Дональд Трамп обіцяє швидко завершити війну в Україні, але точні деталі поки що не розголошують. Один із варіантів — створення демілітаризованої зони на умовах, які, за словами експертів, можуть грати на користь Росії та в результаті заморозити конфлікт
Новообраний президент США Дональд Трамп обіцяє припинити війну в Україні за один день, однак точні деталі його плану досі не оприлюднені. Серед можливих варіантів, які зараз обговорюють у команді Трампа, ймовірним є так зване "замороження конфлікту" зі створенням демілітаризованої зони між силами Росії та України. Такі пропозиції викликають численні питання, оскільки Москва та Київ досі мають взаємовиключні вимоги для мирних переговорів.
Як пише Newsweek, експерти попереджають, що будь-яка демілітаризована зона дасть російським військам шанс відпочити, перезавантажитися та підготуватися до нового вторгнення. Воно може відбутися через 10-15 років.
"Якщо угода створить DMZ (демілітаризовану зону - ред.), це буде на умовах Путіна, і він просто використає це як лінію фронту для наступного вторгнення в Україну через п’ять, 10, 15 років, після того, як його армія відпочине, відновить та інституціоналізує всі уроки, яких ніяк не засвоїть Україна", – сказала Кароліна Хірд, заступник керівника російської групи дослідницького центру Інституту вивчення війни США, яка відстежує щоденні зміни на лінії фронту в Україні.
Згідно з повідомленням Wall Street Journal, одна з ідей завершення війни в Україні полягає в тому, що Україна домовиться про відмову від вступу до НАТО на 20 років, тоді як США продовжуватимуть постачати зброю для стримування агресії Росії. Також розглядається можливість створення 800-мильної демілітаризованої зони, яку, ймовірно, контролюватимуть європейські сили, щоб запобігти військовим операціям з обох сторін. Однак багато експертів, включно з працівником Центру стратегічних та міжнародних досліджень США Марком Канкіаном, застерігають, що демілітаризовані зони часто не виправдовують очікувань. Канкіан відзначає, що без надійного міжнародного моніторингу вони можуть опинятися на новій лінії фронту.
Україна вже неодноразово заявила, що не погодиться на заморожений конфлікт і відмову від територій, захоплених Росією. Президент Володимир Зеленський вибирає варіант вступу до НАТО та повернення окупованих територій. Експерти передбачають, що "замороження" конфлікту може створити умови для відновлення бойових дій у майбутньому.
Радник президента України Дмитро Литвин повідомив, що жодних планів Дональда Трампа в газетах не анонсують, а от російських вкидів у виданнях останнім часом побільшало. Дійсно, The Wall Street Journal ошелешило всіх: журналісти авторитетного видання випустили у світ матеріал, де нібито радники Трампа обговорювали потенційні сценарії його дій щодо припинення війни в Україні. Посилаючись на неназвані та анонімні джерела знову розігрувався сценарій, при якому Трамп зателефонує Зеленському у Путіну і наступить мир. Щоправда, без уточнень та конкретики про те, як це може статися. У WSJ повідомили, що варіантом може стати повна відмова Києва від намірів вступити до НАТО аж на довгих 20 років, а також абсолютне "заморожування" війни.
У ЦПД пояснили, що найближчими місяцями світові медіа можуть заполонити чутки про ймовірні домовленості щодо завершення війни в Україні. Однак частина з них – маніпуляції російської пропаганди.
До слова, нещодавно радник новообраного президента США Браян Ланза заявив, що повернення Криму Україні виглядає малоймовірним, що також викликало чималий резонанс у ЗМІ. Радник Офісу президента Дмитро Литвин наголосив, що Україна не є стороною, яка прагне ескалації конфлікту. Він зауважив, що не сприймає слова стратега республіканців серйозно. Окремо Литвин нагадав про стратегію України щодо справедливого миру.
Невдовзі у Трампа заявили, що позиція радника Ланза щодо компромісу по Криму неофіційна. У штабі сказали, що Брайан Ланза не має повноважень виступати від імені майбутньої адміністрації.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.