У кремлі усвідомили, що час діє проти них і гарячково намагаються знайти вихід із ситуації
Масові ракетні обстріли, які тривали весь травень та інші ірраціональні дії росіян можуть, означати те, що путін більше не має планів, як продовжувати «СВО». Ймовірно, у бункері усвідомили, що час більше не на їхньому боці, тому планували придушити українську ППО, щоб скористатися перевагою в авіації, поки вона ще є. Події стрімко набирають обороту, адже війна перейшла на територію Білгородщини, тож, ймовірно, варто очікувати контрнаступу ЗСУ в найближчому часі, поки ворог розгублений.
У травні росія бомбардувала Київ через день. У хід ішли дрони-камікадзе, крилаті ракети Х-101, Х-555, старенькі балістичні С-300 та нові путінські «вундервафлі» — крилаті «Іскандер-К» та балістичні «Іскандер-М». Слід відзначити також удар гіперзвуковими «Кинджалами» — українське ППО, оснащене західним озброєнням, змогло впоратися із цим викликом. А от у ніч на 4 червня росія підняла в повітря 6 своїх бомбардувальників Ту-95, але випустили вони лише 6 крилатих ракет.
«Який сенс підіймати в повітря 6 літаків, якщо пуск 6 ракет може, згідно з характеристиками, здавалося б, здійснити й лише один Ту-95. Ну чи два… ну гаразд, три, але 6… Ви, напевно, думаєте, що це пов’язано зі зносом літаків. Почасти, звичайно, але все ж таки, не настільки. Останнім часом російські окупанти роблять дуже багато якихось ірраціональних дій, навіть за їхніми мірками. Оцінювати їх складно, але той факт, що такі ірраціональні дії не на користь РОВ (російських окупаційних військ — ред.) у тому чи іншому сенсі, не може не тішити», — зауважив військово-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко.
Можливо, річ не в літаках і вони не несли по одній ракеті, причиною можуть бути самі ракети: вони настільки старі, що часто банально не летять. Тому, щоб вони не падали на голови самим росіянам, кремль вирішив запускати їх над акваторією Каспійського моря. Про це ще влітку 2022 року говорив, наприклад, опозиційний політик, колишній депутат Держдуми, Ілля Пономарьов.
«Чому обстрілюють Україну з Каспійського моря? Та з дуже простої причини — половина ракет, які запускають із бомбардувальників, не летить. Не те що не долітають — вони одразу падають», — пояснив він у своєму телеграм-каналі.
За рік стан справ із ракетами в окупантів тільки погіршився. Тому злітати бомбардувальники могли по максимуму обвішані ракетами, а от запустити вдалося лише кілька. Але та затятість, з якою росія намагається бомбардувати Київ, зважаючи на те, що це не приносить результату, дійсно ірраціональна. Набагато логічніше для ворога було б після перших невдалих атак перемістити увагу на якесь інше, менш захищене місто й тероризувати його, але кремль не відступав від свого плану.
Після того, як з’явилися перші натяки на те, що Україні збираються передати винищувачі, стало очевидним, що росія може втратити перевагу в повітрі, тож у москві вирішили вдатися до активніших, хоч і ризикованіших дій. Ймовірно, план кремля з примусу України до миру виглядав приблизно так:
Ключовим у цьому плані є саме придушення протиповітряної оборони, зокрема Patriot. Це ще й питання «честі» для путіна, який обіцяв «лускати, як горішки» американські протиракетні комплекси. З рештою цілей, сяк-так обходячи інші ЗРК, росіяни мали б шанс впоратися за допомогою тих же ФАБів, які з’явилися в армії окупантів навесні, хоча це означало б неминучу втрату багатьох літаків та пілотів. Такий план видається мало не єдиним логічним поясненням тієї аномальної кількості бомбардувань, які випали на долю столиці в травні.
Звісно, і Київ, і Вашингтон здогадувалися, що такий план у путіна є. Тому поставка Patriot була доволі сміливим кроком. Ймовірно, вирахували всі ризики й дійшли висновку, що можна спробувати та, навіть, якщо відбудеться влучання тим же «Кинджалом», воно буде некритичним і можна буде швидко відновити роботу. Як виявляється, Patriot чудово приземлив одразу шість гіперзвукових «вундервафль» путіна, а сам путін після цього посадив розробників «Кинджалів». Після цього росія мала надію виснажити українське ППО, застати його зненацька. Але, як бачимо, ні перше, ні друге так і не вдалося реалізувати.
Всі спроби кремля швидко закінчити війну провалилися. Про це свідчать останні події на території Білгородської області, де щораз більші території переходять під контроль російських повстанців. У кремля може не бути шансу також затягнути війну, на що путін робив ставку. З часом, ймовірно, усе більше й більше людей у рф розцінюватиме РДК і Легіон «Свобода Росії» як альтернативу кремлю з його курсом на електронний концтабір, «озброєною опозицією». Україна озброюватиме й підтримуватиме їх, чим може, адже це набагато краще, ніж самим воювати з ворогом. Якщо ж росія наважиться перекинути військові з’єднання з фронту, щоб відбити території Білгородщини, то створяться сприятливі умови для українського контрнаступу на ослабленій ділянці.
