Росія хоче створити ілюзію готовності до переговорів і водночас підірвати довіру до України
Росія активізувала інформаційний тиск на Захід, поєднуючи традиційну пропаганду з ядерним шантажем. Кремль оновив свою ядерну доктрину ще восени 2024 року, підкресливши, що напад з боку неядерної держави за підтримки ядерної — вважатиметься спільною агресією. Ця риторика посилилась після нових заяв США про допомогу Україні.
Російська влада знову вдалася до перевірених наративів — ядерних погроз та інформаційних маніпуляцій — аби послабити підтримку України з боку США та НАТО. Про це йдеться у новому звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
16 липня речник Кремля Дмитро Пєсков наголосив, що всі положення ядерної доктрини Росії залишаються чинними, зокрема пункт про те, що ядерні держави не повинні "підбурювати" неядерні країни.
"Ядерні держави мають відповідати за підбурювання неядерних держав", — підкреслив Пєсков.
ISW нагадує, що в оновлену ядерну доктрину Кремля восени 2024 року внесли положення, згідно з яким агресія з боку неядерної держави у співпраці з ядерною державою розглядатиметься як спільний напад на Росію. На думку аналітиків, це спрямовано на стримування підтримки України напередодні важливих політичних рішень на Заході.
Того ж дня Пєсков заявив, що "європейці зберігають скажено мілітаристське ставлення до Москви", коментуючи ініціативу Дональда Трампа щодо розширення військової допомоги Україні через НАТО. Також речник Кремля закликав міжнародну спільноту тиснути на Київ, аби той погодився на двосторонні переговори з Росією.
У ISW вважають такі заяви намаганням створити ілюзію готовності до переговорів і водночас підірвати довіру до України.
"Такий підхід, імовірно, покликаний створити хибне враження про готовність Росії до переговорів і водночас підірвати довіру до України", — пишуть аналітики.
Крім того, 15 липня міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров заявив, що війна проти України має на меті "усунення загроз, які НАТО створило" на кордонах Росії.
На думку аналітиків, Кремль не лише продовжує застосовувати звичні інформаційні меседжі, а й зміщує акценти. Йдеться вже не стільки про запобігання новій західній допомозі, скільки про спробу зменшити вже надану та послабити зв’язки США з європейськими союзниками.
Фахівці ISW вважають, що нова інформаційна тактика Кремля є відповіддю на активізацію позиції США щодо підтримки України.
"Таким чином РФ намагається послабити обороноздатність України та досягти своїх давніх цілей у війні, що зводяться до капітуляції країни", — підкреслюють аналітики.
Трамп заявив, що втомився від порожніх обіцянок Москви. Водночас він сказав, що США вже готують поставки систем Patriot: щонайменше 17 таких комплексів мають прибути в Україну. Частину з них, за словами президента, доставлять вже найближчими днями. У Білому домі заявили, що витрати на частину озброєння будуть компенсовані союзниками, зокрема Європейським Союзом.
Дата, до якої Путін має укласти мирну угоду — 2 вересня. Таким чином, Трамп символічно дав Кремлю 50 днів для ухвалення рішення про припинення бойових дій. Водночас у Путіна дали зрозуміти, що їм байдуже на слова американського президента.
Згодом у Кремлі назвали заяву президента США Дональда Трампа з ультиматимом Володимиру Путіну "дуже серйозною". І це демонструє зміну риторики російської влади. Там злякалися рішення про поставки зброї Україні, а також "чекають на пропозицію третього раунду мирних переговорів".