Посаду спеціального представника щодо питання припинення війни Росії проти України може зайняти досвідчений дипломат та прихильник Ізраїлю, який давно попереджав про загрози з боку РФ
Обраний президент США Дональд Трамп націлений закінчити війну в Україні. Він навіть планує призначити спеціального представника, який буде займатися організацією переговорів з Росією та загалом зупинкою війни. За чутками, спецпосланцем по Україні може стати Браян Гук - колишній спеціальний представник США з питань Ірану, який два роки працював в адміністрації Трампа під час його першого терміну. За час цієї роботи він отримав звання "іранський яструб". Що цікаво, Гук не коментував велику війну в Україні, бо з політики пішов ще до її початку, втім ще раніше попереджав про загрозу з боку Росії та закликав посилювати НАТО. Але це ще не все - згідно з іншими чутками - Браяна Гука Трамп може призначити взагалі на іншу посаду. Детальніше - в матеріалі Інформатора.
13 листопада українське видання ZN.UA з посилання на джерела повідомило, що основним кандидатом на посаду спецпосланця по Україні для проведення переговорів щодо завершення війни від Дональда Трампа є Браян Гук. При цьому, жодного відношення до України він не має, а, згідно з заявами Politico та CNN, Гук взагалі відомий як головний іранський яструб.
Водночас в англомовних виданнях з'являлася інформація про те, що Гук може очолити команду з передання влади у Державному департаменті. На посаду Державного секретаря США майбутній президент Дональд Трамп вже обрав сенатора від штату Флорида Марка Рубіо. Американські експерти також заявляли, що Гук належить до тих людей, які будуть підтримувати політику президента Трампа "мир через силу". Щоправда, така заява була зроблена в контексті конфлікту на Близькому Сході.
Окрім того, за часів адміністрації президента Джорджа Буша Гук працював помічником державного секретаря у справах міжнародних організацій, старшим радником посла США в ООН, спеціальним помічником президента з питань політики в офісі керівника апарату Білого дому. Також був радником в Управлінні правової політики в Міністерстві юстиції США.
Браян Гук не робив публічних заяв про повномасштабне вторгнення Росії в Україну у 2022 році. Втім ще набагато раніше Гук активно попереджав про реальну загрозу, яку становить Росія, та висловлював занепокоєння щодо її агресивної політики, зокрема, окупації Криму та війни проти Грузії у 2008 році.
Також ще до початку великої війни в Україні він наполягав на необхідності посилення колективної оборони НАТО. Зокрема, у 2017 році він закликав союзників по альянсу "робити більше, щоб гарантувати безпеку та стабільність європейського регіону".
"Загроза колективній безпеці Заходу з боку Росії очевидна, і ми по обидва боки Атлантики не можемо її ігнорувати", - говорив Браян Гук.
Браян Гук був спеціальним представником США з питань Ірану та радником держсекретаря Майка Помпео протягом останніх двох років першого президентства Дональда Трампа (2018-2020).
Як повідомляється, ще до роботи на Трампа під час його першого терміну Гук критикував його кандидатуру. Гук був співзасновником "Ініціативи Джона Хея" - групи, яка намагалася протистояти ймовірним "ізоляціоністським" тенденціям у зовнішній політиці США. У 2016 році група опублікувала лист, який підписав 121 експерт із зовнішньої політики Республіканської партії, у якому засудила кандидатуру Трампа у президенти як загрозу репутації Америки за кордоном. Сам Гук не підписав листа, але зробив інші критичні заяви щодо Дональда Трампа, пише The Wall Street Journal.
На посаді спецпредставника США з питань Ірану Браян Гук сильно відзначився. Як пише видання Jewish Insider, Гук допомагав здійснювати політику "максимального тиску" на Іран. Головна мета цієї кампанії полягала в тому, щоб економічно та політично ізолювати іранський уряд, щоб змусити його переглянути свої регіональні амбіції та зупинити фінансування збройних угруповань, зокрема Хезболли. Ця політика включала й жорстокі санкції щодо Тегерану.
Також Браян Гук був ключовим гравцем у команді, яка вела переговори щодо "Авраамських угод". Це знакове досягнення Дональда Трампа у зовнішній політиці, яку він пообіцяв розширити, коли повернеться на посаду президента.
До слова, Авраамська мирна угода (Abraham Accord) між Об'єднаними Арабськими Еміратами та Ізраїлем була підписана в Білому домі у 2020 році. Документ являє собою мирний договір, що встановлює повноцінні відносини між двома країнами.
Таким чином, ОАЕ стали третьою арабською країною після Єгипту в 1979 році і Йорданії в 1994 році, яка офіційно погодилася нормалізувати свої відносини з Ізраїлем. ОАЕ також стали першою країною Перської затоки, яка зробила це. Документ заклав основу для дипломатичних, економічних та інших зв'язків між Ізраїлем і двома сусідами по Перській затоці. Спочатку Білий дім намагався врегулювати ізраїльсько-палестинський конфлікт за допомогою "угоди століття", але палестинці не увійшли в число підписантів.
Браян Гук також організував дипломатичні зусилля для ізоляції Ірану на міжнародній арені, закликаючи інші країни підтримати санкції США. Він виступав з критикою репресій проти протестувальників у Ірані, наголошуючи на порушеннях прав людини іранським режимом. Цей підхід, хоча й завдав економічного удару по Ірану, не досяг повного згортання ядерної програми Ірану та не знизив його активність у регіоні, що є важливим викликом для політики США.
В інтерв’ю для Jewish Insider кілька експертів з національної безпеки охарактеризували 56-річного Браяна Гука як досвідченого дипломата і переконаного прихильника Ізраїлю, який може закласти початкову основу та забезпечити дисципліну для реалізації іноді нечітких пропозицій Трампа щодо політики на Близькому Сході, оскільки в останні місяці той використовував змішану риторику.
"Не можу уявити кращої людини для керівництва перехідною командою, враховуючи досвід Браяна на високих посадах у Державному департаменті. Його роль свідчить про те, що у відомстві працюватимуть висококваліфіковані та компетентні люди, які впроваджуватимуть політику президента щодо миру через силу", - казав Марк Дубовіц, генеральний директор Фонду захисту демократій (Foundation for Defense of Democracies).
6 серпня 2020 року Браян Гук оголосив про свою відставку з Державного департаменту США. На посаді спеціального представника його змінив Елліотт Абрамс.
У 2021 році, після завершення політичної кар’єри в уряді, Браян Гук приєднався до інвестиційної компанії Cerberus Capital Management. Там він обіймає посаду віцеголови відділу глобальних інвестицій. Крім того, він є ад'юнкт-професором у Санфордській школі публічної політики Університету Дьюка.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.