Рада ухвалила "деколонізаційний закон". У суперечці про пам'ятники Пушкіну та Булгакову поставили крапку

Закон ще має підписати глава держави

Деколонізація
В Україні заборонять географічні назви, пов'язані з росією, парламент ухвалив закон

Верховна рада внесла зміни до закону "Про географічні назви" щодо деколонізації топонімії та впорядкування використання географічних назв у населених пунктах України № 7253. За відповідні зміни проголосували 248 депутатів. Він забороняє присвоювати географічним об’єктам в Україні назви, що звеличують, увіковічують, пропагують або символізують державу-окупанта рф.

Як пише Uchoose.info, закон ставить крапку в багаторічних дискусіях. Вулиці та пам'ятники Пушкіну чи Булгакову мають зникнути. Натомість заборона не поширюється на тих росіян, які не заплямували себе служінням Кремлю. Такими постатями є, наприклад, Андрій Сахаров і Валерія Новодворська. Одна з ініціаторок закону пояснює, що він спрямований на деколонізацію топоніміки. Документ визнає злочинною і засуджує російську імперську політику, забороняє її пропаганду та символи, визначає, що належить до цих символів, хто, як і в які строки видаляє їх з публічного простору, Спільні назви вулиць та населених пунктів, пам’ятники, однакові традиції для неї – аргумент на користь тези, яка лежить в основі нинішньої агресії: "Українці – один народ із росіянами".

"Наші Герої гинуть за вільне від росії теперішнє і майбутнє, а тим часом вулиці, проспекти чи алеї у їхньому місті чи містечку носять ім‘я якогось діяча російської культури, російського військового. Це абсурд", - наголосила народна депутатка Ірина Констанкевич. 

Що саме підпадає під деколонізацію

Йдеться про символіку росії у всіх її історичних формах. Законом визначено перелік історичних форм існування росії: Російське царство (Московське царство), Російська імперія, Російська республіка, Російська держава, Російська Соціалістична Федеративна Радянська Республіка, Російська Радянська Федеративна Соціалістична Республіка, Союз Радянських Соціалістичних Республік, Російська Федерація. Особи, що обіймали керівні посади в органах влади і управління, політичних організаціях, партіях, збройних формуваннях росії, територіальних утвореннях, адміністративно-територіальних одиницях, у тому числі невизнаних, що створювалися під час реалізації російської імперської політики на окупованих, анексованих чи в інший спосіб зайнятих росією, (у всіх її історичних формах) і брали участь або сприяли реалізації російської імперської політики, працівники радянських органів державної безпеки всіх рівнів.

Символами російської імперської політики визнаються:

  • будь-яке зображення державних прапорів, гербів та інших символів, пов’язаних з росією;
  • гімни чи їх фрагменти;
  • зображення, пам’ятники, пам’ятні знаки, написи, присвячені російським імперським діячам;
  • зображення, пам’ятники, пам’ятні знаки, написи, присвячені особам, які публічно, у тому числі в медіа, у літературних та інших мистецьких творах, підтримували, глорифікували або виправдовували російську імперську політику, закликали до русифікації чи українофобії;
  • зображення, пам’ятники, пам’ятні знаки, написи, присвячені подіям, пов’язаним зі здійсненням російської імперської політики;
  • зображення гасел, цитат російських імперських діячів та тих, хто публічно, у тому числі в медіа, у літературних та інших мистецьких творах, підтримували, глорифікували або виправдовували російську імперську політику, закликали до русифікації чи українофобії;
  • зображення, написи, пов’язані з глорифікацією і виправданням російської імперської політики;
  • топоніміка (назви міст та сіл, вулиць тощо), назви юридичних осіб на території України, яким присвоєні: імена або псевдоніми російських імперських діячів та пропагандистів; назви подій, пов’язаних із реалізацією російської імперської політики; назви російських міст та інших географічних, історичних та культурних об’єктів російської федерації;
  • Винятки стосуються символів, присвячених особам, пов’язаним із захистом політичних, економічних, культурних прав українського народу, розвитком української національної державності, науки, культури або з культурою поневолених народів російської федерації.

Коротка історія законопроєкту 

Народний депутат України Володимир В'ятрович нагадав, що законопроєкт зареєстрували у квітні 2022 року. Спочатку текст був невеликим і передбачав лише заборону надавати географічним назвам імена, пов'язані з росією. Тобто стосувався лише нових топонімів. Профільний комітет з організації державної влади та самоврядування розширив проєкт перед другим читанням до великого деколонізаційного законопроєкту. Зміни напрацьовувалися за участі експертів, зокрема і Українського інституту національної пам'яті. Відтак суттєво доопрацьований та розширений законопроєкт внесли до зали. При першому голосуванні провалили ухвалення, тому його відправили на доопрацювання. Але 21 березня він набрав 248 голосів при 226 необхідних. Ухвалений закон:  визнає злочинною і засуджує російську імперську політику, забороняє її пропаганду та символи, визначає, що належить до цих символів, хто, як і в які строки видаляє їх із публічного простору. Закон ще має підписати президент України. Він набуде чинності через 3 місяці після офіційного опублікування.

Раніше ми писали, що у Києві знесли пам’ятник російського поета Пушкіна. Крім того, у столиці на Алеї Героїв Небесної знесли декорації з радянським інтер'єром.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube