Поки що неясно, чи залишаться системи озброєнь, включаючи компоненти С-400, у Лівії чи їх повернуть до РФ
Росія виводить своє інше озброєння з військових баз Сирії. В тому числі й системи протиповітряної оборони. Їх перекидають до Лівії.
Про це пише The Wall Street Journal. Видання зазначає, що російські вантажні літаки доставляли засоби протиповітряної оборони, включаючи радари для систем перехоплення С-400 і С-300, з Сирії на бази на сході Лівії. Бази контролює союзник Кремля - головнокомандувачу Лівійської національної армії Халіф Хафтар.
Росія також вивела з Сирії війська, військову авіацію та іншу зброю. РФ намагається зберегти вплив на Близькому Сході. Роками їй вдавалося це робити завдяки режиму Башара Асада у Сирії. Тепер Москва намагається використати іншого старого партнера в Лівії.
Росія й раніше тримала військову присутність у Лівії, в тому числі через ПВК "Вагнера", яка має тісні зв’язки з Хафтаром. Бойовики "Вагнера" використовували об’єкти Хафтара як транзитний вузол до інших африканських країн. За словами американського чиновника, поки що неясно, чи залишаться системи озброєнь, включаючи компоненти С-400, у Лівії чи їх повернуть до Росії.
У Сирії 8 грудня відбувся переломний момент - повстанці цілком захопили столицю країни Дамаск та оголосили про повне повалення режиму Башара Асада. Військова опозиція вже заявила, що у Сирії прийшов кінець темним часам і почалася нова, світла епоха. Це сталося після 50 років гноблення. Сам Асад з країни втік. Разом з ним тікали у паніці ЗС РФ, що є, як заявив Дональд Трамп, найкращим, що лише могло статися з ними.
Мухаммед аль-Башир оголосив, що його призначено главою тимчасового уряду Сирії до 1 березня 2025 року. Він сформує кабінет міністрів. Аль-Башира називають близьким соратником лідера угруповання "Хайят Тахрір аш-Шам" Абу Мохаммеда аль-Джулані. Аль-Джулані був одним з лідерів, які очолювали повалення режиму Асада.
Раптовий крах режиму Башара Асада, який Росія активно підтримувала з 2015 року, став серйозним політичним провалом Кремля. Ця подія породила нову кризу для Москви, яка прагне зберегти свої військові бази та геополітичний вплив у Сирії. Ситуація може призвести до значних геополітичних втрат для Росії та погіршити її репутацію як союзника.
Коментарі про втечу Асада означають насамперед таке: поразку Росії видно усьому світу. І всі розуміють: це удар по планах Путіна, який за допомогою Сирії якийсь час намагався всім довести, що Росія є впливовим геополітичним гравцем. І цей вплив зник за 10 днів. Вже цього достатньо, щоб записати собі в пасив "сирійську кампанію" Росії, яка всередині країни-агресора давно визнана успішною.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.