Зрештою, є ознаки того, що центральна влада слабшає, «польові командири» переймають усе більше влади. Наприклад, помітна боротьба між очільником ПВК «Вагнер» Євгеном Пригожиним та гауляйтером Чечні Рамзаном Кадировим. Тож ставка на те, що можна якось перечекати скрутні часи й дочекатися зміни зовнішньополітичної ситуації у ЄС чи США, на приклад, прихід у 2025 році до влади «друга путіна» Дональда Трампа, уже не здається такою виграшною. У самій росії зміни можуть статися значно швидше. Засекречені дані про стан економіки росії теж не додають оптимізму.
Знову виникає ситуація, коли бункер не знає, як йому діяти. Подібне уже було, коли провалився план «Кидок мангуста», взяти Київ за три дні аж ніяк не вийшло. Це повторилося, коли не вдалося заморозити й заморити голодом Україну під час ударів по цивільній інфраструктурі. План перечекати, узяти змором Україну й Захід теж провалився, як і план влаштувати грандіозний терор столиці. Зазвичай за таких обставин, поки не придумали новий план, росіяни починають вбивати цивільних. Ось і цього разу підійняли в небо старенькі Ту-95, щоб запускати ракети по заспаним містам. І хоч щораз менше цих ракет взагалі кудись летить, вони все ще можуть вбивати.
Але цього разу ситуація набуває ознак цугцвангу: будь-яке рішення путіна, захищати Білгород чи тримати оборону на фронті, тільки погіршують ситуацію. Поки російська влада відверто розгублена й не знає, що робити, це зручний час, щоб атакувати. У кремлі це розуміють, у Міністерстві оборони рф заявили, що контрнаступ ЗСУ розпочався. І він, нібито, був на початковому етапі невдалим. Втім, українські військові стверджують, що оприлюднена росією інформація не відповідає дійсності, а є інформаційно-психологічною операцією ворогів. Крім того, закликають бути пильними, адже росія підготувала кампанію дезінформації зі сфальшованими фото- і відеодоказами масових втрат ЗСУ.
Втім, контрнаступ дійсно може розпочатися найближчими днями, про це свідчать непрямі докази: заява президента Володимира Зеленського, про те, що українці не можуть чекати, доки надійдуть літаки; заклики військових зберігати тишу; згадки про розмінування саперами ЗСУ окремих територій. От тільки коли, у якому напрямку та наскільки успішно відбуватимуться наступальні дії, не буде відомо до останнього. Як невідомо й те, наскільки підготовлена до цього російська армія.
Щодо останнього, є підстави сумніватися в адекватності верховного командування рф. Популярний російський паблік ВЧК-ОГПУ, який, як кажуть, близький до чекістів, з посиланням на власні джерела, стверджує, що путін більше не здатний зважено оцінювати ситуацію. Він, нібито, лютує, якщо хтось розповідає йому про реальний стан справ на фронті. Тож йому більше не говорять правду, а розповідають, що все гаразд.
«За словами співрозмовника, знайомого із ситуацією, на доповіді з реальною ситуацією путін реагував приблизно так: у роздратованій формі заявляв доповідачеві, що той наразі перебуває під впливом «західної пропаганди», згущує «хмари», тоді як сам путін має більш достовірну інформацію з інших джерел, що не збігається з відомостями доповідача. При цьому, сам доповідач надовго випадав зі списку людей, які мають доступ до президента рф. Натомість постійний доступ мали ті, хто доповідав лише про успіхи, а поразки та провали, зменшували до дрібних неприємностей, які не відіграють суттєвої ролі», — пише паблік.
У такому разі, ситуація з ракетною атакою, коли шість бомбардувальників запустили шість ракет замість 36, цілком логічна для російських генералів: вони доповідають у бункер, що, мовляв, шість Ту-95 здійснили пуски ракет і цілі на території України знищено, хоч частину ракет збив проклятий Patriot і бункерний дідусь задоволений такими звітами. Генерали завбачливо не уточнюють, що ракети — старий хлам, з якого мінімум половина просто попадала на землю, а те, що злетіло потрапило в житлові будинки й ніяких військових цілей пусками не досягли. Це також пояснює ті перепалки між «вагнерівцями», «кадирівцями» та представниками міноборони, які виникли нещодавно — їхні очільники зчепилися, бо відчувають, що незабаром може розпочатися боротьба за владу, яка вислизає з рук неадекватного вождя.
Раніше ми розповідали пояснювали, чому Пригожин хоче відправити «вагнерівців» на захист Білгороду. А ще ми писали про те, що Зеленський назвав путіна загнаним звіром, «який боїться втратити своє життя».
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.