Загиблий російський опозиціонер має чимало родичів в Україні, через це й був "у контексті" ситуації в нашій країні чи не найкраще з усіх представників російського політичного істеблішменту
Російський опозиціонер Олексій Навальний мав чимало родинних зв'язків в Україні. Сам загиблий політик заявляв, що є "українцем по батьку". Більш того, раніше він постійно навідував бабусю, яка жила під Чорнобилем, а після аварії його родина роз'їхалась по всій Україні. Водночас, подібні зв'язки хоч і допомагали йому бути "в контексті" ситуації в нашій країні, але не дали поштовху до потрібної підтримки в російсько-українській війні - щонайменше, Крим він нам повертати не хотів.
Фактично, загибель російського опозиціонера Олексія Навального у російській в'язниці 16 лютого піднімає низку питань і перед українським суспільством. Чи був "ворог нашого ворога" одночасно й нашим другом - адже, попри всі виступи проти війни, він робив заяви, що дисонують із українським баченням ситуації. Так, Навальний не вважав за необхідне повертати Кримський півострів (в народ пішла фраза про те, що Крим, мовляв, "не бутерброд з ковбасою, щоб його туди-сюди повертати"). А коли Православна церква України отримувала Томос від Вселенського патріарха, опозиціонер прямо назвав ситуацію "розколом історичного масштабу", одночасно стверджуючи про вину у розірванні канонічних зв'язків між Києвом та москвою особисто президента путіна.
Та все ж Олексій Навальний був "у контексті" ситуації в Україні чи не найкраще з усього російського політичного істеблішменту. Чому так склалося, як саме опозиціонер трактував початок російського вторгнення в Україну з 2014 року і чому вважав, що російський та український народи майже ідентичні - читайте у матеріалі Інформатора.
Олексій Навальний мав українське коріння і цим пишався: на єдиному своєму ефірі у студії телеканалу "Інтер" політик зізнався, що є українцем по батьку. Ще й зробив реверанс - мовляв, є, "напевно, все ж більше українцем по якомусь своєму корінню та генетиці". Дійсно, батько Навального, Анатолій Іванович, народився у селі Залісся, що нині у Чорнобильській зоні відчудження. Загиблий тоді зізнався, що малим кожне літо проводив на батьковій батьківщині, втім, після аварії на ЧАЕС родину розпорошило по Україні.
Двоюрідна тітка Навального, Наталя Іллівна, пригадувала, що племінник приїздив до України щоліта, самого його характеризувала, як "дуже сміливу й відповідальну дитину". Власне, Чорнобиль та ріку Уж - один з притоків Прип'яті - згадував і сам політик, в одному з інтерв'ю поділившись спогадами про "високу скалу та ластівчині гнізда". Також ностальгував після виходу в ефір серіалу Чорнобиль від HBO: казав, що "мільйон разів" бував у Зоні відчудження вже після аварії, відвідував на травневі свята могили родичів.
Саме село Залісся було переселено у Бучанський район на Київщині, де мешканцям виділили землю і допомогли побудуватися. Так постало село Нове Залісся - саме тут мешкає частина родичів Навального. Таке саме прізвище носить навіть староста села, Павло Навальний - він доводиться політику троюрідним братом. Батька Олексія тут вже не пам'ятають - коли той завершив навчання у Київському війському училищі зв'язку, поїхав служити до однієї з підмосковних військових частин.
А у Переяславі Київської області мешкає дядько політика, Іван Навальний, а також його двоюрідна сестра Марина. У 2016 році вона навіть стала героїнею сюжету BBC про переселенців з Чорнобилю - показувала, у яких будинках Залісся мешкала її родина, а також бабуся, спільна в неї з російським опозиціонером.
На початках повномасштабного вторгнення рф в Україну село Нове Залісся було окуповане, і у ньому, так саме, як і у цілому Бучанському районі, загарбники проводили позасудові розстріли та показові страти. Тоді ж застрелили ще одного родича, мешканця села - Іллю Івановича Навального. Сусідка розповідала, що перед смертю той ходив на вулицю, щоб викурити цигарку - а враховуючи, що поряд із тілом знайшли паспорт небіжчика, дехто зробив висновок, що його стратили саме через відоме прізвище в документі.
