Окремі українські підрозділи зазнають хімічних атак майже щодня
Російські війська ведуть систематичну кампанію хімічних атак проти українських військових. Окремі українські підрозділи зазнають таких атак майже щодня, що фактично змушує бійців носити із собою протигази, які часто є застарілими та низької якості.
Журналісти видання The Telegraph поспілкувалися з українськими захисниками на різних ділянках фронту. Вони розповіли про постійні атаки з безпілотників, які скидають на їхні позиції сльозогінний газ та інші хімічні речовини. Використання такої зброї, відомої як CS або хлоробензальмалононітрил, заборонене під час війни відповідно до Конвенції про хімічну зброю.
"Майже на кожну позицію щодня скидають одну-дві газові гранати", - розповів командир української розвідгрупи біля Часового Яру.
Хоча ці атаки не призводять до летальних наслідків, утім вони викликають паніку серед бійців. Воїни змушені покидати позиції, а це робить їх мішенями для ворожого вогню.
Інші українські солдати з різних ділянок фронту підтвердили подібний досвід. Михайло, командир піхотної частини в Роботиному на Запоріжжі, де зараз триває наступ росіян, зазначив, що протигази врятували життя багатьом бійцям. Утім тепер вони змушені постійно носити їх із собою. Старший лейтенант з підрозділу біля Лимана на Донеччині повідомив, що деякі українські частини в його районі зазнають хімічних атак майже щодня.
Одна з таких гранат була надана The Telegraph для дослідження Ребеці Мачоровскі, американському бойовому медику та кваліфікованій медсестрі, яка служить в українській армії. Її отримали бійці 53-ї механізованої бригади, де вона працює.
"Мої хлопці дістали її під обстрілом, тому що ніхто не вірив, що по них застосують хімічну зброю", - сказала вона.
Експерт з хімічної зброї та колишній керівник лабораторії Організації із заборони хімічної зброї Марк Майкл Блюм підтвердив, що це була газова граната K-51. Ймовірно вона була зі сльозогінним газом.
Мачоровскі також згадала про інцидент минулого року, коли, ймовірно, був використаний ціанід водню - смертоносний газ, який використовувався як хімічна зброя під час Першої світової війни. За її словами, російський безпілотник скинув на українських військових у Донецькій області два боєприпаси з невідомим газом, який мав "аромат подрібненого мигдалю".
Надходили також повідомлення про використання хлору та хлорпікрину. Це речовини, які використовується як пестицид. Вони застосовувалися як хімічна зброя під час Першої світової війни.
Офіційно українські військові заявляють про 626 хімічних атак з боку Росії з початку повномасштабного вторгнення. Однак Ребека Мачоровскі вважає, що ця цифра значно занижена.
"На жаль, у поточній ситуації причини смерті багатьох українських солдатів належним чином не розслідуються. Їх просто дуже багато", - говорить вона.
Атаки хімічною зброєю стали настільки поширеними, що українські солдати тепер проходять спеціальну підготовку. Один з навчальних документів, наданий The Telegraph, описує атаку на українські позиції біля Бахмута наприкінці минулого року.
"Російські безпілотники скинули три хімічні гранати, імовірно начинені CS, прямо на їхні позиції. Коли солдати намагалися втекти, їх атакували снарядами та безпілотниками, скидаючи звичайні гранати. Навчальний посібник говорить солдатам залишатися на місці та терпіти перші кілька хвилин впливу сльозогінного газу замість того, щоб тікати зі своїх бойових позицій. Після перших кількох хвилин впливу, йдеться в документі, дія газу слабшає", – пише видання.
Однак українські військові стикаються з серйозними проблемами у отриманні та використанні засобів захисту. Не всім бійцям видають протигази, що робить їх вразливими до хімічних атак. Багато наявних протигазів застаріли, бо вони ще з радянських часів, і їхня ефективність проти сучасних хімічних засобів зброї може бути обмеженою.
Російські війська значно збільшили використання боєприпасів, оснащених отруйними хімічними речовинами, на фронті. З початку повномасштабного вторгнення зафіксовано 626 таких випадків, 51 з яких припав на січень 2024 року.
Генштаб ЗСУ наголошує на застосуванні окупантами заборонених міжнародним правом речовин. Кількість випадків використання хімічної зброї зростає, сягаючи до 10 випадків щодня. Найпоширенішими типами хімічних боєприпасів, які використовують російські загарбники, є гранати К-51 та РГР. Також окупанти застосовують саморобні вибухові пристрої, споряджені подразнювальними речовинами, та ведуть артилерійські обстріли снарядами, що містять хімічно небезпечні речовини.
Водночас аналітики ISW припускають, що Росія цілеспрямовано застосовує хімічну зброю з кількох причин: ворог хоче побачити, як міжнародне співтовариство відреагує на використання забороненої зброї, щоб згодом розширити арсенал своїх хімічних боєприпасів, йде залякування та деморалізація українських військ, відбувається
підрив міжнародного права. Зокрема, ISW зазначає, що в грудні 2023 року окупанти почали використовувати гранати РГ-ВО, які містять хлорацетофенон - різновид сльозогінного газу, що використовується для придушення масових заворушень.
Нагадаємо, раніше Інформатор писав, що росіяни застосували хімічну зброю проти ЗСУ на Запорізькому напрямку та на Донеччині.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.