В "Укренерго" заявляють, що борги "Енергоатома" ставлять під ризик проходження опалювального сезону
Борги ДП "Енергоатом", який виробляє найбільше електроенергії в Україні, ставлять під серйозний ризик осінньо-зимовий сезон 2023-24 років. В "Укренерго" заявили, що від розрахунків цього підприємства на енергоринку залежить проходження опалювального сезону, адже різні учасники ринку заборгували понад 60 мільйонів гривень, а "Енергоатом" - найбільше. В "Енергоатомі" звинувачення заперечили, заявивши, що всі необхідні проплати було здійснено.
Керівництво "Енергоатому" назвало власні розрахункові числа. Тут кажуть, що перерахували кошти ДП "Гарантований покупець" та НЕК "Укренерго", а також розраховуються за послугу ПСО.
"Поширена Укренерго інформація, що борги Енергоатома можуть зірвати підготовку та проходження осінньо-зимового сезону 2023-2024 років не відповідає реальному стану справ. За 8 місяців поточного року виробництво електроенергії вітчизняними АЕС у загальній енергосистемі становить 46,5%. Незважаючи на низку складнощів, зокрема незбалансованість ПСО, окупацію та відключення Запорізької АЕС, Енергоатом, на відміну від інших енергокомпаній, перераховує кошти ДП "Гарантований покупець" та НЕК "Укренерго", а також розраховується за послугу ПСО", - заявляють у підприємстві.
За інформацію керівництва компанії, 2023 року "Енергоатомом" було сплачено ДП "Гарантований покупець" 9,1 млрд грн – це 100% прогнозної вартості послуги ПСО за цей місяць. А ще - авансовий платіж за послугу ПСО у жовтні 2023-го в сумі майже 1,2 млрд грн. Крім того, НАЕК погасила частину заборгованості, накопиченої у попередніх періодах, сплативши ще майже 2,1 млрд гривень. Також у вересні ДП «НАЕК «Енергоатом» сплатило 1,2 млрд грн за 3 місяці НЕК "Укренерго" за послугу диспетчеризації. Загалом з початку 2023 року Енергоатом сплатив "Укренерго" за послугу з диспетчерського керування понад 4 млрд гривень.
"Водночас постійне збільшення тарифів «Укренерго» на власні послуги з диспетчеризації та транспортування електроенергії мережами призводить до значного дисбалансу, перерозподілу коштів на користь Укренерго і формування великої заборгованості на енергоринку. Адже частина коштів, що отримує енергоринок внаслідок підвищення урядом тарифів для населення починаючи з 1 червня 2023 р., йде Укренерго, яке також домоглося підвищення тарифів на "диспетчеризацію" і послуги передачі", - закидає "Енергоатом" опонентам.
Тут заспокоюють, що, як і в минулі роки, зроблять усе можливе для успішного проходження опалювального сезону. Частину, а саме 39% виробленої електроенергії, буде спрямовано на повне забезпечення потреб населення, запевняють в "Енергоатомі".
Напередодні голова правління НЕК "Укренерго" Володимир Кудрицький заявив, що усі учасники ринку винні його компанії понад 60 млрд грн. Водночас "Укренерго" завинило меншу суму - близько 50 млрд грн.
"За рахунок того, що ми, залучаючи гранти та фінансову підтримку від міжнародних донорів, були здатні певні свої борги по суті рефінансувати, використавши кредитні грантові ресурси, щоб розрахуватись трохи по своїх боргах, але нам все ще боргують 60 млрд", - сказав він.
Він зауважив, що в "Енергоатомі" є плани почати нарешті повною мірою розраховуватись по тих компенсаціях, які мають здійснювати в рамках ПСО по населенню. І це повинно зупинити нарощування боргів на ринку в різних сегментах. Наприклад, в таких як тариф на передачу за транспортування електроенергії.
До слова, "Енергоатом" виробляє майже 70% усього ринку. Деякі експерти кажуть, що Кабмін може докапіталізувати "Енергоатом" або ж дозволити компанії випустити облігації. Це було б рішенням для того, щоб погасити заборгованість до початку опалювального сезону. Адже через великі борги можуть збанкрутіти інші підприємства галузі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.