Підрив Каховської ГЕС: чи реально його здійснити і чим обернеться аварія в разі, якщо погрози росіян справдяться

Читать на русском

Експерти сумніваються в можливості зруйнувати дамбу

Читать на русском
Підрив Каховської ГЕС: чи реально його здійснити і чим обернеться аварія в разі, якщо погрози росіян справдяться

Експерти сумніваються в можливості зруйнувати дамбу

18 жовтня окупанти оголосили про підготовку до «евакуації» жителів окупованої частини Херсонщини. В якості причини була названа ймовірність підриву греблі Каховської ГЕС із затопленням правобережної частини області. При цьому росіяни «превентивно» звинуватили в аварії українських військових. Інформатор звернувся до експертів з питанням, чого очікувати від таких приготувань?

Чим викликані ці погрози

Окупанти можуть завдати удару по Каховській ГЕС, щоб прикрити свій відступ з Херсонщини і запобігти чи затримати просування українських військ через Дніпро, вважають аналітики Інституту вивчення війни (ISW).

Для цього росіяни вже почали створювати відповідні інформаційні умови, публікуючи в своїх ЗМІ повідомлення на кшталт такого:

«З’являється дедалі більше свідчень того, що війська київського режиму справді мають намір підірвати греблю Каховської ГЕС та затопити Херсонщину. Є всі підстави припускати, що укронацисти планують пустити плаваючі міни по Дніпра, розраховуючи, що в результаті відбудеться підрив греблі Каховської ГЕС». 

Не треба бути аналітиками ISW, щоб дійти висновку: російські попередження про нібито підготовку удару по Каховській ГЕС з боку ЗСУ робляться з метою звинуватити в тому, що сталося, Україну.

«Кремль може спробувати використати таку атаку «під чужим прапором», щоб затьмарити новину про третій принизливий відступ російських військ, цього разу із західної частини Херсона», – переконані в ISW.

Чи можливо підірвати греблю

Як стверджує військовий аналітик Роман Світан, якщо хтось і спробує підірвати греблю Каховської ГЕС, так це самі росіяни.

«Вони там перебувають, і здійснити підрив можуть тільки вони. Це неможливо зробити ані запуском туди ракети, ані будь-яким іншим впливом на дамбу ззовні. Оскільки зруйнувати дамбу нереально – там такі бетонні укріплення, як на «Азовсталі». Навіть ще потужніші», – поділився думками з Інформатором експерт.

За його словами, гребля Каховської ГЕС – це залізобетонна конструкція такої міцності, що навіть найпотужніша ракета, влучивши у дамбу, відлетить від неї, вибухова хвиля піде у бік, а сама конструкція майже не постраждає. Тобто розбити дамбу з повітря неможливо, впевнений Світан: «Навіть якщо на неї скинути атомну бомбу, є сумніви, що вона не встоїть».

Херсонський політолог Володимир Молчанов також вважає, що зруйнувати дамбу – дуже складне технічне завдання. Це можливо лише із застосуванням величезних вибухових зарядів.

«Щоб підірвати Каховську ГЕС, туди треба привезти декілька вантажівок вибухівки і закласти її глибоко всередину, пробуривши для цього величезні отвори», – погоджується з ним Роман Світан.

І навіть при цьому, за його словами, її неможливо підірвати з першого разу. Щоб завдати греблі суттєві руйнування, після яких через неї хлинуть великі об’єми води, підривати її доведеться в декілька етапів.

Для чого росіянам підривати Каховську ГЕС

Якщо навіть припустити, що руйнування дамби Каховської ГЕС можливе, то абсолютно незрозуміло, навіщо це росіянам. Адже для них це може обернутися величезною трагедією.

«Якщо дамбу підірвати в момент, коли вода перебуває на високому рівні, хвиля піде на лівий берег, який поки що окупований. Тобто вода хлине саме туди, де стоять російські війська. Нашим військам ніякої шкоди це не завдасть – росіяни затоплять самі себе», – зазначає в коментарі Інформатору військовий експерт Петро Черник.

Крім того, він звертає увагу на ще одну обставину. Одна із цілей будування греблі полягала в тому, щоб рівень Дніпра в цьому місці був високим і вода могла надходити по каналу, який йде до Криму.

«Якщо вони цю гідрологічну споруду зруйнують, то переріжуть водопостачання до Криму», – стверджує експерт.

Якщо ж все-таки продовжувати шукати хоч якусь логіку в діях окупантів, то можна дійти до наступного: розмірковуючи над можливістю зробити великий потоп на Херсонщині, вони розраховують при відступі створити величезну водну перепону між українськими військами та військами рф.

«Окупанти розуміють, що як тільки почнуть бігти з правого берега на лівий, українська армія піде за ними слідом і в них на плечах зайде на лівий берег. Там до Криму – рукою подати. А те, що українські війська зайдуть до Криму, – це  страшний сон росіян. Щоб відсікти після свого відступу українське військо від Криму, окупанти сподіваються зробити цей справжній водо розділ висотою 5-10 км, який здатний створитися після підриву дамби», – пояснює Роман Світан, ще раз підкреслюючи мінімальну ймовірність цього.

Небезпечний побічний ефект

Є ще один небезпечний наслідок руйнації дамби Каховської ГЕС. Якщо вода з Каховського водосховища зійде вниз – в русло Дніпра, то під загрозою опиниться Запорізька атомна електростанція.

Другий контур охолодження ЗАЕС влаштований так, що вода для цього поступає з Каховки. І якщо другий контур залишиться без води, в нас виникне потенційна атомна бомба.Тому росіяни можуть використати підрив «Каховки» як ядерний шантаж.

В передчутті поразки 

Депутат Херсонської обласної ради Сергій Хлань вважає, що в росіян немає достатньо ресурсів, що замінувати та підірвати греблю Каховської ГЕС.

«Замінувати та підірвати греблю Каховської ГЕС дуже складно. Наші Збройні сили України тримають під вогневим контролем всі позиції росіян. Можливо окупанти не матимуть навіть достатньої кількості вибухівки, щоб замінувати греблю Каховської ГЕС. До того ж сьогодні лише за ніч наші військові відпрацювали по 6 складах з боєприпасами росіян», – говорить Сергій Хлань.

На думку Петра Черника, розкручування окупантами теми підриву Каховської ГЕС, є ознакою того, що вони розуміють свою неспроможність надалі утримувати захоплену частину Херсонщини.

«Росія наближається до катастрофічної поразки. А оскільки весь їхній тиранічний режим тримається виключно на пропаганді, путін не може вийти з цієї війни з поразкою. Тому і розкручується істерія з розповідями про затоплення Херсонської області і оголошенням військового стану в ОРДЛО», – каже експерт.

Нагадаємо, ЗСУ закріплюються на звільнених територіях Півдня України. Крім того,  окупанти блокують мобільний зв’язок та інтернет, щоб приховати переміщення техніки. 

Ольга Чорна

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.