усі на північний захід від Суджі).
Російські військові блогери стверджували, що російські сили просунулися в південному Плєховому (південний схід від Суджі), поблизу Новоіванівки (південний схід від Коренево) і Малої Локні. Однак Інститут вивчення війни (ISW) не спостерігав підтвердження цих заяв.
Український військовослужбовець, який діє в Курській області, 7 грудня заявив, що російські війська розпочали другу фазу своєї контрнаступальної операції, спрямованої на витіснення українських сил із Курської області. Речник однієї з українських бригад, які діють у Курському напрямку, повідомив, що російські війська проводять атаки механізованими колонами, але українські сили успішно знищують російську бронетехніку під час цих наступів.
Російський військовий блогер заявив, що українські сили здійснили контратаку поблизу села Даріно (південний схід від Коренево). Повідомляється, що в Курській області діють російський загін дронів "Баскан" і підрозділи чеченського спецназу "Ахмат".
Російські війська продовжили наземні атаки на півночі Харківської області 7 грудня, проте підтверджених просувань не зафіксовано. Російські війська здійснювали наземні атаки вздовж міжнародного кордону на північ від Харкова в напрямку Козачої Лопані та Високої Яруги, на північ від Харкова поблизу Липців, а також на північний схід від Харкова в районах Вовчанська та Тихого 6 та 7 грудня.
Речник однієї з українських бригад, яка діє у Вовчанському напрямку, заявив, що російські диверсійно-розвідувальні групи намагаються проникнути в тил українських позицій. Він також зазначив, що російські війська продовжують зазнавати значних втрат, але все ще мають достатньо ресурсів для проведення атак. Речник наголосив, що в умовах холодної погоди українські тепловізори ефективніше виявляють російський особовий склад та техніку.
Російські війська нещодавно просунулися на південний схід від Куп’янська на тлі триваючих наступальних операцій уздовж лінії Куп’янськ–Сватове–Кремінна станом на 7 грудня. Геолокаційні відеоматеріали, опубліковані 7 грудня, підтверджують, що російські сили просунулися на захід через міст через річку Оскіл уздовж траси Р-79 Кругляківка–Куп’янськ на захід від Кругляківки (південний схід від Куп’янська) та на північ від цього населеного пункту вздовж східного берега річки.
Російський воєнний блогер 7 грудня заявив, що російські війська просунулися на схід від Зеленого Гаю (захід від Сватового). Однак наразі підтвердження цього твердження немає. Російські війська продовжували штурми на північ від Куп’янська поблизу Западного та Масютівки; на південний схід від Куп’янська поблизу Колісниківки та Загризового; на захід від Сватового біля Зеленого Гаю, Надії, Лозової, Богуславки та Копанок; на південний захід від Сватового поблизу Твердохлібового, Греківки та Чернешчини; на північний захід від Кремінної біля Макіївки та Тернів; на захід від Кремінної поблизу Ямполівки, Зарічного та Торського 6 та 7 грудня.
Російський блогер 6 грудня повідомив, що українські сили контратакували біля Торського та на невизначеному російському плацдармі поблизу річки Оскіл. Геолокаційні відеоматеріали, опубліковані 6 грудня, показують, що російські війська нещодавно здійснили посилений механізований штурм у складі підрозділу розміром із взвод, який включав п’ять броньованих машин, на південний схід від Діброви (південний захід від Кремінної).
Голова Луганської обласної військової адміністрації Артем Лисогор 7 грудня зазначив, що російські сили суттєво збільшили використання безпілотників у Луганському напрямку — із 40–60 щодня до понад 100 на день.
Російські війська продовжували наступальні операції в напрямку Часового Яру 7 грудня, але підтверджених успіхів не досягли. Війська РФ продовжували наземні атаки в центральній частині Часового Яру поблизу Вогнетривкого заводу, на північ від Часового Яру поблизу Калинівки, а також на південь від міста поблизу Білої Гори та Ступочок 6 і 7 грудня.
Командир українського батальйону безпілотників заявив, що російські сили продовжують штурми невеликими групами піхоти, намагаючись виявити слабкі місця в українській обороні в районі Часового Яру, попри холодну погоду. Елементи 98-ї повітряно-десантної дивізії (ВДВ) РФ, як повідомляється, продовжують штурмові операції поблизу Вогнетривкого заводу в Часовому Яру.
Російські війська останнім часом просунулися в напрямку Торецька на тлі продовження наступальних операцій у цьому районі 7 грудня. Геолокаційні кадри, опубліковані 6 грудня, свідчать, що російські сили нещодавно просунулися в центральній і південно-західній частинах Торецька. Російський мілблогер стверджує, що війська РФ просунулися на 800 метрів у північній частині міста, проте ISW не підтверджує цю заяву. Російські війська проводили наступальні дії біля самого Торецька; на північ від міста поблизу Диліївки; на захід від Торецька біля Щербинівки; і на південний захід від міста поблизу Неліпівки 6 і 7 грудня.
