Росія втрачає вплив в Африці — війна цьому сприяє

Москву підтримують здебільшого відверто залежні від підтримки кремля уряди

Росіяни в Африці
"Чорний континент" переорієнтовується на Захід та Китай

Москву підтримують здебільшого відверто залежні від підтримки кремля уряди

Кремль втрачає свій вплив на «Чорному континенті», оскільки покоління, яке мало ностальгію до СРСР відходить від управління державами. Процеси охолодження відносин розвиваються попри всі зусилля пропаганди рф, а війна в Україні ускладнює позиціювання кремля, як неоколоніальної держави. В Африці росія неминуче втрачатиме позиції, хоч би як не закінчилася війна, водночас «вакуум впливу» може бути небезпечним.

Кремль втрачає хороші зв’язки на африканському континенті, які йому дісталися в спадок від СРСР. До такого висновку дійшли аналітики Фонду Карнеґі в статті для Guardian. Уряди країн Чорного континенту намагалися зберігати нейтралітет, що вже є проявом послаблення впливу москви. Адже під час голосування на Генасамблеї ООН країни континенту мають 28 % голосів.

Вцілому населення африканських країн усе ще ставиться до недоімперії краще, ніж на решті частини земної кулі, але держави континенту поступово віддаляються від кремля. Росія, щоб залучитися підтримкою африканських країн, використовує наративи протистояння Заходу, який, нібито, намагається нав’язати власне бачення всьому світу.

Зустрічають росіян
Росія змогла виставити себе борцем з західними колоніалістами. Фото з відкритих джерел

Завдяки цьому політику путіна у 2011 році підтримувало 52 %, проте надалі рейтинг сприйняття росії падав. Мінімум був у 2017 році, коли росію підтримувало 26 % населення, але надалі, завдяки пропаганді, рейтинг схвалення вдалося дещо покращити. Найбільше схвалення в тих країнах, де уряди напряму залежать від росії чи її квазі-армії — ПВК «Вагнер», як, до прикладу, у Малі.

Набагато охочіше підтримують москву також уряди африканських країн, які мають економічні інтереси від взаємодії з рф. Йдеться не про інвестиції рф в Африку, які займають близько 1 % і не про мізерну гуманітарну допомогу, як вакцина «Спутник V», а про постачання озброєння. Москва продає на континент більше зброї, ніж такі країни, як США, Німеччина та Франція. Країни Африки, які імпортують російські зразки озброєння залежні від москви також через потребу ремонтувати техніку і отримувати запасні деталі.

"Вагнер" в Африці
Деякі африканські уряди тримаються при владі завдяки підтримці ПВК "Вагнер". Фото: Premium Times

У чому причина падіння підтримки

Аналітики зазначають, що однією з ключових загроз для росії є те, що ностальгія за Радянським Союзом згасає разом із поколінням населення Африки, які мали вигоду від зв’язків із москвою. Водночас поступово зростає рейтинг підтримки Західних країн. Вторгнення рф в незалежну країну посилило відчуття в частини населення, що насправді росія теж є колоніальною країною. 

«Вторгнення в Крим та Україну не сприяли завоюванню прихильності серед країн і громадян, які так багато пожертвували заради суверенітету та незалежності, особливо на континенті, який повільно рухається до демократії та розвитку», — заявили у Фонді Карнеґі.

Експерти фонду зазначають, що повний вихід росії з Африки може мати й негативні наслідки, адже виникне «вакуум впливу» й ситуація на континенті може дестабілізуватися. Кремль, завдяки своєму впливу, усе ж є силою, яка утримує правлячі режими Африки від можливих конфліктів.

Раніше з’являлася інформація про те, що очільник ПВК «Вагнер» заявляв, що може забрати своїх бойовиків з України та відправитися в Африку. Інформатор також розповідав про те, що в Пентагоні занепокоєні зростанням впливу Китаю в Африці та Південній Америці.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.