У Верховній Раді немає єдності серед нардепів, "слуги" не хочуть відпускати колег
Цілих 17 нардепів з фракції "слуг народу" хотіли б скласти мандати. Це є серйозним викликом для єдності політсили, якої фактично вже немає. Керівництво партії не дає колегам залишити парламент - це можливо зробити лише за станом здоров'я.
Про це розповів голова фракції Давид Арахамія під час дискусії "2024: сценарії для країни" у межах проєкту “Нова країна“. Наскільки правовими є такі дії, депутат не уточнив.
Ситуація в парламенті сьогодні є досить поганою, зазначає Арахамія. Єдності вже немає. Остання мала місце півтора року тому, а наразі ситуація навіть гірша, ніж до повномасштабного вторгнення рф.
Зокрема, у фракції "Слуга народу" аж 17 осіб вже написали заяви на складання мандату. Однак політсила не відпускає колег, адже потрібно працювати.
"З парламентом взагалі велика криза наближається, тому що в мене тільки у фракції 17 є заяв на складання мандату. Тобто у нас уже 401 людина в парламенті, ще одну ми точно відпустимо за медичними обставинами – буде 400 людей. 226 з 400 дуже важко збирати, чесно кажучи. В інших фракціях і партіях я теж знаю, що є люди, які хочуть піти. Ми вирішили для себе, що не будемо давати голоси за складання мандатів, тільки якщо медично є дійсно ситуація, а так більше ніяких немає умов, за яким ми будемо голосувати за складання мандатів", - розповів Арахамія.
Слід зазначити, що дана практика є як мінімум дещо сумнівною з точки зору законодавства. Втім, політик пояснює такі дії необхідністю збереження легітимності чинного скликання Верховної Ради.
Питання єдності Верховної Ради як законодавчого органу в умовах війни й справді є досить складним. З одного боку, ця сама єдність необхідна, а в парламенті вже і так на 50 депутатів менше, ніж потрібно згідно з законом. З іншого боку, якщо нардеп хоче скласти повноваження, як можна йому це заборонити фізично?
Та й проблеми як такої взагалі немає, адже якщо звільнитися хочуть "списочники", то потім за ними просто зайдуть нові нардепи - таке вже бувало не раз. А мажоритарники навряд чи захочуть складати мандат та втрачати "прикормлений" округ.
Однак ситуація тут насправді глибша, ніж здається. По-перше, насправді тих народних обранців, які хочуть піти від "слуг", за даними деяких журналістів набагато більше, аніж 17 осіб. По-друге, потрібно розуміти, чому саме політики хочуть залишити парламент.
В політичній науці існують два ззовні схожі, однак за тлумаченням геть різні поняття: легальність та легітимність. Перший термін є синонімом законності чогось. А другий - сприйняттям цієї законності з боку громадян.
З цієї точки зору парламент IX скликання залишається легальним. Адже згідно з законом про воєнний стан, термін його роботи продовжуються в умовах відсутності виборів. Та з точки зору саме суспільного сприйняття це скликання вже втрачає легітимність, адже по-хорошому їхні повноваження повинні були завершитися ще восени 2023-го.
Саме через цю проблему десятки нардепів бажають залишити Верховну Раду - так би мовити "заділ на майбутнє". І варто очікувати, що згодом "відмовників" стане ще більше.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.