"Раптова смерть" Навального – справа рук путіна: чи будуть наслідки для Кремля

Читать на русском

У росії змінилися версія щодо причини смерті, але такі кроки виглядають зухвалими та брутальними

Читать на русском
Смерть Олексія Навального
Чи матиме наслідки смерть Олексія Навального для Кремл. Колаж: Інформатор

У росії змінилися версія щодо причини смерті, але такі кроки виглядають зухвалими та брутальними

Російський опозиційний політик та блогер Олексій Навальний помер у колонії “Полярний вовк” у селищі Харп 16 лютого. Російські державні медіа писали, що причиною смерті став відірваний тромб. Втім, згодом представники установи, де він відбував свій термін, повідомили його матері нову причину – “синдром раптової смерті”. 

Подібна зміна свідчить про те, що Кремль і особисто сам диктатор володимир путін перестали боятися реакції суспільства. Але чи можливі насправді якісь наслідки для російської влади через смерть Навального? Інформатор розібрався у питанні.

Синдром раптової смерті 

Олексій Навальний помер після прогулянки, під час якої йому раптово стало погано. Державне російське видання RT майже одразу ж заявило, що причина смерті – тромб. Ми вже писали, що такий діагноз легко підробити, а виглядає він, м’яко кажучи, сумнівним. Але вже наступного директор Фонду боротьби з корупцією Іван Жданов сказав, що представник колонії повідомив матері Навального нову причину – синдром раптової смерті. Водночас прессекретарка Навального Кіра Ярмиш однознано заявила, що опозиціонера було вбито, і в ефірі телеканалу “Дождь” повідомила, що офіційної причини досі не озвучено.

Взагалі цей діагноз називають ще “синдромом раптовою дитячої смерті”, адже його встановлюють, коли дитина віком до одного року раптової помирає без попередніх ознак та причин. Зазвичай це відбувається уві сні. Водночас анастезіолог-реаніматолог Олександр Полупан, який лікував Навального після отруєння “Новачком”, припустив, що йдеться про раптову серцеву смерть. Він зауважив, цей діагноз суперечить первісній версії ФСВП. Там спочатку казали, що політику стало погано під час прогулянки і він втратив свідомість, але при раптовій серцевій смерті людина втрачає свідомість без попередніх ознак – це відбувається моментальнр і погіршення самопочуття до цього немає. Зазвичай такий діагноз ставлять, коли під час розтину тіла не виявляють інших причин. Водночас Полупан припустив, що до раптової серцевої смерті могло призвести отруєння Навального “Новачком”, але така версія, за його словами, є спекулятивною.

Тіло опозиціонера також досі відмовляються видавати його матері, а певний час про його місцезнаходження ніхто не міг дізнатися. Втім видання “Нова газета Європа” з посиланням на власні джерела написала, що тіло знаходиться у морзі окружної клінічної лікарні Салехарда. 17 лютого журналісти припускали, що там чекають спеціалістів з Москви, а ввечері того ж дня стало відомо, що в аеропорту Салехарду приземлилися два борти поза розкладом. Перший джет зустріли співробітники Слідчого комітету, а другий прилетів приблизно за півтори години. Саме на ньому могли бути експерти, які мають провести розтин.

Втім, журналісти також написали про те, що співробітник салехардської станції швидкої допомоги розповів їм про синці на тілі Навального, які були виявлені. Сам він їх не бачив, але описав зі слів свідків.

“Такі ушкодження, як їх описували ті, хто бачив, з'являються від судом. Людина б'ється в конвульсіях, її намагаються втримати, от синці і з'являються. А ще казали, що на грудях у нього теж синець є. Але такий, що виникає у зв'язку з непрямим масажем серця. Тобто реанімувати його таки намагалися, і помер він, швидше за все, від зупинки серця. Але чому сталася ця зупинка, поки ніхто нічого не каже”, – казав співбесідник видання.

Чому путін вбив Навального

“Раптова” смерть Навального не виглядає такою ще й за однієї причини. Журналісти німецької газети Bild заявили, що, за їхньою інформацією, опозиційного політика могли обміняти і вже тривали переговори стосовно цього процесу. В них брали участь Росія, США та Німеччина. Кажуть, що путін хотів отримати за нього агента Вадима Красикова, який сидить у німецькій в'язниці. Але видання видання раніше, що для обміну на Красикова нещодавно в аеропорту Пулково затримали німця, який при собі мав цукерки з каннабісом. 