Російські війська останнім часом просунулися в напрямку Курахового на тлі активних наступальних операцій у цьому районі 7 грудня. Геолокаційні кадри, опубліковані 6 грудня, свідчать, що російські сили нещодавно просунулися в східній частині Зорі (північний захід від Курахового) і захопили Новодмитрівку (на схід від Зорі). Міністерство оборони РФ заявило 7 грудня, що російські війська захопили Берестки (північ Курахового на північному березі Курахівського водосховища), але ISW оцінює, що населений пункт був захоплений ще 27 листопада. Російські мілблогери стверджують, що війська РФ просунулися в межах Курахового та поблизу Сонцівки, Старих Тернів (на північний захід від Курахового), але підтверджень цих заяв немає. Наступальні операції проводились поблизу Курахового; на північний захід від міста поблизу Сонцівки, Зорі та Старих Тернів; на захід від Курахового біля Дачного; і на південь поблизу Дальнього 6 і 7 грудня.
Український офіцер, що діє в напрямку Курахового, повідомив 7 грудня, що російське командування утримує велику групу сил у цьому районі, використовуючи легкі неброньовані транспортні засоби (квадроцикли, мотоцикли, багі, пікапи) для доставки особового складу в зони концентрації. У напрямку Курахового діють підрозділи "Башкирські вовки" та елементи 68-го танкового полку (150-та мотострілецька дивізія, 8-ма загальновійськова армія, Південний військовий округ).
Російські війська продовжували наступальні операції у напрямку Вугледара 7 грудня, але підтверджених успіхів не досягли. Російські мілблогери заявили, що війська РФ захопили Сухі Яли, просунулися поблизу Успенівки (північ Вугледара) та здійснили оперативне оточення українських сил у Ганнівці (північний схід Вугледара), але ISW ці заяви не підтверджує. Наступальні дії велися на північний схід від Вугледара поблизу Єлизаветівки та Романівки; на північ поблизу Ганнівки, Веселого Гаю, Успенівки, Костянтинопольського; і на північний захід поблизу Сухого Ялу та Розливу 6 і 7 грудня.
Російські мілблогери стверджують, що війська РФ проводять розвідку боєм поблизу Успенівки, тоді як українські сили проводять контратаки на північний схід від цього населеного пункту. Елементи 11-ї армії ВПС і ППО РФ (Повітряно-космічні сили та Східний військовий округ) завдали удару по мосту на схід від Костянтинопольського. Оператори дронів 39-ї мотострілецької бригади (68-й армійський корпус, Східний військовий округ) завдають ударів по позиціях ЗСУ на південному березі річки Сухий Яли. Елементи 14-ї бригади спецназу (ГРУ Генерального штабу РФ) діють у напрямку Шахтарського (північний захід від Вугледара).
Українські війська, за повідомленнями, відновили втрачені позиції поблизу Великої Новосілки на тлі продовження наступальних дій російських військ у цьому районі 7 грудня. Російські мілблогери заявили 6 грудня, що російські сили відступили з Нового Комара (північний схід від Великої Новосілки) до району вздовж траси Т-0518 Велика Новосілка — Багатир після успішних контратак ЗСУ.
Російські війська проводили наступальні операції:
Речник української бригади, яка діє на напрямку Времівки (Велика Новосілка), повідомив 7 грудня, що російські війська зазвичай атакують протягом кількох тижнів, а потім беруть тактичну паузу для поповнення особового складу протягом трьох-чотирьох днів.
Речник також зазначив, що російські сили намагаються перервати українські наземні лінії зв’язку, які з’єднують угруповання ЗСУ, що обороняються на напрямках Великої Новосілки та Покровська. У районі Новоочеретуватого (північ від Великої Новосілки) діють підрозділи 40-ї бригади морської піхоти Тихоокеанського флоту (Східний військовий округ РФ).
Російські війська продовжували обмежені наземні атаки в західній частині Запорізької області поблизу Новоданилівки (північ від Роботиного), Малої Токмачки та Білогір’я (обидва населені пункти на північний схід від Роботиного) 6 і 7 грудня, але підтверджених успіхів не досягли.
Українські Сили безпілотних систем 7 грудня опублікували відео удару українського дрона, який знищив російську систему протиповітряної оборони "Тор-М2" на Запорізькому напрямку.
Російські війська 7 грудня продовжували наземні атаки на Дніпровському напрямку, однак не досягли просування. Південне оперативне командування України повідомило, що головним пріоритетом російських сил на цьому напрямку залишаються острови в гирлі річки Дніпро.
Елементи безпілотної авіації 18-ї загальновійськової армії (Південний військовий округ, ПВО) продовжують діяти в Херсонському напрямку.
У ніч із 6 на 7 грудня російські війська здійснили серію атак за допомогою дронів і ракет. Повітряні сили України повідомили 7 грудня, що російські сили запустили невідомий тип ракети по Сумській області, а також 14 дронів Shahed і дрони інших типів (можливо, мова йде про хибні цілі) з Приморсько-Ахтарська, Краснодарський край.
Повітряні сили України зазначили, що українські війська збили сім російських дронів над Київською, Вінницькою, Одеською, Черкаською та Житомирською областями. Шість дронів було "втрачено", імовірно, через втручання засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ) або технічні несправності, а один дрон повернувся до російського повітряного простору станом на 08:30 за місцевим часом.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.