Позиція Навального щодо вторгнення рф до України відома: "це несправедлива агресивна війна під безглуздими приводами". Її реальними причинами опозиціонер називав політичні та економічні негаразди всередині росії, прагнення диктатора путіна втримати владу за будь-яку ціну і особистісні психологічні моменти.
"(путін) одержимий своєю історичною спадщиною. Він хоче увійти в історію як цар-завойовник та збирач земель", - казав Навальний в одному з виступів.
Так саме однозначно політик реагував і на питання щодо кордонів України, назвавши їх непорушними, міжнародно визнаними з 1991 року. Казав, що, мовляв, усі кордони у світі та й викликають чиєсь незадоволення - а якщо починати їх переглядати, - світ порине у хаос. Втім, ці цитати взяті з виступів вже після початку повномасштабного вторгнення рф до України. До цього моменту позиція Навального, м'яко кажучи, коливалася.
"Крим є частиною Росії де-факто... хоч і був захоплений з обурливим порушенням усіх міжнародних норм. Крим - це бутерброд з ковбасою, чи що, щоб його туди-сюди повертати?.. З точки зору політики й відновлення справедливості, те, що потрібно зробити зараз у Криму, це провести нормальний референдум. Не такий, як був, а нормальний", - відповів політик на питання "чий Крим?" одному з російських видань.
Також цікавою була позиція небіжчика щодо спорідненості українського та російського народів. Їх він, власне, називав "практично одним народом", а у одному з виступів досить нервово відреагував на означення "українська нація" - мовляв, не збирається доводити, що її не існує: "та заради Бога! Нехай вона існує - і все прекрасно", - кинув тоді Навальний. Також дискусійною була позиція політика з приводу формування в Україні власної Помісної православної церкви.
"Сьогодні відбудеться подія історичного масштабу. Розкол. Собор у Києві завершить створення Помісної церкви в Україні. РПЦ втратить до половини "живих" парафій. Те, що створювалося сотні років, було зруйноване путіним і його ідіотами за чотири роки. путін — ворог "русского мира", - написав Навальний у своєму Twitter (зараз соцмережа "Х"), коментуючи Об'єднавчий собор у Києві.
Варто зазначити, що більшість з тез, які українське суспільство вважає, м'яко кажучи, дискусійними (а радше - неприйнятними), що були висловлені Олексієм Навальним, дивним чином збігаються з тезами російської пропаганди. Втім, вони навряд чи були спеціально артикульовані у лінії на підтримку активності пропутінських медіа та його історичних експериментів - радше, були вираженням загальних шовіністичних настроїв, що панували у росії. Тож, не зважаючи на ці вислови, Навальний все ж був людиною, не чужою для України, навіть більше - розумів її чи не найбільше з усіх представників політичного класу у рф.
Нагадаємо, російські тюремники назвали причиною смерті російського політика Олексія Навального тромб, який відірвався під час прогулянки. Після цього опозиціонерові стало зле. Його намагалися відкачати, але нічого не вийшло, стверджують у федеральній службі виконанні покарань рф.
Президент України Володимир Зеленський прокоментував новину про смерть Навального: він вважає, що до цього причетний путін. Так, український лідер зазначив, що політик помер "так, як і тисячі інших закатованих", і додав, що путіну все одно, хто загине, "аби він зберіг свої позиції - і саме тому він не має зберегти нічого".
Нагадаємо: У відеоматеріалі від Інформатора - важке питання: що треба зробити, щоб росіяни нарешті почули. Гість - Михайло Орєшніков, колишній громадянин Росії, розповість нам про те, як ефективно спілкуватися з росіянами, враховуючи їхнє специфічне сприйняття. Мова йде про так звану «мову вибухів», яка має свої особливості в контексті російського суспільства. Також Михайло розкриє деталі асамблеї відродження, де різні національності об'єднуються для захисту своїх прав у межах Росії. Приєднуйтеся до перегляду - обіцяє бути цікаво!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.