Робити таке у мирний час - помилка, а під час війни - злочин: економіст розкритикував ініціативу Гетманцева

На думку Олексія Куща, великі торгівельні мережі за допомогою фіскального блокування посилок хочуть монополізувати потік імпортних товарів та суттєво збільшити ціну на них для населення

Народний депутат Данило Гетманцев та економіст Олексій Кущ
Народний депутат Данило Гетманцев та економіст Олексій Кущ

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев ("Слуга народу") вніс до Верховної Ради два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість (ПДВ) та митом поштових відправлень в Україну. Українці вже створили петицію проти цієї ініціативи. А відомий економіст Олексій Кущ докладно пояснив, чому податкові ідеї Гетманцева є надзвичайно шкідливими для України, особливо під час війни. 

“Під час війни, особливої ваги набуває ефективне функціонування горизонтальних суспільних зв'язків, які варто розглядати як елемент соціальної солідарності, взаємопідтримки та без перебільшення - виживання у вкрай важких умовах. Крім того, будь-які елементи оптимізації вартості предметів широкого вжитку для звичайного населення, через їз купівлю на електронних торгівельних майданчиках чи у спеціальних соціальних мережах, сприяють посиленню резистентності суспільства до важких викликів війни”, - зазначив Олексій Кущ.

На думку економіста, в таких умовах держава має максимально сприяти таким транзакціям, спрощувати їх та дерегульовувати. Передовсім у фінансовому секторі (транзакції між картками фізичних осіб) та у сегменті логістики (максимальне сприяння поштовим відправленням, тощо). Замість цього чиновники посилюють фінансовий моніторинг, а також запроваджують більш жорсткий формат оподаткування посилок. 

“Проштовхується відвертий лобізм великих торгівельних мереж, які за допомогою фіскального блокування посилок хочуть монополізувати потік імпортних товарів та суттєво збільшити ціну на них для населення. Але чи збільшать такі мережі податкові відрахування до державного бюджету? Сумнівно, враховуючи їх практики з податкової оптимізації. Це по суті штучне створення в Україні "культа перекупа", коли замість того, аби купувати товари напряму у виробника, українці будуть купувати у торговельного посередника у 2-3 рази дорожче. В тому числі, купувати дорожче необхідне спорядження для фронту чи обладнання для енергостійкості”, - зазначив Олексій Кущ.

Економіст нагадав, що значна частина необхідного спорядження для військових купується на міжнародних торговельних майданчиках волонтерами, друзями та рідними військових, а також самими бійцями. Це можуть бути комплектуючі для дронів, елементи спорядження, засоби тактичної медицини, тощо. 

“Цей потік спорядження на фронт формується за рахунок мільйонів надісланих в Україну поштових відправлень, які тепер планують оподатковувати. І таке оподаткування рівнозначне оподаткуванню зусиль українців на підтримку фронту”, - пише Олексій Кущ. 

Економіст навів статистику: 

  • В Україні з 73,5 млн посилок, що надійшли в Україну у 2024 році,
  • 99% - це посилки вартістю нижче 150 євро, тобто визначеного на цей час неоподаткованого ліміту.
  • Середня вартість однієї посилки – 800 грн, на загальну вартість у 59 млрд грн.
  • А на 1% посилок (601 тис) припадає 61,6 млрд грн вартості.
  • Тобто середня вартість такої посилки складає 102 тис. грн. Саме такі посилки і мають оподатковуватись, як це відбувається і зараз (10% мита плюс 20% ПДВ).

“То ж навіщо оподатковувати посилки вартістю менше 150 євро? Яка буде вартість адміністрування такого оподаткування? Чи не буде тут як в історії про гоління свині: верещання багато, а шерсті катма? Чи не стоїть тут зовсім інша ціль - заблокувати за допомогою фіскальних механізмів активність українців щодо самозабезпечення власних потреб у товарах за допомогою масових цифрових майданчиків? І "загнати" українців в гіпермаркети, де їх власники, а не держава і знімуть свій профіт, а держава так нічого і не отримує. Робити таке у мирний час - помилка. А під час війни - злочин”, написав Олексій Кущ.

Гетманцев зареєстрував два законопроєкти про податок на посилки для українців: що вони передбачають

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев ("Слуга народу") вніс до Верховної Ради два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість (ПДВ) та митом поштових відправлень в Україну. 22 січня їх тексти були опубліковані на сайті Верховної Ради.

Окрім Гетманцева, серед співавторів проєктів законів №12429 та №12430 – низка інших депутатів, у тому числі Максим Бужанський, Мар’яна Безугла, Ірина Кормишкіна, повідомляється на сайті Верховної Ради. 

Законопроєктом №12429 про внесення змін до Податкового кодексу пропонується скасувати норму про звільнення від оподаткування ввезення в Україну товарів вартістю до 150 євро. Таким чином, всі товари у міжнародних експрес-відправленнях оподатковуватимуть ПДВ за ставкою 20%, незалежно від їх вартості. 

Єдиний виняток – товари вартістю до 45 євро, які фізична особа відправляє іншій фізичній особі в Україні. При цьому такі товари мають надсилатись відправником одержувачу без будь-якої оплати, призначатись для особистого чи сімейного використання одержувачем, а їх характеристики і кількість не повинні вказувати на те, що вони ввозяться з будь-якою комерційною метою. Як визначатимуть наявність або відсутність такої "комерційної мети" митні органи, у законопроєкті не уточнюється.

При цьому низку товарів заборонять пересилати без сплати податків навіть у посилках між фізичними особами вартістю до 45 євро, це:  

  • підакцизні товари;
  • парфуми в обсязі більше 50 грам, або туалетну воду в обсязі більше 0,25 літра або вісім унцій;
  • каву в обсязі більше 500 грам, або кавові екстракти і есенції в обсязі більше 200 грам;
  • чай в обсязі більше 100 грам, або чайні екстракти та есенції в обсязі більше 40 грам.

Тобто, якщо обсяг цих товарів перевищуватиме ліміт, навіть з приватної посилки вартістю до 45 євро отримувачу доведеться сплатити 20% ПДВ.

Законопроєктом про внесення змін до Податкового кодексу також пропонується визначити нове поняття – "дистанційний продаж товарів". Під це визначення підпадатимуть не лише онлайн-магазини та маркетплейси, а і онлайн-платформи для продажу речей фізичними особами, у тому числі вживаних, на кшталт eBay чи OLX. Щоб отримати можливість працювати в Україні усі такі платформи мають зареєструватися у якості ПДВ, стягувати податок з покупців напряму та перераховувати ці кошти до держбюджету. При цьому всі дані про посилку та її отримувача мають збирати та зберігати протягом 10 років.

Крім того, товари у міжнародних відправленнях вартістю понад 150 євро оподатковуватимуться митом за ставкою 10%, свідчить проєкт змін до Митного кодексу. Наразі мито стягується лише з частини вартості товару, яка перевищує цей поріг.

Проти цієї ідеї Гетманцева створена петиція з вимогою не підвищувати податок на закордонні посилки. Автори петиції вважають, що наповнення державного бюджету має відбуватися насамперед через посилення боротьби з корупцією та ефективне виявлення корупціонерів, викриття сірих схем, а не через додаткове податкове навантаження на простих громадян, які й так перебувають у скрутному фінансовому становищі через війну

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube