Росія застосовує керовані авіабомби: в чому їхня небезпека і хто в зоні ризику

Читать на русском

Бомби мають потужну бойову частину, але вони неточні і розраховані на ураження високозахищених об'єктів

Читать на русском
Російські керовані бомби
Для того, щоб захиститись від бомб, нам потріьна авіація

Бомби мають потужну бойову частину, але вони неточні і розраховані на ураження високозахищених об'єктів

Ворожа авіація активно відпрацьовує не тільки “гарячі точки”, а й більш тилові ділянки фронту. Наслідки керованих авіабомб відчули на собі мешканці Чернігівщини і Сумщини, на Херсонщині вони вдарили по підприємству. Бомби небезпечні своєю неточністю і потужною бойовою частиною, яка перевищує і 500 кг, і 1000 кг. Саме для їхньої протидії нам потрібні винищувачі.

Недооцінювати противника не можна: росіяни використовують як довершені старі бомби радянського зразка, так і новітні розробки. ФАБ-500 належить до першої категорії, про неї розповів речник Командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат в етері телемарафону. За його словами, фугасну бомбу дообладнали крилами і встановили GPS-навігацію. Таким чином винищувач може не залітати в зону дії наших систем ППО, а скидати їх на відстані 40-50 км до державного кордону або лінії зіткнення. Для цього росія використовує винищувачі Су-30 (модернізована версія Су-27), бомбардувальник Су-34, новітній літак Су-35, а також штурмовики та гелікоптери. Підвищує градус напруги те, що бомба має низьку собівартість.

“Це здешевлює боєприпас тому, що ракета коштує мільйони доларів: “Калібр” – 6 млн доларів, Х-101 – до 13 млн доларів, такі цифри гуляють на просторах інтернету. Стара радянська бомба нічого не коштує, фактично лежить на складі. Залишається її дообладнати лише цими системами”, – сказав речник в етері “Радіо. Свобода”.

Макет фугасної бомби
Макет фугасної бомби

Також речник Командування Повітряних сил пояснив, як росія застосовує авіацію в “гарячих точках”. За його словами, кожен підрозділ ЗСУ (ССО, ДШВ, Сухопутні війська і т.д.) має ПЗРК різного виробництва. Тому ворог працює здаля, не залітаючи в зону ураження, адже ризикує потрапити під вогонь.

Варто було б нагадати, що на озброєнні в ЗСУ тепер є високоточні (хоч і не такі потужні) бомби JDAM-ER, який ми отримали від союзників. Але росіяни створили свій аналог на базі ФАБ-500. Бомба називається УМПК (універсальний модуль планування та корекції). Видання Defence Express описує її як перетворену фугасну бомбу вагою в 500 кг з супутніковою навігацією. Ймовірно, саме про неї і казав Юрій Ігнат. За даними Defence Express, вперше його застосували по північно-західному району Донецька. А в ніч проти 24 березня – по Сумській області.

“Зазначимо, що назва цього аналогу - УМПК (універсальний модуль планування та корекції), також зустрічається назва МПК, розробник НПО "Базальт" і з огляду на збільшення випадків його використання, РФ наладили його виробництво і мова йде не про одиничні зразки”.

Аналог "розумної бомби". Фото: Defence Express
Аналог "розумної бомби". Фото: Defence Express

Видання заявляє про ще один вид бомби – УПАБ-1500В. Відповідне маркування знайшли на одному з уламків після атаки в Чернігівській області. Вага бойової частини складає 1010 кг. Бомба призначена для ураження високозахисних об’єктів, а скидувати її можуть на відстані до 40 км від цілі. В росії вперше його продемонстрували в 2019 році.

Втім, військово-політичний оглядач Олександр Коваленко дає більш оптимістичний прогноз. Він вважає, що росія не буде часто застосовувати бомби УПАБ-1500В через його дороге виробництво, і те – по важливих об’єктах, а не заради теракту.

“А такі об’єкти рідко коли розташовані в 50-кілометровій зоні від лінії зіткнення”, – підкреслює Олександр Коваленко.

Більш сучасна бомба росії вагою до 1500 кг
Більш сучасна бомба росії вагою до 1500 кг

Захист від бомб 

Потреба України в винищувачах загострюється, вони могли б “відігнати” авіацію росії по далі від лінії фронту. Також протистояти авіаційним бомбам можна за допомогою ППО. В будь-якому разі слід дотримуватись правил безпеки під час повітряної тривоги. Про це заявив Юрій Ігнат в етері телемарафону:

“Все ж таки найкращий метод протидії – це західні літаки, які мають ракети класу “повітря-повітря” з дальністю до 180 км, які можуть знищувати повітряні цілі саме на такій відстані. Це допомогло б відтіснити їх від наших кордонів подалі. Ну і засоби ППО далекобійні, які ми всі так чекаємо. Це і Patriot, і Samp-t. Багато їх, зрозуміло, не буде, але на певних напрямках вони посилять наші спроможності, і не буде так просто оркам літати в повітряному просторі”.  

Певною протидією була б ще ефективна радіоелектронна боротьба. Але основний захист – це знищення носія бомб. 

Раніше ми писали про новий пакет допомоги від США на 2,6 млрд доларів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.