Пряники закінчилися, а батогів - хоч відбавляй: чому десятки депутатів намагаються втекти з Ради

Читать на русском

Люди, які раніше ледь не зубами трималися за омріяні крісла в сесійній залі, раптом масово захотіли її покинути

Читать на русском
Депутати тікають з Ради
"Слуга народу" ризикує розсипатися через брак нардепів, каже Давид Арахамія - як так вийшло?

Люди, які раніше ледь не зубами трималися за омріяні крісла в сесійній залі, раптом масово захотіли її покинути

Аж 17 народних депутатів від фракції "Слуга народу" воліли б скласти свої мандати та покинути парламент. Про це розповів голова "слуг" у Верховній Раді Давид Арахамія. За його словами, це дуже серйозний виклик для політсили, у якої вже немає й близько минулого впливу. При цьому керівництво партії, розуміючи проблему, просто не дає колегам піти - це можливо зробити лише за станом здоров'я. 

Якби ця новина з'явилася ще хоча б декілька років тому - у неї, скоріше за все, ніхто б не повірив. Де таке бачили: люди, які все життя ледь не зубами трималися за омріяні крісла в сесійній залі, раптом масово захотіли її покинути?! Хоча насправді для такої поведінки є досить логічні пояснення. "Інформатор" розібрався, через що вже десятки депутатів хочуть утекти з парламентського "корабля".

Що сказав Арахамія?

Шокуючою звісткою голова "зеленої" фракції поділився під час дискусії "2024: сценарії для країни" у межах проєкту “Нова країна“. Він зазначив, що ситуація в парламенті є "досить поганою", бо "немає єдності". Остання мала місце на початку війни та десь півтора року тому. Зараз же все навіть "гірше, ніж до повномасштабного вторгнення".

Зокрема, в одній тільки "Слузі народу" аж 17 депутатів написали заяви на складання мандату - і це рахуючи тих, які вже до цього покинули фракцію. А окремі журналісти стверджують, що згідно з їхньою інформацією, тих, хто хоче "вийти з гри", значно більше. 

Арахамія скаржиться, що з фракції біжуть люди
Арахамія скаржиться, що з фракції тікають люди

Однак політсила не відпускає колег, адже потрібно працювати. І логіка в цьому, безумовно, є. Арахамія акцентує на тому, що необхідно зберегти працездатність законодавчого органу влади в умовах війни.

"З парламентом взагалі велика криза наближається, тому що в мене тільки у фракції 17 є заяв на складання мандату. Тобто у нас уже 401 людина в парламенті, ще одну ми точно відпустимо за медичними обставинами – буде 400 людей. 226 з 400 дуже важко збирати, чесно кажучи. В інших фракціях і партіях я теж знаю, що є люди, які хочуть піти. Ми вирішили для себе, що не будемо давати голоси за складання мандатів, тільки якщо медично є дійсно ситуація, а так більше ніяких немає умов, за яким ми будемо голосувати за складання мандатів", - розповів Арахамія. 

Раніше було краще: чому депутати масово намагаються покинути ВР?

Насправді все простіше, ніж здається. Ще в 2019 році безліч політичних експертів, аналізуючи склад парламенту IX скликання і конкретно членів "Слуги народу", зазначали, що там багато "випадкових" персонажів. Це дійсно так: немало людей пройшли у Верховну Раду випадково, "на хайпі" та на "зеленій хвилі", адже президент Володимир Зеленський мав жорсткий дефіцит кадрів.

Звідти в списку і з'явилися блогери, весільні фотографи, діджеї, особи, які до політичної кар'єри крали в магазинах пиво, та просто ноунейми. Ці люди уявляли собі депутатство як щось ефемерне, коли ти просто ходиш до Ради, тиснеш на кнопки за правильні (і неправильні) законопроєкти, а в нагороду отримуєш нескінченний потік грошей. Опціонально до такого "заробітку" додаються виступи з трибуни парламенту, лобіювання чиїхось бізнес-інтересів тощо. 

Також були й ті, хто йшов у ВР виключно зі своєю власною метою: наприклад, захист бізнесу. Система в Україні вибудована, на жаль, таким чином, що досягаючи певного порогу у підприємництві, громадянин майже стовідсотково стикається з безліччю "сірих контролерів", з якими потрібно у кращому випадку ділитися. В гіршому ж - віддати все та покласти зверху на додачу. А з "корочкою" народного депутата заходити "з ноги" у потрібні двері значно легше, ніж просто в статусі бізнесмена. 

І раніше так і справді було. Однак з початком повномасштабного вторгнення все змінилося: "пряників" майже не залишилося, а от "батогів" хоч відбавляй. Тепер за щастя, якщо бодай раз на кілька місяців тобі занесуть конверт за правильне натискання кнопок. До того ж конверт цей буде значно тоншим, аніж колись. Увесь інший час будь ласкавий жити на власну зарплатню та матеріальну допомогу і компенсації від держави.

Рада вже давно не така, якою була раніше
Рада вже давно не така, якою була раніше

Щобільше: народ останнім часом від нардепів не в захваті. Довіра до ВР в жовтні-листопаді склала жалюгідні 21% з тенденцією до стрімкого зниження. Все частіше йдуть розмови про зняття броні від мобілізації для військовозобов'язаних депутатів. А усіх тих, хто чимось невдоволений, радо чекають ДБР та інші силові структури, які за роки каденції чинного скликання накопичили до народних обранців багато питань. 

Згадати можна ще багато чого: наприклад, закон про РЕР, який значно посилює фінансовий контроль за екснардепами. Чи фактичну неможливість виїхати за кордон без згоди з самих верхів - навіть за гроші. Чи арешт олігарха Ігора Коломойського, який мав свою квоту в парламенті - справа Дубинського у всіх на слуху. Тож проблема стосується не тільки і не стільки "слуг народу", а й членів інших фракцій та депутатських груп. Просто у провладній партії ситуація, скажімо так, найбільш промовиста. 

"Інформатор" поспілкувався з колишнім співробітником апарату Верховної Ради. На правах анонімності він розповів нашій редакції багато цікавого. Аби нічого не пропустити, ми публікуємо його пряму мову, не вказуючи окремих прізвищ зі зрозумілих причин.

"У нардепів раніше був певний "охоронний статус"... В парламент ходили саме за цим. Мандат давав можливість "малою кров'ю" вирішувати питання на високих рівнях. Що ж до конвертів, то з осені 2019-го для простих депутатів були встановлені певні бонуси. Система діяла так: якщо ти ніхто і звати тебе ніяк - "п'ятірка" (п'ять тисяч доларів на місяць - ред.) на початку, потім наче до "десятки" підняли. Якщо ти маєш вагу, ім'я та впливаєш на пару-тройку сусідів - то "десятка". Найвища категорія отримувала "п'ятнаху". Потім ці тарифи "прокачали" до 15 та 25 тисяч доларів відповідно.

Гроші роздавали через систему "десятників"... Знайома із "Слуги народу" мені розповідала, що всі ці суми бралися із одного фонду... А з початком війни все це щезло, тож ходити голосувати стимулів немає, а примус... виріс в рази. Тим паче, що якість законопроєктів ми можемо оцінити по тому ж мобілізаційному закону. 

І до речі, зараз багато хто бачить пом'яте обличчя Дубинського на трансляціях із СІЗО. Це не додає оптимізму в житті, як би нагадуючи, що за час каденції до кожного накопичилася певна кількість питань. До Дубінського перелік претензій просто перевищив ліміт. А "колишніх людей Бєні" (Коломойського - ред.) в парламенті безліч, і вони всі напряглися, хоча шефа вже давно зрадили", - розповів наш співрозмовник.

Отже, як висновок можна сказати наступне: в 2019-му депутати йшли на тепленькі місця та гарний заробіток, а 24 лютого 2022 року вони раптом опинилися на війні. Фінансове стимулювання значно зменшилося, проблем та відповідальності стало на порядок більше (як і уваги суспільства), а преференцій та бонусів - набагато менше. Цим і пояснюється "відтік" охочих і надалі займати крісла на Грушевського, 5. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.