"Росія заплатить": Нефьодов розповів, як проект допоможе не чекати компенсації від росії 30 років

Читать на русском

Розповідаємо все, що відомо про проект “Росія заплатить” так пояснюємо, як це працює

Читать на русском
"Росія заплатить": Нефьодов розповів, як проект допоможе не чекати компенсації від росії 30 років

Розповідаємо все, що відомо про проект “Росія заплатить” так пояснюємо, як це працює

Київська школа економіки з кінця лютого збирає інформацію щодо збитків, які завдала росія. Керівник проекту Максим Нефьодов повідомив актуальні цифри та пояснив, яким чином в судах стягуватиме компенсацію.

Економіст дав онлайн-конференцію в Українському кризовому медіа-центрі. Тезисно про головне читайте в Інформаторі

Проект називається “Росія заплатить”. Її учасники збирають інформацію про збитки для того, щоб:

  • оперативно інформувати суспільство
  • залучати інвестиції для відновлення країни
  • мати змогу позиватися на росію в міжнародних судах. 

Які втрати несе Україна

“Станом на останні доступні для аналізу дати загальний обсяг прямих збитків від російської агресії склав близько 95, 5 млрд доларів”, - сказав Максим Нефьодов. “Прямі збитки” означає вартість знищеного пошкодженого майна, серед якого будинки, машини, мости, лікарні, дороги, устаткування і так далі. 

Близько 37-38% втрат - це житло. Друга категорія -  інфраструктура. Бомбардуються мости, техніка знищує дороги. Далі йдуть збитки бізнеса, адже компанії дуже страждають від війни. Йдеться як про знищені заводи і спалені склади, так і про магазини, кав’ярні чи кафе, які перебувають під обстрілом.  

Як відбуватиметься суд

Він включає кілька окремих напрямків. Перший - те, що люди найчастіше уявляють собі: Гаага. Це індивідуальне кримінальне переслідування командирів чи політиків, які віддавали накази знищувати лікарні або театри, де ховаються люди, знаючи наперед, що це ніякі не військові об'єкти. Максим Нефьодов назвав такі кроки порушенням правил війни. За його словами, цим напрямком займається Генеральна прокуратура та Міжнародний кримінальний суд, його прокурори вже давно працюють в Україні. 

Другий напрямок - це позови українців щодо порушення прав людини. Йдеться не тільки про поранення чи смерть, але й про насильну депортацію. “Не треба забувати, що росіяни вивезли майже 2 млн людей примусово в росію, деяких дітей чи пенсіонерів кидають без документів десь у Сибірі чи на Далекому Сході”, - нагадав керівник проекту.

Третій напрямок - це матеріальні позови, коли було знищено державне, комунальне, комерційне чи будь-яке інше майно. Такі позови, скоріш за все, розглядатимуться в  комерційних судах країн, де зосереджено більшість активів росіян. Перш за все, це Америка і Євросоюз (Німеччина, Франція, Швейцарія, Великобританія і так далі). 

Максим Нефьодов нагадав, що зараз сотні таких активів заморожені, бо знаходяться під санкціями. Але “заморожені” - не означає “арештовані” і тим паче не “конфісковані”. Тому спершу треба домогтися арешту, щоб убезпечити позов. Далі - довести суму збитків і стягнути її на користь України. 

Скільки часу потрібно на відшкодування

Це буде довгий процес. Як приклад спікер навів аналогічний кейс: “Коли Ірак розплачувався за збитки, завдані нападом Саддамом Хусейном на Кувейт, що відбувся ще в 1991 році. Ірак закінчив розплачуватися за цими збитками лише минулого року”. 

Українці зацікавлені пройти цей шлях набагато швидше. Один із засобів - цифровізація зібраної інформації про збитки, що забезпечує її кращий аналіз. Наприклад, підтвердження з супутників і дронів. Їздити на місця, створювати комісії, збирати документи і підписи, передавати в належні інституції - все це може тривати роками. А сучасні технології дозволяють значно прискоритися. І це одна із цілей проекту “Росія заплатить”. 

Софія Єлагіна

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.