Що не так із санкціями проти Порошенка: Зеленський підставився даремно

Через дії президента Україна може частково втратити міжнародну підтримку

санкції проти порошенка
Йдеться про переслідування владою політичних опонентів

З введеними санкціями проти п'ятого президента України Петра Порошенка не все так просто. В РНБО кажуть, що причинами для цього стали кримінальні провадження проти лідера української опозиції, зокрема щодо держзради, але там є нюанси. І, судячи з них, йдеться про політичне переслідування.

Деталі пояснює Інформатор. Так, проти Порошенка розпочаті десятки кримінальних проваджень. Проте жодне з них не потрапило до суду. Тож санкції проти Порошенка не ґрунтуються на доказах. Це суто політичне переслідування, оскільки політик є лідером опозиції. Йдеться про порушення демократії.

Навіть якщо Порошенко справді співпрацював з Віктором Медведчуком, купляв вугілля на окупованому Донбасі та підтримував збереження бази Чорноморському флоту Росії у Криму у нульові роки (це частина звинувачень на його адресу, про що вже заявили у РНБО), то залишається питання, чому проти Порошенка введені санкції, проте вони не введені, наприклад, проти Юрія Бойка та інших представників ОПЗЖ у Раді, якщо врахувати, що їхню співпрацю із проросійськими силами набагато легше довести. Наприклад, Бойко був разом із Медведчуком співголовою ОПЗЖ - чи цього не достатньо? Тобто, мова йде про вибіркове переслідування владою політичних опонентів.

Вирішивши переслідувати попередника, президент Володимир Зеленський відчиняє скриню Пандори: тепер він сам не захищений проти переслідування у разі поразки на майбутніх виборах, у ймовірності яких після санкцій проти Порошенка вже немає сумнівів. Тобто, Зеленський тим самим декларує свою перемогу на наступних виборах за будь-яких умов. Це підвищує ризик того, що вибори відбуватимуться з порушеннями закону та фальсифікаціями.

Немає ніякого сумніву, що за кордоном це рішення інтерпретують як згортання демократії. Україна може частково втратити міжнародну підтримку.

Ще у серпні 2024 року політолог Ігор Рейтерович попереджав про цю проблему у коментарі Інформатору:

"Порошенко дійсно може претендувати на статус лідера опозиції. Поки він є, Україна не перетворилася на тоталітарну державу – і це слушне зауваження. Тому якісь дії, що можуть застосовуватися проти нього з боку влади руками правоохоронних органів наврядчи позитивно сприйматиметься міжнародними партнерами, адже це скидатимуть на боротьбу з опозицією."

Ці санкції без будь-якого сумніву будуть сприйняті суспільством принаймні нейтрально. Не варто очікувати Майдану через це рішення. Так само у 2011 році не відбувся Майдан через кримінальне переслідування Віктором Януковичем тодішньої лідерки опозиції Юлії Тимошенко, хоча намагання розхитати суспільство з боку її прихильників було. 

Усвідомлення цього факту може штовхнути владу до інших дій проти демократії, таких як переслідування громадських активістів, політичних опонентів тощо. Це призведе до відкладеного суспільного конфлікту саме так, як це відбулося за часи Януковича: хоча увʼязнення Тимошенко не призвело до Майдану, він все одно відбувся через три роки. Це трапилося через те, що влада виявила монолітність, тоді як суспільство було розколоте.

Майдан-2014 спровокував російського правителя Володимира Путіна на анексію українських територій. Це зараз виглядає найбільш небезпечною перспективою дій проти опозиції, таких якими виглядають санкції проти Порошенка.

Санкції проти Порошенка

Президент Володимир Зеленський у вечірньому зверненні 12 лютого оголосив про ведення нових санкцій РНБО, але не назвав прізвищ. Втім джерела Інформатора повідомляли, що йдеться зокрема про Петра Порошенка.

13 лютого Зеленський ввів в дію санкції проти Порошенка. У відповідному документі перераховується величезна кількість заборон для Порошенка. Приміром, він не зможе купувати землю в Україні, користуватися радіочастотним спектром, що, ймовірно, означатиме заборону роботи його ЗМІ. Все його майно, нажите за 30 років, буде передано АРМА. Повний перелік заборон можна прочитати в матеріалі Інформатора.

Після цього народні депутати з фракції "Європейська солідарність" заблокували трибуну Верховної Ради під час засідання. Через акцію протесту засідання закрили.

Нагадаємо, нові санкції вважають способом відвернути увагу суспільства від складної ситуації на фронті - 31% українців. Ще 24% вбачають у цьому спробу нейтралізації опозиції, а 27% - спробу правоохоронних органів покарати винних. Не змогли відповісти на запитання і не мають сформованої думки - 19%. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube