Родичі Навального у селі під Бучею: одного стратили окупанти, іншого зняли з посади за зв’язки з росією

Читать на русском

Місцеві кажуть, що старшого покоління із родини Навальних у селі Нове Залісся вже не лишилося - хто помер, а хто й виїхав після початку повномасштабного вторгнення

Читать на русском
Репортаж з малої батьківщини Олексія Навального
Будинок, що належав родичу Олексія Навального, і куди той приїздив ще дитиною на літо

Місцеві кажуть, що старшого покоління із родини Навальних у селі Нове Залісся вже не лишилося - хто помер, а хто й виїхав після початку повномасштабного вторгнення

У селі Нове Залісся, що в Бучанському районі на Київщині, майже не лишилося родичів російського опозиціонера Олексія Навального. Найстаріші і найближчі до нього за родинними зв'язками люди померли, а ті, хто лишилися, - не дуже й раді згадувати про відомого родича. Павлові ж Навальному, який був старостою села, його фамільні взаємини коштували посади, тож з села родина поїхала. Детальніше про те, чим Навальний пов'язаний з селом поблизу Києва, і у яку хату приїздив російський опозиціонер у дитинстві, читайте в репортажі Інформатора.

Переселенці Навальні та "кримські" будинки

Село Нове Залісся хоч і невелике, але напрочуд мальовниче. Кілька сотень хаток, збудованих наприкінці вісімдесятих вздовж траси, що єднає села довкола Бородянки, велика сільрада із видовищним шпилем, ніби взята із західноукраїнського містечка, низка крамниць. Назви вулиць раптово відсилають до Криму: "Феодосійська", "Керченська", "Перекопська", "Сімферопольська". Це тому, кажуть місцеві, що будиночки тут зводили кримчани після аварії на ЧАЕС 1986 року, спеціально для переселенців із Зони відчудження. Саме звідти, із "історичного" першого села Залісся, і походить родина батька Навального, Анатолія.

Будинки для переселенців у Новому Заліссі будували кримчани
Будинки для переселенців у Новому Заліссі будували кримчани

Сам Олексій Навальний не раз згадував про своє українське коріння, навіть казав, що є більше українцем, аніж росіянином "по корінню та генетиці". В юні роки щоліта навідував бабусю, яка жила під Чорнобилем, і його двоюрідна тітка, Наталя Іллівна, пригадувала, що племінник був "дуже сміливою та відповідальною дитиною". І бабуся політика, і сама тітка, яка, є ще й хрещеною брата Олексія Навального, Олега, переїхали жити до Нового Залісся. Рідний дядько, Василь, - загинув там само майже одразу після переселення: потрапив під поїзд.

Ще одним "родинним місцем" Навальних стало місто Переяслав на Київщині. Там живе інший дядько небіжчика, Іван, а також двоюрідна сестра Марина. Втім, туди, на відміну від Нового Залісся, Олексій Навальний не їздив. А от на "новій маленькій батьківщині" бував вже у дорослому віці - хоч і нечасто. Втім, зараз, кажуть місцеві, родичів Навального у селі майже не лишилося: ті, хто жив, або роз'їхалися хто куди, або померли.

Родинний зв'язок коштував старості посади

Найглибшу рану Новому Заліссю нанесла окупація напочатку 2022-го. Село знелюдніло: скільки достеменно жителів з півтора тисяч, що мешкали тут до початку повномасштабного вторгнення, лишилося наразі - сказати ніхто не може, але серед акуратних сільських садиб де-не-де видно і покинуті, і навіть згарища від пожеж дворічної давнини.

Трагедія спіткала і родину Навального. Просто на подвір'ї свого будинку від ворожої кулі загинув родич російського опозиціонера, Ілля Іванович Навальний. Його сусідка розповідала, що перед смертю той ходив на вулицю, щоб викурити цигарку - а враховуючи, що поряд із тілом знайшли паспорт небіжчика, селяни зробили висновок, що його стратили саме через відоме прізвище в документі. А от зараз померлого опозиціонера у селі згадують із пересторогою.