Німецький любитель солодощів з наркотиками у жодного разі не йде у порівняння з головним російським опозиційним політиком. Принаймні, яким він був у публічному полі. А путін, ймовірно, не дуже хотів відпускати свого ворога на волю, тож вирішив занизити ставки, певним чином “взявши у полон” громадянина країни, в якій, у свою чергу, “сидить” громадянин його країни. Німецька влада, звичайно, могла б ще подумати, за кого саме віддавати російського агента Красикова, але куди “зручніше”, коли вибору немає.

Для володимира путіна після невдалої спроби отруєння Навального хімічною зброєю “Новачок”, гучних розслідувань про корупцію у верхівці російської влади, після яких доводилося зайвий раз виганяти на вулиці ОМОНівців, щоб ті знову розганяли натовпи по домівках, відправлення Навального за ґрати кудись подалі (колонія в Харпі знаходиться аж на півночі Західного Сибіру) було, так би мовити, “звичайним рішенням”. Його вдалося певним чином змусити “замовкнути”, а суспільство, яке “гаряче підтримувало” опозиційного політика, згодом певним чином заспокоїлося, хоча заклики до масових протестів зі сторони соратників Навального лунали неодноразово. 

Тож свого “головного ворога” володимир путін вирішив репресувати, коли боявся, адже його діяльність приносила певні результати всередині самої росії (у вигляді хоча б тих самих протестів та зростання кількості “незгодних), а на Заході зростала підтримка Навального, який став в очах політиків жертвою кремлівського режиму. В ув’язненні опозиціонер пробув три роки, але жодних наслідків з боку американців для себе та свого режиму путін не відчув, а обіцяні “жорсткі заходи” з боку США так і не настали, якщо не вважати отриманий “Оскар” за документальний фільм під назвою “Навальний” про діяльність опозиційного політика. Крім того, конфронтація між росією та США постійно загострюється, зокрема, на тлі повномасштабного вторгнення в Україну. А смерть Навального у колонії, за яку особисто Джо Байден погрожував “жахливими наслідками” ще у 2021-му році, тепер для путіна не виглядала такою, яка могла б ще більше погіршити відносини з американцями і змусити їх до якихось “біль рішучих” дій.

Подібний аналіз міг бути результативним – путін дійсно вирішив вбити Навального, а публіці без жодного побоювання тепер це подають під зухвалим “синдромом раптової смерті”. Джо Байден вже прокоментував, що обіцяни ним “жорсткі наслідки” вже настали, адже США допомагає Україні боротися з російською армією. А смерть Олексія Навального ситуацію особливо не змінить, за винятком того, що його вбивство путінським режимом може підштовхнути американську владу до позитивних рішень стосовно допомоги Україні у війні.

Смерть Олексія Навального

Про смерть російського опозиційного політика та блогера Олексія Навального у тюрмі “Полярний вовк” стало відомо у п’ятницю, 16 лютого, стало відомо. Першою версію російських ЗМІ був відірваний тромб. Писали, що після прогулянки у нього погіршилося самопочуття і він втратив свідомість. Смерть настала о 14:17.

Згодом заявили, що тіло Навального зникло з моргу російського міста Салехарда. Туди його мали б доставити з виправної колонії №3. У це місце прибули адвокат і мати опозиційного політика. Проте, у морзі Салехарда заявили, що тіла загиблого Олексія Навального у них немає. Натомість представники колонії заявили найближчій родичці опозиціонера — його матері, що він помер від "синдрому раптової смерті", а не тромбу.

Пізніше в росії почалися поодинокі пікети та "акції протесту" у різний спосіб проти чинної російської влади, яку звинувачують у смерті російського опозиціонера Олексія Навального. На мітинги вийшли люди і в інших країнах, зокрема, у Німеччині, Латвії, Естонії, Вірменії, Грузії.

Згодом і президент США Джо Байден відреагував на смерть Навального. За його словами, відповідальність за це несе особисто російський диктатор володимир путін. Водночас померлого він похвалив, заявивши, що той буцімто “хоробро боровся з корупцією та жорстокістю”.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.