Роботодавцям посилять відповідальність за затримку зарплати - подробиці законопроєкту

Відповідний законопроєкт надає найманим робітникам важелі вливу на роботодавців, якщо ті регулярно затримують виплати заробітної плати

Затримки заробітньої плати
Верховна Рада може посилити відповідальність роботодавців за затримки з виплатою зарплати

В Україні роботодавців можуть зобов’язати платити пеню працівнику. Це стосується затримки виплати зарплати на більш ніж 15 днів. До повномасштабного російського вторгнення, станом на 1 лютого 2022 року, заборгованість з виплати заробітної плати 129,5 тисячі працівників активних підприємств становила 3,1 мільярда гривень. 

Про це йдеться в законопроєкті № 9510, зареєстрованому у Верховній раді 19 липня. Розмір виплати пені працівникові пропонується визначати за умовами трудового або колективного договору, але не менше облікової ставки Національного банку України (НБУ) в розрахунку на рік за кожен день затримки.
 
Також пропонується надати право працівнику тимчасово припинити виконання роботи у разі затримки виплати заробітної плати на строк більше ніж 15 календарних днів. Законопроєктом передбачається виплата працівнику компенсації у разі неплатоспроможності роботодавця.
 
При цьому період, за який виплачено компенсацію, планується обліковувати в Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування як період, за який сплачено ЄСВ.
 
До повномасштабної війни, станом на 1 лютого 2022 року, заборгованість з виплати заробітної плати 129,5 тисячі працівників активних підприємств становила 3,1 мільярда гривень, в тому числі 1,3 мільярда гривень на державних та 165,9 мільйона гривень – на комунальних підприємствах.

"Внаслідок завданого російською агресією величезного удару економіці України чимало підприємств були змушені припинити або скоротити свою діяльність, що призводить до подальшого порушення строків виплати заробітної плати та не сприяє виплаті працівникам раніше утвореної зарплатної заборгованості, отже генерує її зростання", - йдеться у пояснювальній записці.

Народна депутатка Ніна Южаніна нагадала, що статтею 10 закону України 2136 від 15.03.2022 р. "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" передбачено звільнення роботодавця від відповідальності за порушення зобов’язання щодо строків оплати праці, якщо він доведе, що це порушення сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили. Водночас це не звільняє роботодавця від обов’язку виплати заробітної плати. А в  разі неможливості своєчасної виплати зарплати внаслідок ведення бойових дій строк виплати може бути відтермінований до моменту відновлення діяльності підприємства.

Понад 1,4 тисячі комунальних підприємств збанкрутували в Україні за 10 років

Понад 1,4 тисячі комунальних підприємств збанкрутували в Україні протягом 10 років. Ріст банкрутства КП спостерігався з року в рік, а 2021-й став рекордним — тоді ліквідували 378 комунальних підприємств. Про це свідчать дані Opendatabot. Найчастіше неплатоспроможні КП закривалися на Дніпропетровщині, Київщині, Львівщині, Харківщині та Одещині. На перше місце за кількістю банкрутств виходять Дніпро, Кривий Ріг, Херсон, Харків та Львів. Багато КП уникали судових процедур банкрутства та санації, користуючись можливістю "самоліквідуватися" — через це кредитори не встигали відреагувати та звернутись до суду для стягнення заборгованості

Раніше ми писали, чи повинні роботодавці дотримуватися нових правил військового обліку. Крім того, на українців чекає нова пенсійна реформа, скільки прийдеться платити роботодавцям.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube