Психологічний стан українців в умовах війни: результати дослідження

Таке дослідження зроблено вперше з початку повномасштабного вторгнення росії

Психологічний стан українців в умовах війни: результати дослідження

Війна негативно впливає — фізично та емоційно – і на учасників бойових дій, і на мирне населення. Емоційні страждання можуть виникнути не лише через пряму загрозу життю, насильства, поранення або смерті родичів, але й через інші стресори — економічні труднощі, невизначеність життєвих перспектив. Тож психологи вирішили оцінити психологічний стан українців. 

Як зазначили у Державній службі України з надзвичайних ситуацій, психологічний стан населення потрібно відстежувати, щоб розуміти, де з’явились проблеми. Адже це дозволить ефективно їх вирішити.

Головні висновки дослідження 

Повномасштабна війна на території України несе серйозні загрози психологічному здоров’ю і добробуту переважній більшості українців. Подолати їх деструктивні наслідки вимагає організації національної системи заходів зі збереження та відновлення психологічного здоров’я громадян, приміром, створення мережі центрів психологічної допомоги населенню, у тому числі на безкоштовній основі, розробки єдиних стандартів інформаційного висвітлення подій війни, щоб уникнути вторинної травматизації аудиторії. Вагому роль в координації зусиль професійної психологічної спільноти, центрів ухвалення цивільних і військових рішень може зіграти Національна програма психічного здоров’я українців. 

Незважаючи на важкі обставини повномасштабної війни, суб’єктивна оцінка психологічного добробуту українців є досить високою - 6,7 бала з 9 можливих. Це характерно для всіх демографічних груп і регіонів. Найбільший внесок у відчуття психологічного добробуту приходиться на складову самооцінки (позитивне ставлення респондентів до самих себе).

У той же час інструментальні складові добробуту, такі як здатність до саморегуляції емоцій та опанування складними емоційними станами (емоційна складова) або здатність справлятися з життєвими викликами (складова життєстійкості) оцінюються гірше. Така ситуація свідчить про те, що фаза психологічної мобілізації в суспільстві у зв’язку з війною ще триває. Українцям може бракувати сил для підтримки стабільного емоційного стану.
 
Зазначимо, що учасників дослідження опитали на онлайн-панелі Kantar Україна і охопили осіб віком 18-55 років в містах України з населенням понад 50 тисяч. Участь в опитуванні була добровільною та анонімною. 
 
Джерело: ДСНС
Джерело: ДСНС

Що відомо про Національну програму психічного здоров’я українців

За інформацією Міністерства охорони здоров'я України, ця програма спрямована на те, щоб українці, які постраждали внаслідок дій агресора, отримали повноцінний і ефективний доступ до психологічної допомоги. Це дозволить ліквідувати будь-які бар’єри, спричинені наслідками війни для психічного здоров’я українців. Програма, зокрема, передбачає:

  • проведення експертного аудиту із залученням фахівців ВООЗ, на основі якого розроблять модель системи надання допомоги;
  • напрацювання покрокового плану реалізації моделі після її обговорення з широким колом представників професійної спільноти, експертів, лідерів громадської думки;
  • побудова системи навчання, сертифікації, моніторингу якості підготовки психологів, психотерапевтів, лікарів-психологів, які працюють у системі більшості міністерств;
  • навчання сімейних лікарів, психологів, соціальних працівників, освітян швидких методик психологічної підтримки;
  • створення реєстру фахівців і методик, систематизація даних, розробка моделі перенавчання й перепідготовки кадрів, системи їх залучення.


"Війна забирає життя і здоров’я, змушує людей залишати свої домівки, розлучає близьких. Практично все населення України живе в постійному стресі, переживає тривогу за своє життя та життя своїх близьких, не відчуває себе у безпеці, що в цілому має негативний вплив на психічне здоров’я. Крім постійної загрози фізичних травм під час війни, багато українців переживають травми психологічні", - йдеться у повідомленні.

Нагадаємо, в Україні запрацювала нова гаряча лінія психологічної підтримки сімей, які постраждали під час війни. Крім того, психологічної допомоги потребують 60% українців

Також Інформатор писав, що як спілкуватися під час війни.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube