Також це стосується Коломойського, Боголюбова, Жеваго та Медведчука
Офіс Генерального прокурора 14 лютого відкрив кримінальні провадження проти відомих бізнесменів та ексвисокопосадовців, які потрапили під санкції РНБО. Йдеться зокрема і про п'ятого президента України Петра Порошенка, хоча прямо в ОГП політика не називають через таємницю слідства. Їм інкримінують державну зраду, фінансові махінації, пособництво тероризму та навіть замовне вбивство. Як відомо, мова йде про Ігоря Коломойського, Генадія Боголюбова, Костянтина Жеваго та Віктора Медведчука.
Про те, що процесуальне керівництво у ряді кримінальних справ здійснюється проти п'яти осіб, йдеться у повідомленні Офісу Генпрокурора. Усі ці особи підозрюють у важкий, або дуже важких злочинах.
"Кожен із цих п’яти осіб притягується до кримінальної відповідальності за вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів", - йдеться в заяві ОГП.
Хоча слідство не називає імені Петра Порошенка, йдеться саме про нього. Ексглаву держави звинувачують у сприянні терористам "лнр/днр" через схеми закупівлі вугілля з окупованих територій. Йдеться про "надприбутки" на суму понад 3 млрд грн.
Віктор Медведчук звинувачується у держзраді, передачі ворогу секретної інформації та незаконному привласненні українських природних ресурсів. Суд вже досліджує більшість доказів. Феміда також вже арештувала активи депутата.
"30 земельних ділянок, 23 будинки, 32 квартири, 26 автомобілів та акції компаній, 279 картин, речі декору та посуд, люксову яхту вартістю понад 150 млн євро, а також унікальний залізничний вагон-ресторан. Вартість лише частини вилучених картин складає близько 700 тис. доларів США", - йдеться у дописі.
Ігор Коломойський перебуває під вартою. Його звинувачують у фінансових махінаціях на 5,36 млрд грн та замовленні вбивства.
"Він підозрюється у замовлені вбивства директора однієї з юридичних компаній за невиконання вимог щодо анулювання та визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів відкритого акціонерного товариства", - додають в Офісі Генпрокурора.
Генадій Боголюбов підозрюється в організації нелегального перетину кордону з використанням чужого паспорта. Оголошений у розшук.
"Для цього бізнесмен використав паспорт громадянина України, який був втрачений у 2022 році, про що було повідомлено органи ДМС України", - додають в ОГП.
Костянтин Жеваго підозрюється в розкраданні 113 млн доларів, організації злочинної схеми та виведенні понад 608 млн грн за кордон. Його шукають правоохоронці.
Наразі тривають слідчі дії, арештовано активи на сотні мільйонів гривень. Суд розглядає питання націоналізації майна підозрюваних.
12 лютого Порошенко повідомив, що Рада національної безпеки та оборони (РНБО) ввела санкції проти нього. За його словами, рішення РНБО є "антиконституційним та політично вмотивованим", а накладені обмеження — "абсолютно незаконними". Офіційно санкції були оголошені РНБО 13 лютого.
Санкції офіційно оприлюднені на сайті президента, а разом із ними довжелезний перелік заборон, яких тепер має дотримуватись Порошенко. Більшість з них стосуються його активів. Відтепер Порошенкові заборонено ними користуватися і розпоряджатися. Сам глава держави, серед іншого, не зможе купувати землю в Україні, втрачає доступ до своїх ЗМІ, він навіть не зможе пересуватися Україною.
У КМІС напередодні запровадження санкцій проти Порошенка вирішили з'ясувати, чи підтримують українці такі обмеження проти колишнього президента і відомого політика. З'ясувалося, що ні. Лише 27% опитаних вважають санкції способом покарати винних, тоді як 31% - способом відволікти громадян від ситуації на фронті.
Думки експертів та політиків теж різняться, але можна виокремити три ключових — в Україні готуються до виборів, команда чинного президента Володимира Зеленського прагне у них перемогти, також існує версія й про те, що санкції проти Порошенка це — вистава. Вона потрібна Зеленському му для того, щоб відволікти суспільну думку від, ймовірно, дуже невигідних для України, мирних угод.
Водночас Інформатор розібрався, чому РНБО запровадив санкції проти Порошенка і що з ними не так. З'ясувалося, що проти ексглави держави є низка кримінальних проваджень, утім жодне із них не доведено до судових інстанцій.Таким чином санкції саме проти Порошенка аж ніяк не ґрунтуються на чітких доказах, а, радше, нагадують політичні переслідування.