Москва та Астана підписали спільну заяву про поглиблення російсько-казахстанського стратегічного партнерства
Президент Росії Володимир Путін планує й надалі використовувати Казахстан для полегшення схем обходу санкцій. Країни домовилися розширити економічні та транзитні відносини. Москва та Астана підписали відповідні документи.
Про це йдеться у звіті Інституту вивчення війни (ISW). Аналітики нагадують, що Путін та президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв зустрілися в Астані 27 листопада й підписали спільну заяву про поглиблення російсько-казахстанського стратегічного партнерства в рамках зусиль Росії зі встановлення "нового світового порядку".
Путін й Токаєв підписали 19 інших документів. Вони поглиблюють російсько-казахстанську політичну, економічну, енергетичну і транзитну співпрацю.
"Кремль, ймовірно, має намір поглибити економічні та транзитні відносини з Казахстаном, частково для того, щоб продовжувати використовувати Казахстан як ключового посередника для полегшення схем обходу санкцій", - йдеться у звіті.
Путін також опублікував статтю в казахстанській державній газеті "Казахстанська правда" 27 листопада. В ній диктатор підкреслив міцність російсько-казахстанських відносин, багато в чому в тому ж стилі, що і в попередніх статтях Путіна, опублікованих в державних газетах інших держав під час двосторонніх візитів.
Путін й Токаєв також домовилися про розширення російських освітніх установ і закладів з вивченням російської мови в Казахстані. Ймовірно, цей процес відбудеться в рамках постійних зусиль з розширення впливу російської "м'якої сили" в країнах, раніше колонізованих Російською імперією і Радянським Союзом.
"Путін не згадав війну в Україні ні у своїй статті, ні під час зустрічі з Токаєвим, ні в пакеті підписаних документів, ймовірно, для того, щоб представити Росію як економічно стабільного і життєздатного партнера напередодні саміту Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ), що відбудеться 28 листопада в Астані", - йдеться у звіті.
Як свідчить розслідування спільноти InformNapalm, яке оприлюднили у жовтні, Росія використовує "казахську схему" обходу санкцій для ремонту Су-30, якими ворог обстрілює Україну. "Серцем та мізками" літаків, які власне і відповідають за їх новітність, стали західна авіоніка та дисплеї французьких компаній Thales і Safran. На третій рік війни росіяни без проблем обслуговують і ремонтують Су-30 СМ з рідкісними деталями, використовуючи таємні схеми обходу санкції через казахську компанію-прокладку ARC Group.
З’ясувалося, що росіяни ще задовго до війни розробили план, як підтримувати бойові винищувачі у робочому стані й досі активно ним користуються через низьку ефективність санкцій. Так, розуміючи, що санкцій уникнути не вдасться, росіяни ще до у 2021 році почали співпрацювати з підозрілою казахською компанією ARC Group. Її засновником виявився 16-річний Алданазар Сагинбек, а сама компанія існує з 2014 року і може мати стосунок до Казахської держави.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.