Річниця захоплення кораблів у Чорному морі: чому в міжнародних документах Україна досі - Радянський Союз

Читать на русском

«Братські» радянські закони для сучасної України

Читать на русском
Річниця захоплення кораблів у Чорному морі: чому в міжнародних документах Україна досі - Радянський Союз

«Братські» радянські закони для сучасної України

Чотири роки тому, 25 листопада 2018 року, росіяни у Чорному морі захопили малі українські броньовані артилерійські катери (МБАК) «Бердянськ» та «Нікополь», а також рейдовий буксир «Яни Капу». Екіпажі - 24 моряки - були захоплені в полон. Восени 2019 року додому повернулися українські моряки, а кораблі були передані у розграбованому стані. 

У Росії проти українських моряків досі ведуться кримінальні розслідування, а завершення міжнародного судового процесу очікується лише 2022 року. Як змінилася ситуація з морським правом після захоплення українських моряків у своїх же водах, розбирався Інформатор

Обмін вербальними нотами 

Ситуацію, коли 2 українські катери і буксир намагалися пройти Керченською протокою, але були атаковані і захоплені силами РФ, розглядає міжнародний морський трибунал. Україна історію із захопленням суден та взяттям моряків у полон називає черговим актом агресії з боку Росії, тільки вже не на суші, а у Чорному морі. Росія називає подію «Керченським інцидентом». Як би там не було, але наслідком цього «інциденту» стало те, що 24 українські моряки провели в полоні країни-агресора майже рік. 

 

Річниця захоплення кораблів у Чорному морі: чому в міжнародних документах Україна досі - Радянський Союз 1

«Я домовився не на якихось умовах, а просто  телефоном про повернення наших моряків та наших катерів. Я нічого ніде не підписував і нічого не обіцяв. Але мені здавалося і нам усім здається. Не просто здається, ми знаємо, що ми маємо рацію в цій ситуації. Тому наші хлопці мали повернутися. І я вдячний усім, хто це зробив. От і все. Жодних умов немає. Щодо наших людей, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях. Ми говоритимемо у Нормандському форматі. Я дуже хочу вирішити це питання, щоб ми справді отримали одразу всіх», - сказав президент України Володимир Зеленський в Очакові, коли в Україну на буксирі доставили захоплені раніше росіянами військові кораблі «Бердянськ», «Нікополь» та «Яни Капу». 

Президент, можливо, й домовився «про все», але перед цим неабияку роботу проробили представники міністерства закордонних справ України, тактовно відповідаючи на абсолютно безпідставні вербальні ноти з боку Російської Федерації. Обмін вербальними нотами має на увазі ввічливе дипломатичне спілкування між урядами. І треба віддати належне українському МЗС: потрібні слова були підібрані у відповідь на відсилання Росії до радянських законів. 

 

Річниця захоплення кораблів у Чорному морі: чому в міжнародних документах Україна досі - Радянський Союз 2

Наприклад, Міжнародний морський трибунал зажадав у Росії повернути українські кораблі і, що важливіше, українських моряків. Що зробила Російська Федерація? Послалася на Конвенцію Організації Об'єднаних Націй з морського права від 1982 року, коли незалежної України ще не було. І незважаючи на те, що документ набрав законної сили вже 1999 року, під ним все одно стоїть підпис Української РСР, не України. 

 

Річниця захоплення кораблів у Чорному морі: чому в міжнародних документах Україна досі - Радянський Союз 3

Коли ж Україна своєю вербальною нотою вмочила Росію у невідповідність чинному законодавству, країна-агресор знову послалася. Але тільки вже на «Договір між Україною та Російською Федерацією про співпрацю у використанні Азовського моря та Керченської протоки». І ось у цьому Договорі, ратифікованому 2004 року, вже є поділ між країнами пострадянського простору. Але 17 років тому держави поділилися морем «порівну». 

 

Річниця захоплення кораблів у Чорному морі: чому в міжнародних документах Україна досі - Радянський Союз 4

«Братські» радянські закони для сучасної України

Незважаючи на те, що Україна вже 30 років є незалежною державою, деякі (кількість справді дуже складно підрахувати) закони, якими керується сучасна країна, – радянські. І найчастіше в цьому немає нічого страшного. Наприклад, Конвенція про територіальне море та прилеглу зону датована 1958 роком. І, за ідеєю, всі цивілізовані налаштовані на мир країни повинні трактувати її досить однозначно. Наголошу, цивілізовані країни, не Росія.  

«За стандартним міжнародним правом, територіальними водами є шматок води, який знаходиться за 12 морських миль від узбережжя. Через те, що острів Тузла належить Україні, до 2003 року кордон у Керченській протоці проходив десь між островом Тузла та російським півостровом Тамань. А судноплавний фарватер був відповідно на захід від острова, між Тузлою та Кримом. Слово «десь» тут використано не випадково, бо чітко домовитися, де саме проходить кордон у Керченській протоці та Азовському морі, Україна та РФ – не змогли», – коментує військовий волонтер та експерт Юрій Руденко

І хоч формулювання «Конвенція про територіальне море та прилеглу зону» досить розпливчасті, вони цілком застосовні до країн за будь-яких трансформацій водних кордонів. 

 

Річниця захоплення кораблів у Чорному морі: чому в міжнародних документах Україна досі - Радянський Союз 5

По суті, у своїх вербальних нотах Російська Федерація розписується в тому, що визнає міжнародні закони і, найголовніше, міжнародні кордони. Відповідно, незаконно анексований Крим - це все ж таки Україна. 

«РФ «сильно» заявляє, що Крим – це шматок РФ, і (маємо визнати) контролює вихід з Азовського моря до Чорного. Але той, хто хоче возити товари морем, має дружити з цивілізованим світом. Цей цивілізований світ визнає Крим частиною України. За іронією долі, щоб возити свій скарб за кордон і навіть щоб забезпечувати свій контингент у Сирії... РФ у питаннях приналежності Криму до світової спільноти має погоджуватися», - резюмує Юрій Руденко. 

Проте абсурдність і нелогічність власних заяв і дій не бентежить Росію. У «дивовижній» країні українські моряки, які пливли українським морем на українських кораблях, досі фігуранти кримінальної справи. І те, що Міжнародний трибунал з морського права у Гамбурзі 25 травня зобов'язав Росію негайно звільнити військові кораблі та повернути їх під контроль України, мабуть, Росію особливо не турбує. У свою чергу Україна цілком обґрунтовано вимагає покарати країну-агресора за всією суворістю міжнародних законів. 11 та 12 жовтня цього року у Гаазі відбулися дебати у справі українських моряків. 

«Сама кримінальна справа проти моряків у Росії не закрита. Вочевидь, до ухвалення підсумкового рішення Міжнародним трибуналом ООН з морського права, якихось змін у статусі цієї справи очікувати не варто», – написав Полозов у ​​Фейсбуці у річницю захоплення моряків.

Нагадаємо, 25 листопада 2018 року Росія звинуватила 24 українських моряків у незаконному перетині російського кордону.

 

Річниця захоплення кораблів у Чорному морі: чому в міжнародних документах Україна досі - Радянський Союз 6

Складається враження, що одночасно з незаконною анексією Криму та окупацією частини Донбасу Росія забула, що такої країни, як Радянський Союз, вже давно немає на мапі світу. А Україні залишається лише чекати завершення судового процесу у міжнародному суді у 2022 році.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі  Інформатор Live . Підписатися на канал у Viber можна тут

 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.