"Навальні у селі, звісно, є, але не факт, що вони - родичі. Ви ж розумієте, такого, щоб про смерть Навального тут багато говорили, немає", - сказала Інформатору продавчиня у невеликій сільській крамничці.

Втім, російські події тут все ж на слуху - щойно підходимо до кількох людей на вулиці з питанням про загиблого опозиціонера, чоловік пригадує, мовляв, так, Навальні у селі все ж живуть. Але показати, де саме їх шукати, відмовляється - не хоче "здавати" знайомих.

"Ви сьогодні вже не перший, зранку приїздили якісь польські журналісти. Тож про Навальних тут усі знають - в нього найближча рідня, що жила у селі, вже повмирала. А такі, далекі-далекі, може, лишилися. От його родичем є Павло Навальний, наш колишній староста, але він вже покинув свою посаду... Після того, що сталось (повернення опозиціонера до рф і його арешт 2021 року - Ред.) він побув пару місяців - і все", - розповіла Інформатору ще одна продавчиня у сільській крамниці.

Розбив шибку, щоб піти гуляти надвір

Втім, місцеві натякають, що посади Павлові коштували саме родинні зв'язки - мовляв, щойно стало відомо, що прізвище старости прямо пов'язане з російським політиком, хоч і опозиційним, - його кар'єру було завершено. Між тим, Інформатору показують і той самий будинок, у який в дитинстві приїздив Олексій Навальний - наразі, кажуть, тут проживають єдині прямі нащадки "саме тих" Навальних, проте, через дальні коліна.

Місцеві вказали на ошатну садибу, до якої, кажуть, маленьким приїздив з Москви Олексій Навальний
Місцеві вказали на ошатну садибу, до якої, кажуть, маленьким приїздив з Москви Олексій Навальний

"Будинок належить дядьку, Іванові Навальному - він помер, але у нього ще є діти і онуки, от саме вони і живуть у цьому будиночку", - каже один із співбесідників Інформатора, вказуючи на ошатну двоповерхову садибу на одній з вулиць.

Хоч у будиночку горить світло, наші спроби достукатись до господарів не дають результату: на гостей тут не чекають. Наші спроби розплутати гілля родинного дерева Навальних дають ще один результат - Іван Навальний, що володів будиночком, не був ані рідним дядьком політика (той мешкає у Переяславі і, кажуть, до села не приїздить), ані близьким родичем. Але будиночок - той самий, "аутентичний": колись, переказують місцеві напівжартома, як бабуся не випускала онука гуляти надвір, він навіть розбив одну з шибок у вітальні.

Мати опозиціонера каже: кілька днів тому він був "живим та здоровим"

Інформатор писав про те, що на загибель російського опозиціонера Олексія Навального відреагувала його мати, Людмила. Вона каже: ще напочатку тижня син був "живим та здоровим" - мали побачення у колонії. Причому з того часу пройшло лише кілька днів, побачення пройшло 12 лютого.

Тим часом Україна та Захід звинуватили у вбивстві Навального особисто володимира путіна. Такі заяви зробили президент Володимир Зеленський і очільник його Офісу Андрій Єрмак, відповідною була й тональність висловлювань з боку лідерів Латвії Едгара Рінкевича. Ім'я російського диктатора згадує у своєму виступі й президент США Джозеф Байден. Водночас речниця мзс рф Марія Захарова назвала такі звинувачення “самовикривальними”.

Видання CNN повідомляє, що Росія завербувала 15 000 громадян Непалу для участі у війні проти України. Це сталося після оголошення російським урядом вигідного пакету для іноземних бійців, який включав щомісячну оплату у 2 000 доларів та швидку процедуру отримання російського паспорта. Сергій Кузан обговорить, як непальські солдати можуть допомогти Росії у війні та наскільки це буде ефективно. Також будемо розглядати, чи вказують такі дії Росії на нову тактику залучення жителів найбідніших країн до конфліктів, і чи можна прорахувати їх мобілізаційний потенціал у цій сфері.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.