Наразі радіаційний фон після атаки не підвищувався, але є суттєві пошкодження на станції
Росія в ніч на п'ятницю, 14 лютого, атакувала ЧАЕС ударним дроном із фугасною бойовою частиною. Він влучив в укриття, яке береже світ від радіації зруйнованого 4-го енергоблока - у саркофаг. Там виникла пожежа.
Про це повідомив президент України Володимир Зеленський. За його словами, укриття на Чорнобильській АЕС було пошкоджене цим дроном. Пожежу, яка виникла, вже загасили.
Наразі радіаційний фон не підвищувався, і за цим постійно стежать. За першими оцінками, пошкодження укриття суттєві.
Президент України наголосив, що це укриття Україна будувала разом з іншими країнами Європи та світу, разом з Америкою. Зеленський підкреслив, що єдина держава у світі, яка може атакувати такі обʼєкти, окуповувати територію атомних станцій та вести бойові дії, взагалі не рахуючись із наслідками, - це сьогоднішня Росія. І це терористична загроза всьому світові, наголосив глава держави.
"Росія щоночі здійснює такі атаки проти української інфраструктури й наших міст. Росія продовжує збільшувати свою армію. Росія не змінює своєї божевільної антилюдської державної риторики. І це означає, що Путін точно не готується до переговорів. Він готується й надалі обманювати світ. Саме тому потрібен обʼєднаний тиск усіх, хто цінує життя, - тиск на агресора. Росія повинна нести відповідальність за те, що вона робить", - резюмував президент.
На атаку відреагував й керівник ОП Андрій Єрмак. Він заявив, що влучання дрона в ЧАЕС - це черговий доказ, що Росія загроза для всього світу.
"Військові Путіна вночі свідомо атакували ЧАЕС", - написав Єрмак.
Чорнобильська АЕС понад місяць була під російською окупацією навесні 2022 року - з 24 лютого до 2 квітня. Чорнобильська станція була захоплена силою, зброєю. Тоді близько 300 людей, персонал і військові, які на той момент перебували на станції, стали заручниками окупантів.
30-кілометрову зону відчуження окупанти використовували для підготовки нових атак проти нашої оборони, а сама ЧАЕС опинилася під загрозою пошкодження і руйнування. Самі росіяни копали голіруч грунти, заражені радіацією, набирали радіоактивний пісок в мішки для укріплень, дихали цим пилом. Перед тим, як покинути ЧАЕС, російські мародери пограбували станцію. Також в полон тоді потрапили 169 бійці Національної гвардії України, які перебували на ЧАЕС.