Переворот у Судані триває: загинуло понад півсотні мирних мешканців

Через обстріли лікарям та пораненим важко дістатися до лікарень

Затяжна конфронтація може занурити Судан у широкомасштабний конфлікт
Повстанці другий день воюють із регулярною армією

Станом на 15:00 16 квітня відомо, що армія Судану завдала авіаударів по базі воєнізованої сили поблизу столиці. Таким чином вона намагалася відновити контроль над державою після того, як боротьба за владу переросла у сутички. 

Про це повідомляє видання Reuters. В повідомленні йдеться, що внаслідок цього загинуло щонайменше 56 мирних мешканців Судану. Також убили десятки бойовиків. Поранень зазнали 595 осіб, зокрема, комбатанти. Відомо, що близько половини мирних мешканців загинули у провінціях за межами Хартума.

Місцеві мешканці зранку неділі повідомили, що впродовж ночі не вщухали обстріли. Вони також чули роботу важкої артилерії. Армія Судану у недільній заяві наголосила, що "час перемоги близький".

"Ми молимося про милосердя за невинні життя, які забрала ця безрозсудна авантюра повстанської міліції швидкого реагування... З Божою поміччю, скоро у нас будуть добрі новини для нашого терплячого і гордого народу", – йдеться в заяві.

Місцеві мешканці повідомляють, що електроенергія відключилася, і люди намагаються економити батареї телефонів. Профспілки лікарів заявили, що медикам і хворим важко дістатися до лікарень і назад, та закликали армію та RSF забезпечити безпечний проїзд. Суданська телекомунікаційна компанія MTN заблокувала інтернет-послуги за наказом урядового телекомунікаційного регулятора.

Військовий переворот у Судані: що ще відомо

Арабський телеканал Al Jazeera повідомляє, що незрозуміло, хто зараз контролює палац, за державне телебачення йдуть бої. Армія заявляє, що контролює свій штаб і міжнародний аеропорт Хартума.

"Армія не вестиме переговори з RSF та іншими повстанцями, доки вони не будуть розформовані. Ми продовжуємо спостерігати бойові дії в Хартумі неподалік від президентського палацу", — повідомила кореспондентка Al Jazeera Хіба Морган.

Канал Al-Mayadeen повідомив, що винищувачі ВПС Судану проводять операції з примусу RSF до припинення бойових дій. Повстанці звинуватили регулярну армію в нападі на їхню базу в Хартумі із застосуванням усіх видів зброї.

Реакція інших країн

Держсекретар США Ентоні Блінкен говорив із міністрами закордонних справ Саудівської Аравії та ОАЕ і сказав, що три країни погодилися з необхідністю припинення бойових дій у Судані.

"Закликаю генерала Абдель Фаттаха Абдельрахмана аль-Бурхана та генерала Мохамеда Хамдана Дегало вжити активних заходів для зниження напруженості й забезпечення безпеки всіх цивільних. Єдиний шлях уперед — повернутися до переговорів, які підтримують демократичні стремління суданського народу", — заявив держсекретар.

Китай також висловив стурбованість — міністерство закордонних справ у Пекіні закликало всі сторони конфлікту в Судані припинити вогонь, щоб запобігти ескалації ситуації.

Єгипет, Саудівська Аравія, а також ООН, Європейський Союз і Африканський Союз закликали до негайного припинення бойових дій.

Повстанці проти військових Судану

Бої на вихідних почалися після зростання напруженості через інтеграцію RSF в армію. Розбіжності щодо графіка цього призвели до затримки підписання міжнародної угоди з політичними партіями про перехід до демократії.

Затяжна конфронтація може занурити Судан у широкомасштабний конфлікт, оскільки він бореться з економічним розпадом і насильством між племенами, зірвавши зусилля з просування до виборів. За даними експертів, чисельність військових і RSF становить 100 000 осіб.

У суботу RSF звинуватили армію в змові з прихильниками колишнього президента Судану Омара Хасана аль-Башира, якого повалили у 2019 році внаслідок держперевороту. Дегало з 2019 року був заступником лідера керівної Суверенної ради Судану, очолюваного генералом армії аль-Бураном.

Бойові дії, що спалахнули 15 квітня між армійськими підрозділами, лояльними до аль-Бурхана та RSF, стали першою хвилею протистояння з того часу, як двоє воєначальників об'єднали сили для повалення президента Омара Хасана аль-Башира у 2019 році.

Нагадаємо, раніше Інформатор повідомляв, що екіпаж української авіакомпанії SkyUp опинився у заручниках у Судані. Також відомо, що внаслідок обстрілів, пошкоджено один із літаків авіакомпанії. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube